SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Blok techniczny

O ile blok rysunkowy traktuje się jako miejsce dla pierwszych wprawek czy brudnopis, o tyle blok techniczny jest już miejscem twórczości „na czysto”. To właśnie na sztywnych kartkach odwzorowuje się ostatecznie zaakceptowane szkice. Każde dziecko wie, że o ile zmarnowanie cienkiej karteluszki z bloku rysunkowego jest stratą do odżałowania, o tyle wyrzucenie sztywnego arkusza z bloku technicznego to już wstydliwa sprawa. Wszak po „grube kartki” sięga się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach – szykując pracę na konkurs plastyczny lub przygotowując laurkę. Gorsza od straty „grubej kartki” jest wyłącznie strata kolorowej „grubej kartki” – blok techniczny kolorowy jest bowiem jeszcze większym, dużo rzadszym skarbem.

Rozmiary bloku technicznego: A4, A3, A5

Najpopularniejszym rozmiarem kartek do rysowania i malowania jest oczywiście A4. Blok techniczny A4 wykorzystuje się na lekcjach plastyki ze względu na jego nieprzemakalność i trwałość. Pomalowany farbami akwarelowymi lub plakatowymi nie staje się pofalowany, z kolei podczas pracy z ołówkiem pozwala na częstsze korzystanie z gumki do zmazywania (zwykłe kartki potrafią nawet przetrzeć się na wylot przy wielu poprawkach). Dzięki swojej sztywności blok techniczny świetnie sprawdza się również podczas tworzenia szablonów do witraży czy różnego rodzaju ozdób wiszących lub na patykach. W wyjątkowych sytuacjach wykorzystuje się w szkole również blok techniczny A3. Na dużych sztywnych kartkach wykonuje się plakaty okolicznościowe, ważniejsze prace zaliczeniowe oraz dzieła konkursowe. W przeciwieństwie do bloków rysunkowych, wśród bloków technicznych popularne są jednak nie tylko rozmiary A4 czy A3, ale również mniejsze, jak A5. Blok techniczny A5 to gratka dla twórców akwarelek oraz autorów ręcznie zdobionych lub kaligrafowanych zaproszeń.

Blok techniczny kolorowy – do czego się przydaje?

Na zajęciach z plastyki zwykle korzysta się z białych kartek, co ma swoje logiczne uzasadnienie – najlepiej widać na nich pociągnięcia pędzla czy ołówka. Biała kartka to materiał uniwersalny, który jest gotowy do przyjęcia każdego malarskiego pomysłu. W przypadku umieszczanych na szkolnych korytarzach plakatów liczą się jednak inne cechy – mniej niż na odcyfrowywaniu malarskiej techniki zależy odbiorcom na czytelnym komunikacie. Blok techniczny kolorowy A3 stanowi idealny materiał dla prostych plakatów. Wystarczy wybrać kartkę w odpowiednim dla przekazu odcieniu – np. czerwoną, gdy projektujemy komunikat przestrzegający czy zieloną, gdy wiadomość ma dotyczyć ochrony środowiska – i skoncentrować się na chwytliwym sloganie zapisanym odpowiednio dużymi i wyraźnymi literami. Z kartek kolorowego bloku technicznego powstają też fantastyczne, rozbudowane wszerz, wzorem weneckich pierwowzorów, karnawałowe maski. Sztywny papier przydaje się także podczas projektowania dekoracji dla szkolnych przedstawień, tworzenia wymyślnych ozdób choinkowych, robienia jednowymiarowych kukiełek na patykach czy prostych zwierzątek wyklejanych na papierowym walcu.


 

 
... ...