Seria książek Zwiadowcy - John Flanagan | Księgarnia Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zwiadowcy

Zwiadowcy to seria książek fantasy dla młodzieży, napisana przez australijskiego autora Johna Flanagana. Pierwsza powieść cyklu, Ruiny Gorlanu, została wydana w Australii 1 listopada 2004 roku. Z czasem książki zyskały popularność również w kilkunastu innych krajach świata, w tym Polsce. Sprzedano ich dotychczas ponad trzy miliony.

Autor Zwiadowców – John Flanagan

John Flanagan dorastał w Sydney w Australii. Od najmłodszych lat marzył, by zostać pisarzem. Jego talent ujawnił się jednak dopiero w dorosłym życiu, gdy stworzył bardzo niepochlebny wiersz o jednym z kierowników wyższego szczebla agencji, w której pracował. Jeden z dyrektorów firmy zgodził się z oceną Johna i postanowił przeszkolić go w zakresie copywritingu. Przez następne dwie dekady autor tworzył hasła reklamowe. Później wraz ze starym przyjacielem współpracował przy tworzeniu serialu telewizyjnego „Hey, Dad!”. John Flanagan Zwiadowców napisał dla swojego syna Michaela, by zachęcić go do czytania. Początkowo było to 20 opowiadań. Michael był niedużym chłopcem, nad którym przyjaciele górowali zarówno pod względem wzrostu, jak i siły. John zamierzał pokazać synowi, że czytanie to świetna zabawa i nie trzeba być muskularnym, by zostać bohaterem. Od tamtego czasu seria Zwiadowcy przeszła długą drogę. Dziś Michael jest dorosłym, potężnie zbudowanym mężczyzną, ale wciąż kocha przygody głównego bohatera. A książki jego ojca regularnie pojawiają się na listach bestsellerów.

John Flanagan Zwiadowcy – fabuła

Seria Zwiadowcy opowiada o przygodach nastoletniego sieroty Willa. Bohater zostaje wybrany na ucznia Halta, jednego ze Zwiadowców, wykwalifikowanych tropicieli, łuczników i wojowników. Służą oni królowi Duncanowi, starając się chronić Królestwo Araluen przed najeźdźcami, zdrajcami i innymi zagrożeniami. Akcja książek Zwiadowcy toczy się w fikcyjnym świecie, stylizowanym na średniowiecze. 

Zwiadowcy książka – bohaterowie

Głównym bohaterem książek Zwiadowcy jest Will Treaty. Dorasta w sierocińcu wraz z Alyss, Horace’em, George’em i Jenny nie wiedząc, kim byli jego rodzice. Po tym, jak Sir Rodney odrzuca jego kandydaturę do Mistrzów Szkoły Rycerskiej i Ujeżdżania ze względu na niewielką posturę, chłopak zostaje uczniem Zwiadowców. John Flanagan przedstawia go jako inteligentnego, dociekliwego i wysportowanego nastolatka, który świetnie skrada się i wspina. Ma kręcone brązowe włosy, które opadają mu na twarz i ciemnobrązowe, niemal czarne oczy. Wspomniana już Alyss to wieloletnia przyjaciółka Willa. Jest wysoka, szczupła, ma jasną skórę i oczy oraz długie blond włosy. Sprawy załatwia dyplomatycznie, ma wiele wdzięku, ale jest także przebiegła. Kolejny bohater serii Zwiadowcy to Horacy. Początkowo wróg Willa, później staje się jego przyjacielem. Przyjęto go do szkoły rycerskiej. Niesamowicie posługuje się mieczem, jest honorowy i etyczny. Opiekunem Willa jest owiany legendą Zwiadowca Halt. Bystry i spostrzegawczy, stale zachowuje czujność i powagę. Ma ciemną brodę, przyprószoną siwizną. Wśród bohaterów Zwiadowców Johna Flanagana znajdziemy również Cassandrę, znaną jako Evanlyn. Jest księżniczką Araluen i córką króla Duncana. Ma włosy w kolorze miodu i duże zielone oczy. Szybko zaprzyjaźnia się z Willem i Horacym, ale rywalizuje z Alyss. Jest urodzonym przywódcą, autorytatywnym i upartym. Zachowuje się lojalnie wobec przyjaciół. Nie stroni też od przygód.

Seria Zwiadowcy

Dotychczas ukazało się 11 tomów serii Zwiadowcy: Ruiny Gorlanu, Płonący most, Ziemia skuta lodem, Bitwa o Skandię, Czarnoksiężnik z Północy, Oblężenie Macindaw, Okup za Eraka, Królowie Clonmelu, Halt w niebezpieczeństwie, Cesarz Nihon-Ja i Zaginione historie. John Flanagan stworzył również prequel Wczesne lata, na który składają się Turniej w Gorlanie i Bitwa na wrzosowiskach oraz sequel Królewski Zwiadowca (w Polsce sprzedawany jako kontynuacja głównego cyklu), na który składają się książki: Królewski Zwiadowca, Klan Czerwonego Lisa i Pojedynek w Araluenie. Serię Johna Flanagana Zwiadowcy wydaje w Polsce wydawnictwo Jaguar. Książki dostępne są w miękkiej i twardej oprawie. 


z2