Biologia molekularna w medycynie. Elementy genetyki klinicznej

podręcznik

Wydawnictwo PWN
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Biologia molekularna - najnowsze zastosowania i osiągnięcia w medycynie
Książka prezentuje szeroki zakres wiedzy z zakresu genetyki człowieka i zastosowań biologii molekularnej w medycynie. Przedstawione są w niej ważne działy medycyny, w których istotną rolę odgrywa analiza kwasów nukleinowych, proces będący wyzwaniem dla nauki na najbliższe dziesięciolecia.

Wydanie obejmuje:
- podstawy genetyki i genomiki
- metody i narzędzia analizy molekularnej i bioinformatycznej genomu
- zasady dziedziczenia i podstawy zmienności
- mechanizmy powstawania różnorodności genetycznej w populacji ludzkiej
- genetykę metabolizmu ksenobiotyków - farmakogenetykę i nutrigenetykę
- podstawy patologii molekularnej chorób dziedzicznych
- podstawy onkologii i immunogenetyki
- diagnostykę molekularną chorób genetycznie uwarunkowanych (aberracje chromosomowe, choroby monogenowe, kompleksowe, nowotworowe, mitochondrialne, infekcyjne i inwazyjne)
- leczenie, poradnictwo genetyczne i profilaktykę chorób genetycznie uwarunkowanych
- zastosowania biologii molekularnej
- prawne i społeczne aspekty badań genetycznych
- dokumenty z praktyki laboratorium genetycznego.

Trzecie wydanie podręcznika zostało uaktualnione i uzupełnione. Dodano m.in. informacje o nowych metodach analizy genomu. W nowym rozdziale `Bioinformatyka` omówiono zasoby dostępne w sieci - istniejące bazy danych i programy ułatwiające informatyczną obróbkę sekwencji nukleotydów i białek, a w rozdziale `Nutrigenetyka` - wzajemne relacje między informacją osobniczą zapisaną w genomie a środowiskiem. Przedstawiono tu też genetycznie uwarunkowane zależności metabolizmu składników odżywczych.
Ważnym zagadnieniem poruszonym w książce, a niespotykanym w innych tego typu podręcznikach, są prawne i społeczne dylematy współczesnej genetyki.
S
Szczegóły
Dział: Podręczniki szkolne
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: miękka

RECENZJE - Podręcznik - Biologia molekularna w medycynie. Elementy genetyki klinicznej

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Aleksandra Lis, Koło Naukowe Biologii Medycznej ?A

ilość recenzji:1

brak oceny 13-03-2013 11:53

Podręcznik na bardzo wysokim poziomie. Podane informacje poparte są dobrymi, czytelnymi przykładami. Przedstawione treści wspomagane są dobrze przygotowanymi rysunkami, czasem nawet w kolorze. Podzielony na logicznie rozłożone rozdziały, stanowiące jednak spójną całość. Mimo, że zawarte treści są niekiedy bardzo trudne i skomplikowane, to jednak język jest przystępny i zrozumiały.

Maciej Kowalec, Koło Naukowe Biologii Medycznej ?A

ilość recenzji:1

brak oceny 13-03-2013 11:52

To świetnie przemyślane kompendium nt. szeroko pojętej biologii molekularnej w ujęciu medycznym. Omawia zagadnienia związane z podstawami genetyki i technik biologii molekularnej, genetyki człowieka, chorób genetycznych, nowotworzenia, diagnostyki biomedycznej, poradnictwa genetycznego a także etyki i prawa w zakresie badań genetycznych w życiu.
Nie jest to podręcznik popularnonaukowy ? wymaga od czytelnika znacznego zasobu słownictwa i wiedzy z zakresu biochemii i genetyki. Dla studentów kierunków biomedycznych i przyrodniczych powinien jednak stanowić przyjemną lekturę zasobną w przystępnie podaną wiedzę. Poruszanie się po podręczniku ułatwia klarowny spis treści, a liczne ryciny i tabele uatrakcyjniają korzystanie z niego i utrwalanie informacji. Odwołania do piśmiennictwa pozwalają "doczytać u źródła" szczególnie interesujące czytelnika treści.
Zabawnym niuansem jest pewne archaiczne podejście do terminów związanych z Internetem. Autorzy jednak starają się wychodzić na przeciw oczekiwaniom, jakie można mieć w drugiej dekadzie XXI wieku i zamieszczają także linki, z których choć niektóre są błędnie wprowadzone, to dociekliwemu czytelnikowi dotarcie do źródła nie powinno przysporzyć kłopotów. Prawdziwą wadą jest rozmiar ? choć wygodnie się z podręcznika czyta, to niewygodnie użytkuje, ze względu na nietypowy format i masę. Nie miał to być jednak podręcznik kieszonkowy, warto zatem znaleźć dla niego miejsce w biblioteczce.