SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Jean-Marie Gustave LeClezio - biografia

Le Clezio umiłował to, co dzikie i nieokiełznane. I opisywał to w swoich tekstach. Zresztą z sukcesem – w 1963 r. roku otrzymał Nagrodę Renaudota, a w 2008 roku – Nagrodę Nobla. Jak Szwedzka Akademia uzasadniła swoją decyzję? „Za nowe odkrycia, poetycką przygodę i sensualną ekstazę, badanie człowieczeństwa ponad i poza granicami cywilizacji”. Jeśli jeszcze nie znacie, poznajcie zdobywcę nagrody – przed Wami: Jean-Marie Gustave Le Clezio.

Le Clezio i podróże


Francuski powieściopisarz urodził się 13 kwietnia 1940 roku w Nicei, a jego przodkowie pochodzili z Anglii i Bretanii. Przyszły wielbiciel podróży swoją pierwszą wyprawę przeżył w wieku 7 lat. Udał się wówczas do Nigerii, gdzie jego ojciec pracował jako lekarz. Później były kolejne wycieczki, do Maroka czy Wielkiej Brytanii. Le Clezio studiował literaturę francuską na uniwersytecie w Nicei i uzyskał stopień doktora. Następnie wyjechał do USA, gdzie pracował jako nauczyciel. Znaczącym elementem jego biografii była służba wojskowa w Tajlandii, z której po kilku miesiącach został przeniesiony do Meksyku. Powód? Le Clezio głośno mówił o seksualnym wykorzystywaniu dzieci przez żołnierzy. W Meksyku przyszły noblista poznał swoją przyszłą żonę, Jemię. Brał również udział w tworzeniu Biblioteki Instytutu Francuskiego w Ameryce Łacińskiej. Studiował też język Indian na uniwersytecie w Maroko. Tego języka uczył się też w Panamie, od samych Indian. Przygody te wywarły ogromny wpływ na jego twórczość.

Le Clezio z literackim Noblem


Le Clezio książki pisze od dziecka. W wieku 23 lat wydał debiutancką powieść Protokół. Dostał za nią prestiżową nagrodę Prix Renaudot, a krytycy porównali pisarza do innego wielkiego twórcy, Alberta Camusa. Protokół to historia człowieka, który nie wie, czy wyszedł z wojska, czy z zakładu dla obłąkanych. Autor poruszył w niej jeden ze swych kluczowych tematów – rozdarcie między powszechnym rozumowaniem a skrajnymi stanami umysłu. Badacze literatury Le Clezio dzielą jego twórczość na dwa okresy. Od debiutu do 1975 roku autor postrzegany był jako innowator i buntownik. Pisał o szaleństwie, eksperymentował z tekstem. Po 1970 roku Le Clezio zaczął tworzyć książki dla szerszego grona czytelników, prostsze w odbiorze i tematyce. Ta zmiana spowodowała, że znacznie zyskał na popularności. Przykład? W 1994 roku 13 procent czytelników pisma Lire uznało go za największego żyjącego pisarza francuskiego. Przez kilkanaście lat Le Clezio opublikował około 30 książek. Wiele z nich zostało uznanych za wybitne. Mondo i inne historie (1978 rok) jest określane jednym z większych dokonań współczesnej literatury francuskiej. Pisarz zawarł w tej książce opowiadania, których bohaterami są dzieci. I przekonał, że każdy z nas, niezależnie od wieku, może odnaleźć w sobie dziecięcą fantazję i wrażliwość. W Polsce najbardziej znane jego publikacje to: Protokół, Pustynia, Onitsza i Urania.

Le Clezio – kariera akademicka


W 1980 roku Jean-Marie Gustave Le Clezio otrzymał za Pustynię Nagrodę Paula-Moranda. Była to pierwsza taka nagroda ufundowana przez Akademię Francuską. Trzy lata później pisarz obronił doktorat na Uniwersytecie w Perpignan, w Instytucie Studiów o Meksyku. Jako wykładowca pracował później na uniwersytetach m.in. w Bangkoku, Bostonie, Austin i Meksyku. W 2008 roku za całokształt literackiej twórczości Le Clezio został uhonorowany Nagrodą Nobla. Choć od wielu lat był wymieniany wśród kandydatów do tego wyróżnienia, nagroda go zaskoczyła. Wraz z nią laureat otrzymał 10 milionów szwedzkich koron.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 0 książek, których autorem jest: Jean-Marie Gustave LeClezio.

    Brak produktów wybranej osoby