Seria książek Miś Paddington | Księgarnia Internetowa Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Miś Paddington

Gdy państwo Brown ujrzeli go po raz pierwszy, siedział na stacji kolejowej na niewielkiej walizce, w pobliżu biura rzeczy znalezionych. Ubrany był tylko w stary kapelusz, a na szyi zawieszono mu kartkę z prośbą o zaopiekowanie się nim. Wzruszone małżeństwo zaprosiło go więc do swojego domu. Tak rozpoczyna się historia misia Paddingtona – jednego z najsłynniejszych niedźwiadków świata.

Jak Bond odnalazł Paddingtona

Ta charakterystyczna postać nie powstałaby, gdyby nie Wigilia 1956 roku. Michael Bond, wówczas operator BBC, w jednym z londyńskich sklepów dostrzegł samotną maskotkę niedźwiadka. Kupił ją i podarował swojej żonie Brendzie. Ponieważ para mieszkała przy stacji kolejowej Paddington miś zyskał właśnie takie imię. Dla zabawy Bond zaczął pisać opowiadania o jego przygodach. Po kilku dniach zorientował się, że ma w ręku materiał gotowy do publikacji. Miś zwany Paddington, książka z ilustracjami Peggy Fortnum, ukazała się dwa lata później. Po jej ciepłym przyjęciu szybko powstały kolejne, a ich sukces przerósł najśmielsze oczekiwania. Miś Paddington stał się ikoną brytyjskiej literatury dziecięcej. Książki o jego przygodach przetłumaczono na ponad 40 języków, a na całym świecie sprzedano ich przeszło 35 milionów!

Paddington, miś z walizką pełną przygód

Michael Bond podkreślał, że największą zaletą uczynienia głównym bohaterem niedźwiedzia było to, że mógł on łączyć w sobie niewinność dziecka i wyrafinowanie dorosłego. Jak dowiadujemy się z pierwszej książki, Paddington pochodził z Peru, gdzie wychowywała go ciotka Lucy. Kiedy przeszła na emeryturę, wysłała podopiecznego do Anglii. Na stacji Paddington miś został dostrzeżony przez państwa Brown. Tak niedźwiadek trafił na Windsor Gardens w Londynie, gdzie zamieszkał z małżeństwem i ich dziećmi – Jonathanem i Judy. Ponieważ nikt nie potrafił wymówić jego prawdziwego imienia – Pastuso – nazwano misia Paddingtonem, na cześć miejsca, w którym został znaleziony.

Miś Paddington – książka, która bawi i uczy

Bohater nie rozstaje się z kapeluszem, który otrzymał od swojego wujka w Peru, a także zniszczoną, brązową skórzaną walizką. Ponadto nosi niebieską budrysówkę, prezent od rodziny Brownów. Czasem strój uzupełnia także o parę kaloszy. Według książek Paddington słynie z zamiłowania do marmolady – zawsze nosi przy sobie zapasowy słoik. Niedźwiadek jest bardzo uprzejmy, pełen dobrych chęci i intencji. Jego ufna natura często wpędza go jednak w kłopoty. Na szczęście bez względu na to, w jakich tarapatach się znajdzie, miś Paddington zawsze wychodzi z opresji cało. Jeśli ktoś zdenerwuje głównego bohatera, musi liczyć się z jego pełnym dezaprobaty spojrzeniem.

Seria książek Miś Paddington liczy kilkanaście pozycji. Małych i dużych czytelników z pewnością rozbawią jego przygody podczas egzaminu na prawo jazdy, zagranicznej wycieczki czy wizyty u dentysty. W kategorii tej znalazły się też publikacje, które powstały na podstawie dwóch filmowych adaptacji.


z2
Zobacz więcej produktów