Joseph Conrad książki, ebooki i audiobooki | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Joseph Conrad - biografia

Jego książki pojawiają się na listach 100 najważniejszych utworów światowej literatury. Autor cytatów: Żyjemy tak jak śnimy – samotnie; Pocałunki są tym, co pozostało z języka raju; Z naprawdę wielkich, posiadamy tylko jednego wroga – czas. George Orwell powiedział o nim: „Jednym z najpewniejszych znaków jego geniuszu jest ten, że jego dzieła nie podobają się kobietom”. Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie na Ukrainie w rodzinie polskich patriotów. Jego ojciec, Apollo założył w Warszawie podziemny Komitet Ruchu, który stał się zalążkiem kierującego później powstaniem styczniowym Rządu Narodowego. Za te niepodległościowe działania rodzice małego Józia zostali zesłani na północ Rosji. Ewa, mama chłopca zmarła tam, a ojca zwolniono z kary, gdy był już śmiertelnie chory. Dzieckiem zaopiekowała się rodzina. Józef Korzeniowski chodził do szkół we Lwowie i Krakowie. Gimnazjum nie ukończył, a w 1874 roku wyjechał do Francji, gdzie został marynarzem. Na statkach, najpierw francuskich a później brytyjskich, pływał przez 19 lat. Do rodzinnego kraju wracać nie chciał, bo ciążyło nad nim widmo rosyjskiego obywatelstwa. W końcu, po latach starań udało mu się stracić status obywatela Imperium Rosyjskiego i zostać pełnoprawnym Anglikiem. W 1986 roku ożenił się i miał 2 synów.

Książki Josepha Conrada


W 1899 roku kapitan Joseph Conrad (bo takiego stopnia dosłużył się na statkach) wrócił do Londynu. Zaczął wtedy pisać swoją pierwszą powieść Szaleństwo Almayera, którą wydano 6 lat później. Zmienił imię, nazwisko i narodowość. Książkę stworzył w języku angielskim. W listach do przyjaciół przyznawał, że domem jest dla niego Wielka Brytania, a nie Polska. Po dobrze przyjętym debiucie Joseph Conrad napisał jeszcze 14 powieści i 8 zbiorów opowiadań. Tłem dla nich są kraje Dalekiego Wschodu, Ameryka Łacińska, Afryka, ale też Francja, Anglia i inne kraje Europy. Bohaterowie jego książek to przedstawiciele wielu nacji, dlatego Josepha Conrada można nazwać pisarzem międzynarodowym. Jego bardzo ważną publikacją jest Jądro ciemności (1902 r.), opowiadające o okrucieństwie białych ludzi kolonizujących Afrykę. W Polsce natomiast najbardziej znana książka Conrada to Lord Jim, opowieść o oficerze marynarki, który opuścił swoją załogę i statek. Joseph Conrad był podziwiany za bogactwo swojej prozy, której tłem w wielu książkach było morze, symbolizujące samotność.

Ekranizacje prozy Josepha Conrada


Książki autora Nostromo były ekranizowane już za życia pisarza. W 1919 roku powstał niemy film Victory, oparty na powieści Conrada o tym tytule. Najgłośniejszą adaptacją jego twórczości jest Czas apokalipsy Francisa Forda Copolli, nakręcony na podstawie Jądra ciemności. Proza Josepha Conrada oddziaływała (i oddziałuje) nie tylko na kulturę, ale i na innych pisarzy, m.in. T.S. Elliota czy Czesława Miłosza. Dlaczego? Conrad był twórcą uniwersalnym, skłaniającym do refleksji, pytającym o moralność, etykę, podważającym dogmaty, poszukującym granic człowieczeństwa.Pisarz zmarł 3 sierpnia 1924 r. w Anglii, prawdopodobnie na zawał serca. Joseph Conrad upamiętniany jest na świecie na wiele różnych sposobów Od 2009 r. corocznie w Krakowie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada.
z7
1 - 7 z 187 ofert