Quizy wiedzy: najpopularniejsze, tematyczne, dla dzieci | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Quizy

Prawdopodobnie każdy zna ten rodzaj zabawy – zarówno klasyczne „Czym jestem?”, jak i zbiory pytań na kartach z różnych działów tematycznych oraz ze znanych teleturniejów. Bo kto z nas nie próbował odpowiadać na pytania zadawane przez Huberta Urbańskiego? Quizy wiedzy to gry, które rozwijają umysł i umożliwiają poszerzanie wiedzy w danej dziedzinie. Popularna forma rozrywki spotykana jest często na imprezach z przyjaciółmi oraz spotkaniach rodzinnych, a także w trakcie lekcji w szkole. Jeśli wciąż nie wiesz, czym są gry – quizy, sprawdź stronę Gandalf.com.pl.

Czym jest quiz?

Quiz dla dzieci i dla dorosłych to rodzaj zabawy, w której jedna bądź więcej osób odpowiada na postawione przez prowadzącego pytanie, najczęściej w formie testowej. Ważne jest to, by odpowiedź nie była zbyt oczywista, aby nie znudzić graczy. Quiz ma sprowokować do aktywnego uczestnictwa, a także do logicznego i kreatywnego myślenia. Zabawa polega na odrzuceniu niepoprawnych odpowiedzi i wybraniu tej właściwej.

Quiz – skąd nazwa?

Z pochodzeniem słowa „quiz” wiąże się legenda. Podobno wyrażenie wymyślił w roku 1791 Irlandczyk Richard Daly – właściciel teatru w Dublinie. Założył się, że w ciągu dwudziestu czterech godzin wprowadzi do użytku nowy wyraz. W jaki sposób tego dokonał? Polecił grupce młodych uliczników napisać na murkach, parkanach i ścianach budynków w całym mieście bezsensowne, niemające znaczenia słowo – „quiz”. Po kilku godzinach mieszkańcy Dublina mówili o tajemniczym wyrazie. Przyjęło się, że był to pewien test, tak więc od tej pory zabawy w formie testu nazywamy quizami.

Historia jednak nie ma potwierdzenia, zwłaszcza że wyraz był w powszechnym użytku jeszcze przed rokiem 1791. Obecnie zakłada się, że słowo quiz powstało w angielskim slangu studenckim, gdzie oznaczał „dziwną osobę”. Otrzymał potem znaczenie „badać, oglądać”, prawdopodobnie przez skojarzenia ze słowem inquisitive (ciekawy). W końcu zaczęto nim określać popularne gry – quizy tematyczne oraz quizy wiedzy.

Dlaczego warto grać w quizy?

Rozwiązywanie quizów i innych tego typu łamigłówek ma ogromny wpływ na nasz rozwój intelektualny, szczególnie w wieku dziecięcym i nastoletnim. Nieustanne trenowanie umysłu pomoże nam w nauce, a także umożliwi rozwijanie dedukcji i kreatywności.

Z małym dzieckiem można grać w quizy tematyczne polegające na przykład na zadawaniu najprostszych pytań typu „Jak wygląda krówka?”. Choć wydaje się to trywialne i niewarte poświęcanego czasu, takie pobudzanie mózgu dziecka ma nieoceniony wpływ na jego dalsze poznawanie świata.

Świetnym pomysłem okazuje się także wprowadzenie quizów jako formy nauki w szkole. Pomagają one zniwelować strach przed sprawdzianem. System nagród bez kar, stosowany przy tego typu zabawach, rozwija w uczniach poczucie ambicji i zdrowej rywalizacji. Z kolei polecenie zorganizowania takiej zabawy przez samych uczniów okazuje się motywacją do przestudiowania materiałów, zebrania informacji do stworzenia pytań, a w efekcie prowadzi do lepszego i efektywniejszego przyswojenia danych partii wiedzy.

Jaki quiz wybrać?

Przede wszystkim należy jasno określić przeznaczenie quizów. Sprecyzuj, gdzie, kiedy i z kim zamierzasz grać.  Quizy to naprawdę rozbudowany dział. Od quizów tematycznych – z pytaniami dotyczącymi postaci z uniwersów Harry’ego Pottera, Marvel, DC, Gwiezdnych Wojen, po quizy wiedzy – z dziedzin przyrodniczych, językowych, matematycznych i wielu innych. Najpopularniejsze quizy bardzo często znajdują zastosowanie na imprezach ze znajomymi czy rodziną. To wtedy sięgamy po gry z wesołymi, często niezbyt poważnymi pytaniami – takie jak doskonale znane „5 sekund”. Wybór jest ogromny, dlatego warto zwrócić uwagę na dziedzinę pytań i dostosowanie gry do wieku odbiorcy. Mama z małym dzieckiem, nauczyciel geografii, fan Gwiezdnych Wojen – każdy znajdzie coś dla siebie.

Gry quizy są kultową, znaną formą zabawy. Na lekcjach w szkole, na pikniku, w zaciszu własnego pokoju. Niosą ze sobą ogromne ilości dobrej zabawy i korzyści intelektualnych. Naprawdę warto poświęcić chwilę na ćwiczenie mózgu i pamięci, a przy okazji spędzić czas z dziećmi, znajomymi, rodziną. Przyjemne z pożytecznym? To najważniejsza definicja quizu.


Rozgrywki planszowe i karciane mogą mieć różną formę i temat. Jedne z najciekawszych pozycji znajdziesz w grupie: GRY - Quizy. Sprawdź, jak wiele rozgrywek czeka właśnie na Ciebie i Twoich bliskich! W dziale GRY – Quizy znajdziesz: 122 spośród wszystkich produktów. Wśród nich wiele okazji w super cenie. Zarówno najnowsze, jak i tradycyjne modele możesz zdobyć w Gandalfie z rabatem do 71%.

z10
z10