Kamienie na szaniec - Aleksander Kamiński ‐ audiobook | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
odsłuchaj fragment przeczytaj fragment

Kamienie na szaniec Audiobook CD Audio

audiobook cd

Kamienie na szaniec Audiobook CD Audio - opis produktu:

W świecie najbardziej przerażająca i fascynująca równocześnie jest jego nieprzewidywalność. Audiobook Kamienie na szaniec zaczyna się w symbolicznym momencie - wiosną, porze rodzenia się nowego życia. Rudy, Zośka i Alek i ich przyjaciele są młodzi, aspirujący, właśnie wkraczają w dorosłe życie. Marzą, snują plany na przyszłość. Nie spodziewają się, że wiosna ich życia tak szybko zamieni się w jesień. Nadchodzi wrzesień 1939.

Audiobook Kamienie na szaniec - historia


Książka Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec audiobook opowiada o działalności grupy młodych ludzi należących do Szarych Szeregów. Akcja toczy się w Warszawie podczas II wojny światowej. Autor napisał książkę na podstawie relacji Tadeusza Zawadzkiego ps. `Zośka`, spisanej w kwietniu 1943 roku. Młodzieniec opisał w niej losy grupy przyjaciół z 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej - jej powstanie, działalność w konspiracji, a także aresztowanie i odbicie `Rudego`. Przyjaciel `Zośki`, Jan Rossman, na prośbę autora przeczytał materiał i przekazał do opracowania Aleksandrowi Kamińskiemu, redaktorowi naczelnemu Biuletynu Informacyjnego. Stworzenie książki zajęło mu zaledwie kilka dni. Upamiętniła ona członków Szarych Szeregów oraz Organizacji Małego Sabotażu `Wawer`, a także ich ideały braterstwa i służby. Pierwsze wydanie papierowej wersji Kamieni na szaniec audiobooka ukazało się w lipcu 1943 roku.

Bohaterowie Kamieni na szaniec CD


Bohaterem zbiorowym całego audiobooka Kamienie na szaniec jest 23 Warszawska Drużyna Harcerska `Pomarańczarnia`. Książka skupia się jednak głównie na trójce przyjaciół: Aleksym Dawidowskim ps. `Alek`, Tadeuszu Zawadzkim ps. `Zośka` oraz Janie Bytnarze ps. `Rudy`. Wiosną 1939 roku wszyscy zdalni maturę w Liceum im. Stefana Batorego. Żaden z nich nie przeżył wojny.

Fabuła całego audiobooka Kamienie na szaniec


Akcja Kamieni na szaniec CD rozpoczyna się pod koniec lat 30. w Warszawie, znajdującej się wówczas pod okupacją niemiecką. `Zośka`, `Rudy` i `Alek`, których plany właśnie legły w gruzach, postanawiają podjąć cichą walkę z okupantem. Wstępują do Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej i przeprowadzają akcje małego sabotażu. W 1941 roku trafiają do Szarych Szeregów, a konkretnie Organizacji Małego Sabotażu `Wawer`. Ponad rok później przechodzą do Grup Szturmowych. Gdy Gestapo aresztuje `Rudego`, `Zośka` decyduje się zorganizować 26 marca 1943 roku akcję odbicia przyjaciela, nazwaną Akcją pod Arsenałem. Jan Bytnar zostaje uwolniony, ginie jednak śmiertelnie ranny `Alek`. `Rudy` odchodzi 4 dni później, z powodu ciężkich obrażeń będących skutkiem tortur Gestapo. Autor pierwowzoru Kamieni na szaniec CD, `Zośka`, traci życie kilka miesięcy później - 20 sierpnia 1943, podczas akcji w Sieczychach.

Kamienie na szaniec lektor


Cały audiobook Kamienie na szaniec czyta Jerzy Zelnik, polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Sławę zyskał dzięki roli prawnika Franciszka Murka w serialu Doktor Murek z roku 1979. W swojej karierze wcielał się często w postacie historyczne, m.in. Zygmunta II Augusta w serialu Królowa Bona, oraz filmie Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny. Widzowie telewizyjni mogą kojarzyć lektora Kamieni na szaniec z telenoweli Klan, gdzie zagrał Krzysztofa Malickiego, pierwszą miłość Eli Chojnickiej.

Czas trwania: 5 godz. 48 min.

Audiobook cd Kamienie na szaniec Audiobook CD Audio pochodzi z wydawnictwa Aleksandria. Autorem książki jest Aleksander Kamiński. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, literatura piękna, powieść historyczna. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Audiobook cd
Kamienie na szaniec Audiobook CD Audio

4.6/5 ( 29 ocen )
 • 5
  22
 • 4
  5
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

overdarth

24-01-2021 12:12

dobra jednak czytający mugłby bardziej żywij pisać

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Cahia

cahia_055(at)onet.pl 2-06-2011 18:35

Ostatnio przeczytałam opowieść - dokument "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Autor nadał taki tytuł książce na prośbę Zośki, ponieważ została napisana na podstawie jego pamiętnika. Utwór ten to dokument, ponieważ nie ma w nim fikcji literackiej, są rzeczywiste wydarzenia i autentyczne postacie, jak również Aleksander Kamiński często powołuje się na wypowiedzi bezpośrednich uczestników wydarzeń lub świadków, a także wplata cytaty z pamiętnika Zośki. Książka, której akcja toczy się w latach 1939-1949, w czasie trwania drugiej wojny światowej, opowiada o młodych ludziach, dla których przyjaźń, wierność, obowiązek i ojczyzna były autentyczną, a nie deklarowaną wartością. Autor opisuje losy bohaterów: Alka, Zośki i Rudego, którzy biorą udział w walce przeciw hitlerowskiej okupacji Warszawy. Utwór ten jest interesujący i ciekawy. Chłopcy odznaczają się wyjątkowym bohaterstwem, to bohaterstwo jest odzwierciedleniem ich miłości do ojczyzny. Początkowo byli oni aktywnymi uczestnikami Małego Sabotażu, z czasem przeszli do Grup Szturmowych i tam objęli dowództwo. Chwytając za broń chcieli służyć ojczyźnie, zdawali sobie sprawę, że za tę służbę mogą przypłacić życiem, ale wcale się tym nie przejmowali. Serdecznie polecam.

Czy recenzja była pomocna?