SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Bartosz Sztybor - biografia

Bartosz Sztybor to urodzony 15 stycznia 1986 roku w Warszawie polski dziennikarz, publicysta i krytyk filmowy oraz komiksowy. Oprócz recenzowania komiksów zajmuje się również ich pisaniem. Jest wielokrotnym laureatem konkursu na krótką formę komiksową w czasie Międzynarodowego Festiwalu Gier i Komiksów w Łodzi. Jest twórcą, między innymi kultowej postaci komiksowej Drapaka

Bartosz Sztybor – jak to się właściwie zaczęło?


Bartosz Sztybor jeszcze jako dziecko lubował się w czytaniu komiksów dla dzieci. Uwielbiał komiks Legendy wyspy Labiryntu, opierający się na mitologii greckiej, którego scenariusz napisał Stefan Weifeld, a rysunki stworzył Jerzy Wróblewski. Z wielkim sentymentem wspomina także ponadczasowego Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy. Wraz z wiekiem przyszedł czas także i na Batmana oraz X-Mena. Bartosz Sztybor ukończył w Warszawie liceum imienia Hugo Kołłątaja w klasie o profilu filmowym. Studiował afrykanistykę, anglistykę oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Dostał się także na wymarzone scenopisarstwo na kilku szkołach filmowych, jednak nie podjął na nich nauki. Początkowo chciał tworzyć filmy, jednak bardzo szybko sam się przekonał, że droga od scenariusza filmowego do realizacji projektu bywa niekiedy wręcz za długa. Wtedy właśnie zainteresował się komiksem. 

Bartosz Sztybor – książki i komiksy


Swój debiut w przy scenariuszu komiksowym Bartosz Sztybor odniósł w 2006 roku. Jednak głośniej zrobiło się o nim właściwie dopiero kilka lat później, w 2008 roku. Wtedy światło dzienne ujrzał album Szanowany z rysunkami Wojciecha Stefańca oraz scenariuszem napisanym przez Bartosza Sztybora. Książki, jakie pisze, zazwyczaj zawierają współautorów, a skierowane są nierzadko do starszych dzieci i młodzieży. Do takich tytułów należą, między innymi Peruwiańska wataha opowiadająca o czasach, gdy światem rządzą wszechmocni bogowie z wachlarzem nadprzyrodzonych mocy czy Rufus. Wilk w owczej skórze o wilku, który jedyne co wie, to że jest tytułowym zwierzęciem, jednak co to w praktyce dla niego znaczy, już niekoniecznie. Drugi tytuł zdobył nagrodę w trzeciej edycji Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.   

Bartosz Sztybor – działalność


Bartosz Sztybor jest założycielem niezależnego wydawnictwa Pokembry. Ponadto jest także współautorem komiksowej postaci Kapitana Minety wraz z cyklem komiksów z tą właśnie postacią, będącego parodią znanego superbohatera, z tym że komiks Sztybora skierowany jest zdecydowanie do dorosłego czytelnika. Wraz z ilustratorem Pawłem Wojciechowiczem wydali za pośrednictwem Instytutu Pamięci Narodowej komiks Skarb, którego akcja toczy się we Wrocławiu 1945 roku, kiedy dwóch małych chłopców odkrywa w zniszczonym wojną mieście tajemnicę, która po latach stanie się prawdziwym sprawdzianem ich wspólnej przyjaźni. 

Bartosz Sztybor – książki dla dzieci


Bartosz Sztybor przy współpracy z rysownikiem Tomaszem Kaczkowskim stworzył znaną serię komiksów dla dzieci, w skład której wchodzą: Niezła draka, drapak, Puść to jeszcze raz oraz Cypel strachu. Z kolei z Piotrem Nowackim Sztybor wydał książkę graficzną (także skierowaną do najmłodszego odbiorcy) o tytule Niebieska kapturka. Jest to parodia znanej na całym świecie bajki o Czerwonym Kapturku. Książka jest interaktywną i edukacyjną publikacją, która walczy ze stereotypem nieporadnej dziewczynki, złego i agresywnego wilka oraz bezsilnej babci. Całość oprawiona została w nowoczesną, hip-hopową ramę muzyczną, za co pokochały książkę tysiące dzieci oraz docenili ich rodzice. 

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 19 książek, których autorem jest: Bartosz Sztybor. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: dla dzieci i młodzieży, komiks, literature, Książki na prezent 🎁.

Na książki autora Bartosz Sztybor mamy rabaty sięgające do 35%.
... ...