Muzyczne bestsellery z tych samych kategorii

Akademia Pana Kleksa CD   Muzyka 48,13 zł
Bankiet u sanah CD   Muzyka 47,28 zł
Gipsowy odlew falsyfikatu CD   Muzyka 45,58 zł
1-800- OŚWIECENIE CD   Muzyka 50,34 zł
Pokaz slajdów CD   Muzyka 41,73 zł
Matteo CD   Muzyka 60,87 zł

The Division Bell (Remastered) (vinyl)

(Limited Edition 25th Anniversary Blue Vinyl)

muzyka

Wytwórnia Warner Music Poland
Data wydania 2014
Nośnik winyl
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:



Multiplatynowy, fantastyczny album legendy rocka progresywnego, grupy Pink Floyd, `The Division Bell`, obchodzi w 2019 roku 25. urodziny i z tej okazji ukazuje się w wyjątkowej wersji. Ostatnie studyjne dzieło zespołu nagrane w trakcie jego funkcjonowania pojawi się na niebieskim winylu.

Wytwórnia Pink Floyd Records przygotowała analogowe wznowienie `The Division Bell`, na którym znajduje się nagrodzony Grammy utwór `Marooned` (kategoria Best Rock Instrumental Performance). Wybrała dla nośnika kolor niebieski, który jest dominującą barwą na niesamowitej okładce albumu autorstwa Storma Thorgersona. Kolor ten przypomina również oryginalne winylowe wydanie z 1994 roku.

`The Division Bell` wyprodukowany przez Davida Gilmoura i Boba Ezrina, zdobył szczyty notowań płyt po obu Stronach Atlantyku. Trzy razy był platynowy w USA, dwa razy w Wielkiej Brytanii i sprzedał się w ponad 12 mln egzemplarzy. Był to niestety ostatni materiał, jaki nagrali David Gilmour, Nick Mason i Richard Wright. Kompozycje nagrano w studiach Astoria i Britannia Row Studios, a większość tekstów napisał David z żoną Polly Samson.



`Udaliśmy się we trzech do Britannia Row Studios, a tam improwizowaliśmy przez dwa tygodnie. Graliśmy sobie i wymyślaliśmy utwory od początku, co było niezwykle interesujące oraz ekscytujące. Te jam sessions dały początek płycie, a proces jej powstawania przebiegał naprawdę dobrze. Była efektem współpracy i była też bardzo spójna` - mówił przed laty o `The Division Bell` David Gilmour.

Na albumie znalazło się 11 kompozycji, a wśród nich: `A Great Day For Freedom`, `Keep Talking` (wsamplowano tu głos Stephena Hawkinga), `High Hopes`, a także wspomnniany `Marooned`. Z okazji 20-lecia premiery stworzone zostało wideo do `Marooned`, dziś mające ponad 25 mln obejrzeń. Wyreżyserował je Aubrey Powell ze studia Hipgnosis, a zdjęcia nakręcono w Czernobylu. Ich autosto należy do NASA. Tytuł płyty wymyślił Douglas Adams, sugerując się przy tym fragmentem tekstu Polly Samson do `High Hopes`. Odnosi się do dzwonka, który używany jest podczas obrad parlamentarnych.

Okładka płyty została wyróżniona umieszczeniem przez Pocztę Jej Królewskiej Mości na znaczkach pocztowych w serii `Classic Album Covers`. Dwie metalowe głowy na okładce wymyślone przez Storma Thorgersona zostały wykonane jako trzymetrowe rzeźby z metalu przez Johna Robertsona. Ważyły 1,5 tony i umieszczono je na polu w Cambridgeshire. Fotografowano je następnie przez blisko trzy tygodnie w różnych warunkach pogodowych. W tle pojawia się katedra Ely. Obecnie rzeźby są częścią objazdowej wystawy `Pink Floyd Exhibition: Their Mortal Remains`.

`Intencją było, że oglądający powinien widzieć od razu wszystkiego. Jeden widział jedną głowę, inny dwa profile, które oznaczały komunikację` - tłumaczył ideę okładki Storm Thorgerson.

W 2014 roku album został zremasterowany z analogowych taśm przez Jamesa Guthriego, Joela Plante i Douga Saxa w studio The Mastering Lab. Orkiestracje na płycie są dziełem Michaela Kamena.
S
Szczegóły
Dział: Muzyka
Wytwórnia: Warner Music Poland
Rok publikacji: 2014
Nośnik: winyl
Wprowadzono: 17.05.2019

RECENZJE - Muzyka (winyl) - The Division Bell (Remastered) (vinyl), (Limited Edition 25th Anniversary Blue Vinyl)

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Erni2015

ilość recenzji:312

5-01-2020 11:45

Album "Division Bell" zespołu Pink Floyd po raz pierwszy ujrzał światło dzienne pod koniec marca 1994 roku (byłem wtedy w szóstej klasie podstawówki!). Początkowo różnie przyjęty w różnych środowiskach, zyskał jednak ogromną popularność, zdobywając status złotej, platynowej, podwójnej platynowej i potrójnej platynowej płyty. Utwór "Marooned" (przepiękna kompozycja!) zdobył nagrodę Grammy w kategorii najlepszy utwór instrumentalny. W Polsce, rok po premierze, "Division Bell" otrzymał nagrodę Fryderyka za najlepszy album zagraniczny na polskim rynku.
A jaka tak naprawdę jest ta płyta dla zwykłego melomana? Jednym słowem: wspaniała.
We wszystkich jedenastu utworach dominują instrumenty klawiszowe oraz partie gitarowe, długie, idealnie zharmonizowane solówki. Całość skomponowana jest w tempie ogólnie powolnym, uspokajającym, często melancholijnym i zawsze refleksyjnym, spokojnie i nastrojowo.
Lirycznie "Division Bell" to swego rodzaju manifest, mający na celu ukazanie problemów w komunikacji międzyludzkiej, wezwanie do otwartości, szczerości i próby porozumienia. Zapewne spory wpływ na warstwę liryczną albumu miały wcześniejsze konflikty wewnątrz grupy Pink Floyd (czyli nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło). Gdzieś tam słyszałem, że niektóre utwory nawiązują do schyłku komunizmu, do upadku muru berlińskiego, do wojny w Jugosławii. Ja osobiście nie lubię doszukiwania się w muzyce podtekstów politycznych; dla mnie ten album to instrumentalny majstersztyk, idealny do odsłuchania w domowym zaciszu, i takim niech pozostanie. Abstrahując od tekstów muzyka jest tu po prostu wspaniała. Każdy akord, każda nuta, każdy riff - użyć tu przymiotnika "dobre" byłoby sporym niedopowiedzeniem.
Ten album jest skazany na nieśmiertelność.