Najpiękniejszy Szymanowski na fortepian - Karol Szymanowski Polskie Wydawnictwo Muzyczne - Podręczniki | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Najpiękniejszy Szymanowski na fortepian (miękka)

podręcznik

Najpiękniejszy Szymanowski na fortepian - opis produktu:

Utwory fortepianowe zajmują szczególne miejsce w twórczości Szymanowskiego, są wykładnią jego stylu, stanowią niewątpliwy wkład w rozwój muzyki fortepianowej XX w. Fortepian był mu bliski, przy nim komponował, był interpretatorem i akompaniatorem (pieśni i utwory skrzypcowe z fortepianem) swoich własnych utworów. W niniejszym zbiorze zawarte zostały preludia, `Preludium i fuga`, etiudy, mazurki, 4 tańce polskie, `Walc romantyczny`, `Metopy` i `Maski`. Utwory lub fragmenty poszczególnych cyklów prezentują przekrój twórczości fortepianowej Karola Szymanowskiego (w wyborze pominięte zostały większe formy takie jak sonata, fantazja czy wariacje). Wczesne kompozycje (preludia) pełne młodzieńczego emocjonalizmu pozostają jeszcze pod wpływem twórczości Chopina, Brahmsa czy Skriabina, nie są jednak pozbawione oryginalności i odrębności właściwej dla stylu Szymanowskiego. W etiudach z op. 4 obserwujemy większe tonalne rozluźnienie, bardziej złożone struktury, bogactwo wskazówek interpretacyjnych. Utwory napisane po 1914 r. niosą nowe wartości techniczne i estetyczne. Etiudy op. 33 to bardzo krótkie utwory, wykonywane attacca kontrastowo zestawione pod względem nastroju, ekspresji, faktury czy kolorystyki. Z tego samego `impresjonistycznego` okresu pochodzą `Metopy` i `Maski`, które jako jedyne w twórczości fortepianowej Szymanowskiego reprezentują typ muzyki programowej, geneza powstania tkwi w literackich zainteresowaniach kompozytora. Nowe stylistyczne założenia, nowoczesny język dźwiękowy obserwujemy w Mazurkach - stylizacja folkloru góralskiego, wyzyskanie jego cech melicznych, rytmicznych i tonalnych w połączeniu z formą mazurka. 4 tańce polskie cechuje prostota faktury, przejrzystość i zwięzłość formy. `Walc romantyczny` jest nietypowym w twórczości Szymanowskiego utworem okolicznościowym.

Najpiękniejszy Szymanowski na fortepian pochodzi z wydawnictwa Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
S
Szczegóły
 • Dział: Podręczniki szkolne
 • Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 242x335
 • Ilość stron: 70
 • ISBN: 9790274001223

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Podręcznik
Najpiękniejszy Szymanowski na fortepian

0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.