Filmy Gwiezdne Wojny / Star Wars : seria filmowa w Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Filmy Star Wars

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce, a dokładniej – trochę ponad 40 lat temu, w amerykańskich kinach na ekrany trafił film Gwiezdne wojny. Jego twórca i reżyser George Lucas w najśmielszych marzeniach nie spodziewał się, że ta pojedyncza (nie planował wtedy następnych epizodów) produkcja stanie się początkiem nowego, szalenie popularnego fenomenu – Gwiezdnych Wojen. W ciągu kilku lat nakręcono kolejne dwa epizody, a na początku dwudziestego pierwszego wieku – kiedy tylko pozwoliły na to możliwości technologiczne – trylogię prequeli. Wiele osób sądziło, że na tym skończyła się kosmiczna saga. Jednak w 2012 roku studio Lucasfilm, a zatem prawa do marki, zostały nabyte przez Disneya (za ponad 4 miliardy dolarów). Studio ogłosiło jednocześnie, że rozpoczęte zostały prace nad siódmym epizodem. I tak w ciągu siedmiu lat na ekrany kin trafiła trzecia trylogia Gwiezdnych Wojen. Dodatkowo oglądaliśmy również dwa filmowe spin-offy – Łotr 1 i Han Solo. Ponadto na 2023 rok jest zapowiedziany nowy film – Rogue Squadron.

Do ekranowych Gwiezdnych Wojen zalicza się także kilka kanonicznych seriali animowanych. Łączna liczba odcinków wyrażana jest w setkach. Niedawno mogliśmy oglądać też The Mandalorian – serial aktorski, a na następne lata już teraz zapowiedziano kilka nowych seriali live-action i animowanych.

Gwiezdne Wojny – kolejność oglądania. Jak poznawać świat odległej galaktyki?

Zaczynając przygodę z gwiezdną sagą, możemy poczuć się zagubieni. Jak oglądać filmy, aby najlepiej poznać świat Star Wars? Kolejność oglądania, którą rekomendujemy, wygląda następująco. Jako pierwszą zalecamy obejrzeć tzw. oryginalną trylogię Gwiezdnych Wojen, w której zawierają się epizody od czwartego do szóstego. Te trzy filmy zostały nakręcone jako pierwsze. Poznajemy w nich historię walki Rebelii z Imperium. Od razu po nich warto obejrzeć Łotr 1 z 2016 roku, który jest prologiem do historii z Nowej Nadziei. Następnie należy zapoznać się z trylogią prequeli, czyli epizodami od I do III. Przedstawiają one przebieg upadku Republiki, zniknięcia Zakonu Jedi i dojścia Imperium do władzy.  Potem powinniście obejrzeć trzy ostatnie epizody, w których poznajemy wydarzenia po upadku Imperium. Drugi spin-off – Han Solo, przedstawia historię postaci z oryginalnej trylogii. Można go obejrzeć w dowolnym momencie po obejrzeniu dwóch pierwszych trylogii Star Wars.

Dodatkowo warto zapoznać się z serialem Clone Wars wraz z filmem animowanym o tym samym tytule, których fabuła jest umiejscowiona pomiędzy drugim a trzecim epizodem, a także serialami Rebelianci, Resistance i The Mandalorian – to wszystko jednak już po obejrzeniu filmów.

Nie tylko filmy Star Wars – Kanon, EU, Legendy

Gwiezdne Wojny to nie tylko 11 filmów. Star Wars można poznawać także dzięki wielu innym dziełom kultury. Od początku swojego istnienia gwiezdna saga była rozwijana też niezależnie od wielkiego ekranu. Powstawały liczne książki, komiksy, gry i seriale animowane, które przedstawiały uznawane przez Lucasfilm historie różnych postaci z GW. Wszystkie te historie były tworzone pod nazwą Expanded Universe.

W 2012 roku Disney, wykupując prawa do marki, potężnym cięciem miecza świetlnego oddzielił historie znane z filmów od tych tworzonych w ramach EU. Te produkcje są teraz znane jako Legendy. Nowe książki, gry, seriale animowane i aktorskie są tworzone w ramach tzw. Kanonu. Jest on obecnie oficjalnie uznany za aktualną historię odległej galaktyki.

Fenomen filmów Gwiezdne Wojny

Nie da się ukryć ogromnego wpływu, jaki na popkulturę miały i mają filmy Gwiezdne Wojny. Od czterdziestu lat zachwycają kolejne pokolenia. Na podstawie marki powstały liczne gadżety, takie jak repliki mieczy świetlnych, elektroniczne maski przemawiające głosem ulubionych postaci i tym podobne. W sprzedaży znajduje się ogromna liczba pozycji spośród gier planszowych i książek, nawiązujących do marki Star Wars.

Wszystkie filmy z gwiezdnej sagi w wersjach na DVD i Blu-ray znajdują się w ofercie sklepu Gandalf.com.pl


z2