Seria książek Dziennik Cwaniaczka - wszystkie cześci | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Dziennik Cwaniaczka

Dziennik Cwaniaczka to seria powieści dla dzieci, napisanych i zilustrowanych przez Jeffa Kinneya. Opowiada o nastoletnim chłopcu Gregu Heffleyu i jego próbach zdobycia popularności w gimnazjum. Początkowo historie ukazywały się w sieci. Wersji drukowanej czytelnicy doczekali się w 2007 roku.

Dziennik Cwaniaczka – książki i ich autor

Autor Dziennika Cwaniaczka, Jeff Kinney, nie planował zostać twórcą książek dla dzieci. Po ukończeniu studiów marzył, by jego komiksy ukazywały się w gazetach, niestety nie udało mu się ich rozpowszechnić. W 1998 roku zaczął zatem tworzyć Dziennik Cwaniaczka, opowiadania o gimnazjaliście Gregu Heffleyu, które miał nadzieję przekształcić w książkę. Pracował nad nimi 6 lat, zanim zaczął publikować je na portalu Funbrain.com. Seria Dziennik Cwaniaczka szybko zyskała na popularności, a w 2006 roku Kinney podpisał umowę z wydawnictwem. Wersja książkowa ukazała się rok później i szybko stała się bestsellerem. Książki Dziennik Cwaniaczka doczekały się dotychczas 76 wydań w 64 językach. Jeff Kinney został uznany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie przez magazyn Time. Mieszka z żoną i dwoma synami w Massachusetts, gdzie prowadzą księgarnię An Unlikely Story.

Dziennik Cwaniaczka książka – bohaterowie

Głównym bohaterem wszystkich części Dziennika Cwaniaczka jest wspomniany już Gregory Heffley. Nastolatek uczęszcza do miejscowego gimnazjum. Ma kłopoty z rodziną i przyjaciółmi. Przejmuje się kwestią popularności w szkole i marzy o tym, że kiedy dorośnie będzie bogaty i sławny. Próbuje dopasować się do szkolnej rzeczywistości, niestety z marnym skutkiem. Z wszelkimi wyzwaniami Greg stara się radzić sobie w sposób kreatywny, ale jego wybryki często przynoszą odwrotny od zamierzonego skutek. Najlepszym przyjacielem Gregory’ego jest Rowley Jefferson, chłopiec o ponadprzeciętnej posturze. Ma nadopiekuńczych rodziców i czasami zachowuje się niedojrzale lub nawet dziecinnie. Choć jest lojalnym przyjacielem, często wpędza Grega w kłopoty. Kolejni bohaterowie książek Dziennik Cwaniaczka to rodzeństwo Gregory’ego. Manny Heffley jest 3-letnim, rozpieszczonym młodszym bratem, któremu wszystko uchodzi płazem. Starszy brat Rodrick to nastolatek, dość okrutny wobec głównego bohatera. Lubi uprzykrzać życie innym. Matką chłopców jest Susan. Wydaje się być troskliwa i kochająca, często jednak zawstydza starszych synów, a faworyzuje najmłodszego. Jej mąż Frank to mężczyzna drażliwy, krytyczny, emocjonalny. Dziennik Cwaniaczka książka przedstawia go jednak także jako troskliwego ojca o dobrym sercu.

Dziennik Cwaniaczka wszystkie części

Dziennik Cwaniaczka seria liczy obecnie 14 pozycji. Każda z nich ma inny kolor okładki i fabułę. W pierwszej książce Dziennik Cwaniaczka poznajemy głównego bohatera, jego przyjaciela, dowiadujemy się o problemach ze szkołą oraz słynnym Serowym Dotyku. W kolejnych częściach opisanie zostali członkowie rodziny Grega i jego znajomi. Dziennik Cwaniaczka książki traktują o problemach związanych z okresem dojrzewania, a także najważniejszych wydarzeniach w domu i szkole. Główny bohater opowiada m.in. o świętach i podróżach. Ponadto na rynku ukazały się również Dziennik Cwaniaczka. Zrób to sam – książka, której czytelnik może być autorem oraz Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu, czyli pamiętnik najlepszego przyjaciela Grega.

Dziennik Cwaniaczka seria – adaptacje

Film oparty na pierwszej książce Dziennik Cwaniaczka wydano 19 marca 2010 roku. Wyreżyserował go Thor Freudenthal. Już rok później ukazał się Dziennik Cwaniaczka 2, na podstawie książki Rodrick rządzi. Zawiera również sceny z powieści Szczyt wszystkiego. Trzeci film łączy trzecią i czwartą książkę z serii Dziennik Cwaniaczka: Szczyt wszystkiego i Ubaw po pachy. We wszystkich częściach Dziennika Cwaniaczka główną rolę zagrał Zachary Gordon, a Rowleya – Robert Capron. Ostatnia ekranizacja, Dziennik Cwaniaczka: Droga przez mękę, trafiła do kin w 2017 roku. Bazuje na częściach 9 i 10, ale nawiązuje również do tomów 7 i 8. Film zebrał kiepskie recenzje, głównie ze względu na obsadę. Rolę Grega w ostatniej adaptacji serii Dziennik Cwaniaczka zagrał tym razem Jason Drucker.z1
z1