SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Edward Stachura - biografia

Do czasu odzyskania w roku 1918 niepodległości, w związku z uciskiem władz panujących wówczas na terenie kraju, wielu polskich obywateli w pogoni za wolnością i dostatkiem zdecydowało się na emigrację. Sytuacja ta przyczyniła się do powstania grupy polskich artystów na emigracji. Poza granicami polski swoje dzieła tworzyli jedni z największych współczesnych twórców; między innymi Adam Mickiewicz czy Czesław Miłosz. Owocem emigracji lat 30. i 40. XX wieku było przyjście na świat polskiego poety i pisarza okresu powojennego Edwarda Stachury. Twórczość autora charakteryzowała się różnorodnością rodzajową i gatunkową. W swojej wieloletniej karierze Stachura sięgał między innymi po format liryków, poematów, powieści czy felietonów. Głównym motywem twórczości Edwarda Stachury jest dramatyczny konflikt między potrzebą afirmacji życia a poczuciem wyobcowania i egzystencjalnego lęku. 

Edward Stachura – Polak we Francji 


Edward Stachura przyszedł na świat 18 sierpnia 1937 we francuskim mieście Charvieu. Autor wychował się w polskiej rodzinie, która wyemigrowała do Francji w poszukiwaniu dostatku i pracy.  Początkowo, Stachura otrzymał imię Jerzy, po powrocie do Polski podjął jednak decyzję o jego zmianie na drugie imię nadane podczas ceremonii chrztu – Edward. Od dziecka poeta interesował się literaturą i rysunkiem. Języka polskiego nauczył się jeszcze we Francji, uczęszczając na nauki w dni wolne od szkoły. Do Polski Edward Stachura powrócił w 1948, kiedy jego matka odziedziczyła w spadku dom i fragment pola.

Kiedy Edward Stachura stał się pisarzem?


Stachura swoją przygodę z pisarstwem rozpoczął w wieku zaledwie siedemnastu lat. Jak sam autor wspomina, wielu licealnych kolegów drwiło z jego twórczości, nie obawiał się on jednak podcinającej skrzydła presji otoczenia. Pełnoprawny debiut Edwarda Stachury przypada natomiast na rok 1956, kiedy dwa jego wiersze; Metamorfoza oraz Odnalazły się marzenia, ukazały się w gdańskim dwutygodniku Uwaga. Pierwsze książkowe wydanie twórczości Edwarda Stachury ukazało się w 1962. Ukazany zbiór opowiadań nosił nazwę Jeden dzień. Prócz własnej twórczości autor wydawał również tłumaczenia utworów Michela Degyema, francuskiego poety, z którym  przez lata utrzymał przyjacielskie stosunki. Ważnym etapem literackiego życiorysu Stachury były pobyty na ziemi głogowskiej. Wielokrotne wyjazdy i urzekające okolice wiejskich oraz leśnych okolic zaowocowały wieloma utworami, między innymi powieściami Cała jaskrawość czy Zima leśnych ludzi.

O czym są utwory Edwarda Stachury?


W swoich utworach, zarówno prozaicznych, jak i poetyckich, Edward Stachura, pisał o miłości, oraz buncie przeciw otaczającej go rzeczywistości, która przybija i podcina skrzydła. Autor był głosem młodych, przemawiał za swoje pokolenie, pragnące ponad wszystko wolności, szczęścia i rozwojowych zmian. Bohater literacki wykreowany przez Stachurę jawił się jako postać wyobcowana, wyrażająca głęboki przeciw w stosunku do ograniczeń nakładanym na jednostkę przez kulturę. W utworach Edwarda Stachury niejednokrotnie dostrzec można skłonności filozoficzne, przede wszystkim wyraziste są one w refleksyjnej i narracyjnej prozie poetyckiej. 

Edward Stachura – kontrowersje


Nieszablonowość i ekscentryczny charakter Edwarda Stachury utrwaliły się w pamięci wielu. U schyłku życia w latach 1969-1972 pisarz doceniony został przez polskich krytyków, otrzymał Nagrodę im. Stanisława Piętaka oraz Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Stachura upamiętniony został przez rodaków pięcioma filmami dokumentalnymi oraz uroczystym koncertem poświęconym jego twórczości. W 2020 roku na warszawskiej Pradze powstał mural przedstawiający podobiznę autora. W budynku, na którym znajduje się dzieło, odnaleziono pożegnalny wiersz Stachury List do pozostałych – był to ostatni utwór napisany przed samobójczą śmiercią poety. 

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 1 książek, których autorem jest: Edward Stachura. Na książki autora Edward Stachura mamy rabaty sięgające do 19%.
... ...