Dorota Masłowska - obserwatorka rzeczywistości, demaskatorka wad Polaków. Gdy wokół debiutującej literacko 19-latki rozpętała się medialna burza, wyłączyła telefon, a na poczcie głosowej nagrała informację, że nie istnieje. O swojej twórczości autorka głośnej książki powiedziała: „To częste powracanie wojny w mojej pracy jest bardzo polskie. Bardzo polskie jest również postrzeganie rzeczywistości jako wojny. To konsekwencja naszej historii, że wszędzie dopatruje się wrogów.” Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną była pierwszą książką Doroty Masłowskiej. Wzbudzała dwojakie uczucia – jedni jej nowatorskością się zachwycali, inni ganili autorkę za wulgarny język. A to właśnie język zdecydował o sukcesie powieści.
Dorota Masłowska - królowa nowomowy
Urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie.
Dorota Masłowska książki, a właściwie – krótsze formy literackie, pisała już w liceum, zdobywając nagrody w konkursach prozatorskich i poetyckich. Pierwszą polską powieść dresiarską, czyli Wojnę polsko-ruską tworzyła, przygotowując się do matury. Książka okazała się bestsellerem – w ciągu pół roku sprzedała się w nakładzie 40.000 egzemplarzy. No i przyniosła młodziutkiej Masłowskiej Paszport Polityki za oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego. Dotarła też do finału Nagrody Literackiej Nike 2003. Przypomnijmy, że Wojna polsko-ruska w 2009 r. doczekała się filmowej adaptacji z niezapomnianą rolą Borysa Szyca jako „Silnego”. Pisarka wystąpiła w tej produkcji, grając samą siebie.
Nagroda Nike dla Masłowskiej
Po maturze
Masłowska studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W trzy lata po rewelacyjnym debiucie wydała drugą książkę pt. Paw królowej, za którą dostała Nagrodę Literacką Nike. Pisarka nie poprzestała na jednym gatunku literackim. W 2006 r. opublikowała swój pierwszy dramat pt. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, a dwa lata później kolejny –
Między nami dobrze jest (nagroda Ministra Kultury). Sztuki na podstawie tych tekstów były wystawiane w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. W 2013 r. wydany został wywiad–rzeka z Dorotą Masłowską pt. Dusza światowa, a w 2014 opublikowała książkę Jak zostałam wiedźmą. W 2017 r. ukazał się zbiór jej felietonów z lat 2014-2016 pt. Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu. Teksty te dotyczą m.in. paradokumentów, nowych seriali, kina klasy B i muzyki popularnej. W 2017 r.
Masłowska wydała też trzecią powieść pt. Kochanie, zabiłam nasze koty, a w 2018 r. swoją najnowszą książkę,
Inni ludzie. Historią ukazanych w niej współczesnych warszawiaków zainteresowało się studio Warner Bros. Film wejdzie na ekrany prawdopodobnie już w 2020 r.
Śpiewająca Masłowska
Literatura to nie jedyna dziedzina sztuki, w jakiej funkcjonuje
Dorota Masłowska. W 2014 r. wydała własną… płytę (Społeczeństwo jest niemiłe), podpisując ją pseudonimem Mister D. Ale do muzyki ciągnęło ją już wcześniej. Zakładała zespoły muzyczne: Fałszerze recept, Wściekłość i wrzask czy Pałac wujka Leszka. W 2003 roku
z zespołem Cool Kids of Death nagrała piosenki Świat wyszedł z foremki oraz Słyszałeś. Płyta pt. Społeczeństwo jest niemiłe zawiera 11 autorskich utworów pisarki. W teledysku do jednego z nich pt. Chleb wystąpiła supermodelka Anja Rubik. Popularność zdobył też utwór Hajs, który promował film Hardkor Disko. „Za zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury”
Dorota Masłowska otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Ma też na koncie Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.