Władca Pierścieni wszystkie części - seria książek - John Ronald Reuel Tolkien | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Władca pierścieni

Cykl Władca Pierścieni to powieść fantasy, która rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia. Jest ona kontynuacją powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem. Autorem serii Władca Pierścieni jest J.R.R. Tolkien. Stworzył on historię, która ze względu na swoją dużą objętość, została wydana w trzech tomach i podzielona na sześć ksiąg. Jej sukces wpłynął na ogromne zainteresowanie gatunkiem fantasy.

Władca pierścieni – części po kolei

Podział Władcy Pierścieni przedstawia się następująco:

TOM I Drużyna Pierścienia (ang. The Fellowship of the Ring)

- Powrót Cienia (ang. Return of the Shadow)

- Drużyna Pierścienia (ang. The Fellowship of the Ring).

TOM II Dwie wieże (ang. The Two Towers)

- Zdrada Isengardu (ang. The Treason of Isengard)

- Podróż do Mordoru (ang. The Journey to Mordor)

TOM III Powrót króla (ang. The Return of the King)

- Wojna o Pierścień (ang. The War of the Ring)

- Powrót króla (ang. The Return of the King)

Części Władcy pierścieni i ich fabuła

Akcja książek Władca Pierścieni toczy się 60 lat po wydarzeniach opisanych w Hobbicie i opowiada o przygodach Frodo Bagginsa, którego zadaniem jest zniszczenie pierścienia Saurona, czyli Jedynego Pierścienia. Ten jest w posiadaniu jego krewnego, Bilba Bagginsa. Nie jest on jednak bezpieczny, ponieważ Sauron pragnie odzyskać swoją własność i wykorzystać ją do zagłady całego Śródziemia. Walki ze złem podejmuje się Frodo, któremu zostaje przydzielona legendarna już dziś drużyna. Na skutek nieszczęśliwych wypadków jej członkowie rozdzielają się i Frodo zostaje sam ze swoim przyjacielem Samem. We dwóch postanawiają kontynuować niebezpieczną misję i zniszczyć pierścień, zagrażający spokojowi krainy hobbitów. Reszta Śródziemia szykuje się natomiast do starcia z armiami Saurona.

Bohaterowie wszystkich części Władcy Pierścieni

Głównym bohaterem wszystkich części Władcy Pierścieni jest Frodo – skromny, opanowany, ale i odważny hobbit. Udaje się do Mordoru, by zniszczyć Jedyny Pierścień. W wyprawie tej towarzyszy mu Samwise Camgee, najlepszy przyjaciel, gotów oddać za niego życie. Do Drużyny Pierścienia należą również elf Legolas, krasnolud Gimli, syn namiestnika Gondoru Boromir, oraz hobbici Merry i Pippin. W walce z Sauronem mieszkańców Śródziemia wspomaga czarodziej Gandalf. To niezwykle odważny, ale bardzo tajemniczy mędrzec. W kolejnych częściach Władcy Pierścieni pojawia się także Aragorn, prawowity król. Walcząc z sługami zła, czeka, aż dojdzie do ostatecznej bitwy z Sauronem.

Władca pierścieni – książki, które zachwycają kolejne pokolenia

Seria Władca Pierścieni to jedna z najbardziej pasjonujących historii fantasy w dziejach literatury. Mimo że książki liczą sobie ponad 70 lat, to nadal ich przekaz jest aktualny, a historią Frodo i jego drużyny fascynują się kolejne pokolenia. Wszystkie części Władcy pierścieni przetłumaczono na dziesiątki języków, a z przygodami Drużyny Pierścienia zapoznać można się i na kartach książek J.R.R. Tolkiena, i na szklanym ekranie. Po raz pierwszy książki Władca Pierścieni sfilmowano w latach 1977-1979. Ekranizacji serii podjęła się wytwórnia Warner Brothers. Efektem były filmy animowane. Jednak dopiero pojawienie się zaawansowanej grafiki komputerowej, pozwoliło na nakręcenie dobrego filmu na podstawie dzieł Tolkiena. Premiera filmowej wersji pierwszej części Władcy Pierścieni miała miejsce w grudniu 2001 roku. Kolejne powstawały w dwóch kolejnych latach. Sceny z książek Władca Pierścieni kręcone były w Nowej Zelandii.

Seria Władca Pierścieni – fascynujące Śródziemie

Świat elfów, hobbitów, legend i mrocznego Śródziemia od lat fascynuje dzieci i dorosłych. Zapoznać się z nim można nie tylko w serii Władca Pierścieni, ale także innych książkach Tolkiena takich jak Hobbit, czyli tam i z powrotem czy Silmarillion. Na podstawie wykreowanej przez pisarza rzeczywistości powstały zarówno filmy, jak i gry planszowe, komputerowe, akcesoria i gadżety, które stanowią wielką gratkę dla fanów Bilba, Froda i innych mieszkańców niezwykłej krainy. Na całym świecie wielbiciele książek Tolkiena budują nawet hotele, stylizowane na chatki hobbitów.  z2
z2