Slavic Soul - Słowiańska Dusza - Zespół Muzyki Cerkiewnej - płyta CD | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Slavic Soul - Słowiańska Dusza - Zespół Muzyki Cerkiewnej - CD

muzyka

 • Wytwórnia Soliton
 • Nośnik CD
 • Liczba płyt 1
 • Dostępność niedostępny

Slavic Soul - Słowiańska Dusza - opis produktu:

Zespół Muzyki Cerkiewnej pod dyrekcją ks. Jerzego Szurbaka istnieje od ponad 40 lat - jego początki sięgają września 1971 r., kiedy to na potrzeby spektaklu `Rewizor` M. Gogola w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie, dokonano nagrania muzyki cerkiewnej jako ilustracji muzycznej do przedstawienia. Po tym występie, założyciel i dyrygent zespołu, młody ksiądz Jerzy Szurbak otrzymał propozycję stałej współpracy od dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, Stefana Sutkowskiego.

Muzyka cerkiewna pod ręką ks. Szurbaka stała się prawdziwym tchnieniem ducha, poruszała serca słuchaczy, pokonywała podziały i łączyła ludzi różnych wyznań i narodowości w modlitwie. W kronice Zespołu odnotowano ponad 1600 koncertów, a także wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i filmowych. Oprócz licznych występów w kraju, koncertował również w Austrii (1993 r.), Belgii (1995 r.), Brazylii (1986 r.), Finlandii (1985 r.), Francji (1986, 1993, 1995 i 1998 r.), Holandii (1995 r.), Japonii (1994 r.), Korei Płd. (1994 r.), Niemczech (1977, 1985, 1993, 1995 i 1996 r.), Senegalu (1986 r.), Szwecji (1982 r.), Szwajcarii (1978, 1984, 1985, 1997 i 1999 r.) i na Ukrainie (1989 r.). Zespół wielokrotnie dawał oprawę muzyczną do filmów A. Wajdy, J. Skolimowskiego, J. Majewskiego, A. Holland i J. Hoffmana. Współpracował również z wybitnymi śpiewakami: J. Rappe, P. Raptisem, K. Pustelakiem, K. Szostek-Radkową, L.A. Mrozem, B. Ładyszem, M. Boberską, M. Pańko oraz ze światowej sławy tenorem N. Geddą (Upsalla, Sztokholm, Warszawa).

Chór ks. Szurbaka był wielokrotnie wysyłany na festiwale muzyki religijnej, gdzie zawsze godnie reprezentował polską wielokulturowość i religijność. Rola Zespołu Muzyki Cerkiewnej w kulturze polskiej i jego dyrygenta jest nie do przecenienia. To jemu przypisuje się wyprowadzenie śpiewów cerkiewnych ze świątyń prawosławnych i wprowadzenie ich do kościołów katolickich i protestanckich, a także katedr, sal koncertowych i filharmonicznych w Polsce i na świecie. Poprzez prezentację najpiękniejszych utworów tego gatunku sztuki wokalnej, przyczynił się również do lepszego poznania prawosławia, jego duchowości i mistyki, realizując zarazem ideę praktycznego ekumenizmu.

Sukcesy Zespołu oraz działalność ks. Szurbaka stały się inspiracją do utworzenia festiwalu muzyki cerkiewnej. Zaangażowanie i pomoc dyrygenta przy organizacji I Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, przyczyniły się do przekształcenia ich w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Za całokształt pracy artystycznej władze państwowe odznaczyły ks. J. Szurbaka krzyżami zasługi - Złotym, Kawalerskim i Oficerskim OOP.

Na przestrzeni lat w Zespole śpiewało ponad trzystu wykonawców (solistów i chórzystów), z których większość posiadała wyższe lub średnie wykształcenie muzyczne. Chór był jednak otwarty także na wokalnych pasjonatów-samouków, wśród których można było spotkać m.in. dziennikarzy, lekarzy, inżynierów czy prawników. Po zakończeniu w 1997 r. współpracy ZMC z Warszawską Operą Kameralną, która obejmowała Zespół opieką merytoryczną i finansową, chór mieszany został przekształcony w chór męski, a jego działalność oparto już jedynie na pasji ks. Szurbaka i członków Zespołu.

Wykonując dzieła zarówno kompozytorów anonimowych, jak np. śpiew grecki, kijowski czy neumatyczny, a także utwory najwybitniejszych twórców muzyki cerkiewnej (M. Berezowski, S. Rachmaninow, P. Czajkowski, czy M. Rimski-Korsakow), Zespół pozwalał słuchaczom, poprzez swoją interpretację, zgłębić `inne - boskie wymiary rzeczywistości`. Istotę muzyki cerkiewnej doskonale oddał w swojej wypowiedzi sam ks. J. Szurbak: `Podobnie jak dogmaty chrześcijańskie zawierają w sobie odwieczne prawdy o Bogu, ikony te dogmaty przybliżają nam za pomocą barw, zaś muzyka cerkiewna opiewa je przy pomocy dźwięków. Wszystko to składa się na Wielikoje Sławosłowije - wielką doksologię, podobną do tej, którą śpiewały chóry anielskie przy narodzeniu Jezusa Chrystusa`.

Album Slavic Soul - Słowiańska Dusza jest przedstawicielem muzyki z gatunku muzyka etniczna, muzyka religijna. Wykonawcą utworów jest Zespół Muzyki Cerkiewnej. Pozycja została opublikowana w 2014 roku. Za wydanie odpowiada wytwórnia Soliton.
S
Szczegóły
 • Dział: Muzyka
 • Kategoria: muzyka etniczna,  muzyka religijna
 • Wytwórnia: Soliton
 • Rok publikacji: 2014
 • ISBN: 5901571093529
 • Nośnik: CD
 • Liczba płyt: 1
 • Utwory: 1. Dwienadcat` Razbojnikow ( rosyjska melodia)
  2. Jak Długo W Sercach Naszych opr. B. SZULIA
  3. Powijaw Witer Stepowyj (ukraińska melodia)
  4. Miatielica (rosyjska melodia)
  5. Wot Połk Paszoł (kozacka melodia)
  6. Dumy Moż (ukraińska melodia)
  7. Barka C. Gabarain
  8. Przylecieli Sokołowie S. Moniuszko
  9. Oj U Poli Wiarba (białoruska melodia)
  10. Połetiw Bym Na Kraj Swita (łemk. Melodia)
  11. Wódz Kosynierów J. Tarnowski
  12. Stiep Da Stiep Krugom( rosyjska melodia)
  13. Kak Pajdu Ja (rosyjska melodia)
  14. Błazen Kto Ułybajetsa P. Czajkowski
  15. Kałakolczyk (rosyjska melodia)
  16. Sławim Płatowa Gieroja (kozacka melodia)
  17. Kalinka (rosyjska melodia)
  18. Borodino (rosyjska melodia)
  19. Sława Bogu Za Wsio Opr. J. Szurbak
  20. Molitwa Kunaka( rosyjska melodia)
 • Wprowadzono: 21.07.2014

Zespół Muzyki Cerkiewnej - posłuchaj także

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Muzyka (CD)
Slavic Soul - Słowiańska Dusza

4.3/5 ( 4 oceny )
 • 5
  3
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten produkt? Napisz swoją opinię i pomóż innym w dokonaniu wyboru