Pióra wieczne | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Pióra wieczne

Pióra wieczne, mimo upływu czasu, wciąż kojarzą się z elegancją i dostojnością. Utożsamiamy je z wyższymi sferami, z wykształconymi jednostkami o znaczącej pozycji społecznej, które miały czas i sposobność, by opanować talenty, takie jak kaligrafia. Kiedyś dobrej jakości pióro wieczne potrafiło kosztować majątek, dzisiaj – dzięki upowszechnieniu się produkcji masowej – na podstawowe pióro może sobie pozwolić każdy (chociaż ze względu na konkurencyjność długopisu i rezygnację z nauki kaligrafii coraz mniej osób korzysta z tego przywileju). Pióro wieczne jest starsze nawet od ołówka. Jego pierwotne formy badacze odkryli już w grobowcach ze starożytnego Egiptu.

Pióro wieczne i jego przemiany

Zanim powstały pióra wieczne, ludzie korzystali z piór maczanych w kałamarzach (pojemnikach z atramentem). Z czasem pióra zastąpiono obsadką ze stalówką – ten wynalazek również trzeba było maczać w kałamarzu. Dzisiejsze pióra wieczne posiadają już odpowiednie naboje lub zbiorniczki na atrament, więc podczas pisania nie trzeba korzystać z żadnej formy zewnętrznego zanurzania stalówki. Sprawiło to, że używanie pióra stało się wygodniejsze i mniej ryzykowne. Wcześniejsze jego formy często brudziły ubrania, ręce, stoły i papeterię kleksami. Naprawdę trudno było nad nimi zapanować.

Jak działają pióra wieczne z tłoczkiem?

Dzisiaj kałamarze funkcjonują przede wszystkim jako źródło atramentu dla piór wiecznych z tłoczkiem. Tego typu przyrządy do pisania wyposażone są w zbiorniczek, do którego można zassać atrament. Dokonuje się tego najczęściej poprzez odkręcenie osłonki od stalówki, pionowe zanurzenie stalówki w atramencie i pociągnięcie (lub obrócenie) tłoka wciągającego do zbiorniczka barwiący płyn. W zestawach do tego typu piór jest zazwyczaj dołączona specjalna ściereczka, która pozwala zetrzeć nadmiar atramentu ze stalówki. Brzmi niezwykle staroświecko, ale ma w sobie pewien urok, prawda? Nic dziwnego, że na świecie wciąż funkcjonuje wielu zwolenników piór wiecznych z tłoczkiem, a same pióra wręczane są jako eleganckie prezenty.


z11
1 - 11 z 260 ofert