Seria Książek Archiwum Burzowego Światła | Księgarnia Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Archiwum Burzowego Światła – książki idealne dla każdego fana literatury fantasy

Cykl powieści przygodowych z gatunku fantasy autorstwa Brandona Sandersona, Archiwum Burzowego Światła, to niesamowicie wciągająca historia czwórki nietuzinkowych bohaterów z uniwersum cosmere: odważnego wojownika, wrażliwego skrytobójcy, tajemniczej oszustki i mężnego arcyksięcia. Intrygujące i zapierające dech w piersiach historie, przygody okraszone niemałą dawką humoru, urozmaicony i fantastycznie wykreowany świat przedstawiony, a także nad wyraz pogłębione postacie — to tylko niektóre z cech, jakimi można opisać serię Archiwum Burzowego Światła.

Kolejność książek serii Archiwum Burzowego Światła

Do tej pory w serii Archiwum Burzowego Światła z Wydawnictwa Mag ukazały się: 1. Droga Królów, 2. Słowa Światłości, 3. Dawca Przysięgi. Część 1, 4. Dawca Przysięgi. Część 2, 5. Rytm Wojny. Część 1, 6. Rytm Wojny. Część 2 oraz dwie dodatkowe nowele, będące uzupełnieniem fabuły: Tancerka Krawędzi i Odprysk Świtu.

Bestsellerowe dzieło Brandona Sandersona – Archiwum Burzowego Światła

Rewelacyjny cykl Brandona Sandersona praktycznie od razu zyskał ogromną sympatię czytelników. Po wydaniu pierwszej części nie zdążył minąć nawet tydzień, gdy książka trafiła na siódme miejsce listy bestsellerów New York Timesa. W kolejnych latach tomy były wielokrotnie typowane i wyróżniane w różnych konkursach. Archiwum Burzowego Światła otrzymało między innymi nagrodę Gemmella oraz było nominowane do Nagrody Hugo w kategorii najlepszej serii powieści czy też do nagrody Locusa w kategorii najlepszej powieści fantasy.

Więcej słów o autorze Archiwum Burzowego Światła

Brandon Sanderson to amerykański pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, zawodowo spełniający się jako uniwersytecki wykładowca twórczego pisania. Zadebiutował w maju 2005 roku powieścią fantasy — Elantris. Na swoim koncie ma już ponad siedemdziesiąt rozmaitych pozycji książkowych i nic nie wskazuje na to, aby miał na tym poprzestać. Jest autorem licznych serii powieściowych, w tym między innymi trylogii Ostatnie Imperium, cyklu Alcatraz kontra Bibliotekarze, Legion, Do gwiazd, Archiwum Burzowego Światła oraz Mściciele. Twórca serii Archiwum Burzowego Światła należy do szczególnie lubianych i docenianych amerykańskich pisarzy. Był dwukrotnym laureatem nagrody Hugo oraz jako jedyny autor w ciągu czterech lat aż sześciokrotnie zajmował czołowe miejsce na szczycie listy David Gemmell Legend Award.

Kim są bohaterowie serii Archiwum Burzowego Światła?

W uniwersum cosmere znajduje się niezwykła planeta Roshar — superkontynent, przez który cyklicznie przetaczają się niebezpieczne nawałnice, Arcyburze. Mieszkańcy tej planety nieustannie muszą mierzyć się z różnymi zagrożeniami, nie tylko tymi atmosferycznymi. Na szczęście na straży porządku i ochrony ludzkości stoi pradawna organizacja Świetlistych Rycerzy, czyli wojowniczych mocowiązców o rozmaitych umiejętnościach magicznych. Funkcję honorowego dowódcy świetlistej armii rycerzy odgrywa arcyksiążę Dalian Kholia, jeden z głównych bohaterów serii Archiwum Burzowego Światła. Brat króla Alethkaru ze względu na swoją odwagę, męstwo i niesamowite umiejętności bojowe bywa nazywany Czarnym Cieniem. Drugą ważną postacią powieści jest Kaladin — z pozoru zwyczajny mieszkaniec wioski, z zawodu chirurg. Bohater, poświęcając się dla młodszego brata, wstępuje na jego miejsce do armii Daliana i zostaje zmuszony stanąć do boju w najbardziej brutalnej wojnie wszech czasów. Okazuje się przy tym naprawdę utalentowanym wojownikiem z naturalną umiejętnością przywództwa.

Z biegiem czasu drogi Kaladina i Daliana przecinają się z drogą Shallan — tajemniczej, młodej oszustki o bardzo ciętym języku, która skrywa w zanadrzu swojej peleryny naprawdę wiele ciekawych sekretów. I choć zdawać by się mogło, że jedna zagadkowa postać to już wystarczająco dużo kłopotów, wtedy na scenę wkracza On — zupełnie nieznajomy skrytobójca. 

Które z tej czwórki okaże się wybawieniem Rosharu, a które jego prawdziwym przekleństwem?

Choć sama emocjonująca fabuła Archiwum Burzowego Światła jest ciągła i z tomu na tom nabiera coraz większego tempa, to jedną z cech charakterystycznych serii jest fakt, że każda z poszczególnych książek ukazuje punkt widzenia innej postaci. Zastosowany zabieg sprawia, że intrygujący bohaterowie serii Archiwum Burzowego Światła są pogłębieni, wielowymiarowi i bardzo dobrze rozwinięci, a czytelnik bez trudu może dogłębnie poznać osobowość swojego faworyta.


z1