Bibliotekarka z Auschwitz Audiobook CD Audio - Antonio Iturbe - Audiobook cd | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Bibliotekarka z Auschwitz Audiobook CD Audio

 • Promocja
  image-promocja

Bibliotekarka z Auschwitz Audiobook CD Audio - opis produktu:

Oparta na historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus, opowieść o nastolatce, która ryzykowała życie, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu.

W bloku 31 (w obozie zagłady Auschwitz), póki istniał, przebywało 500 dzieci razem z grupą więźniów pełniących funkcję `opiekunów` i mimo surowej kontroli funkcjonowała tam tajna biblioteka dziecięca. Naprawdę niewielka: zgromadzonych w niej było osiem książek, wśród nich `Historia świata` H. G. Wellsa, podręcznik rosyjskiego i podręcznik geometrii analitycznej (...). Pod koniec dnia książki, razem z innymi skarbami, takimi jak lekarstwa czy okruchy jedzenia, przekazywane były pod opiekę starszej dziewczynki, której zadaniem było ukryć je każdego wieczoru w innym miejscu.

Alberto Manguel, The Library at Night

Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Terezinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w `fabryce śmierci`, w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne, w którym działa tajna szkoła, z niewidzialnymi tablicami i zeszytami, lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi, niczym dzwonkiem, brutalnymi rewizjami. Ale książki są prawdziwe. Osiem rozlatujących się tomów. Każdy na wagę ludzkiego życia. Najmniejsza biblioteka świata. Dita została ich strażniczką, codziennie przenosi je do bezpiecznej kryjówki, za każdym razem kładąc na szali własne życie.

Głęboko poruszająca opowieść o odwadze wykuwanej w strachu, nadziei, która nie gaśnie nawet podczas najczarniejszego mroku, i ocalającej mocy słowa.

To książka warta polecenia tak samo jak `Noc` Eliego Wiesela czy `Dziennik` Anny Frank. Raz przeczytana, na zawsze zapadnie w pamięć. `School Library Journal`

Podobnie jak `Złodziejka książek` Markusa Zusaka jest to złożona powieść o dojrzewaniu, gwarantująca pełną emocji lekturę. Ważna jako cenne świadectwo epoki Holokaustu. `Booklist`

AUDIOBOOK CZYTA WIKTORIA GORODECKAJA

Audiobook cd Bibliotekarka z Auschwitz Audiobook CD Audio pochodzi z wydawnictwa Literackie. Autorem książki jest Antonio Iturbe. Należy do gatunków: literatura piękna, powieść historyczna. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

RECENZJE - Audiobook cd - Bibliotekarka z Auschwitz Audiobook CD Audio

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
 • 5
  0
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:1876

12-01-2021 13:31

Wersja beletryzowana biografii Edity Adlerovej, Żydówki pochodzenia czeskiego, która razem z rodziną trafiła najpierw do Teresina, a następnie do obozy Auschwitz-Birkenau. Cóż, nie da się ukryć, że jest to wersja beletryzowana. Niektóre dialogi, aż rażą sztucznością, są napisane po to, aby wyjaśnić czytelnikowi mechanizmy działania władz obozu, aby podać mu ile ludzi zginęło w obozach zagłady i dlaczego nazwa obóz koncentracyjny miała wprowadzać społeczeństwa Europy w błąd. A sama historia? To kilka sklejonych życiorysów. Fakt, że najważniejsze informacje są prawdziwe. Istniał w Auschwitz obóz rodzinny, planowane było powstanie, była biblioteka złożona z ośmiu książek, lecz losy poszczególnych bohaterów nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Czyta się, a właściwie słucha ? dobrze. Lecz bez pasji, bez przejęcia, bo uczucia postaci są dla odbiorcy odległe, miałkie autorowi, mimo grozy przedstawionych sytuacji, nie udało się uchwycić ich głębi.

Czy recenzja była pomocna?