Man Made Object (vinyl) - GoGo Penguin - płyta winyl | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Man Made Object (vinyl)

muzyka

Man Made Object (vinyl) - opis produktu:Napisać, że ostatni rok był dla GoGo Penguin udany, to za mało. Ich album, `v.2.0`, znalazł się na krótkiej liście nominowanych do Mercury Prize. Zespół koncertował na całym świecie, dla coraz większych, entuzjastycznie nastawionych widowni. Muzycy zaliczyli występy w takich miejscach jak Koko, czy Barbican, grali na największych jazzowych festiwalach, w tym na Uber Jazz w Hamburgu oraz chorwackim Dimensions. Ich pierwsza wyprawa do Ameryki Północnej przyniosła wyprzedane koncerty w Kanadzie i dwukrotną owację na stojąco na festiwalu Rochester Jazz w północnej części stanu Nowy Jork. Mało? W takim razie sięgnijmy po więcej. Wykonana na żywo ścieżka dźwiękowa do kultowego filmu Koyaanisqatsi Godfreya Reggio, współpraca z uznanym choreografem Lynnem Pagem podczas nocy Gillesa Petersona na London Jazz Festival, wreszcie wielopłytowy kontrakt podpisany z najsłynniejszym jazzowym labelem na świecie - Blue Note Records. Od dokonań GoGo Penguin w minionym roku może zakręcić się w głowie.

Album zespołu ukazuje się 5 lutego. Nosi tytuł `Man Made Object` (co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać `przedmiot stworzony przez człowieka`). Jak wyjaśnia pianista Chris Illingworth: `tytuł jest po części zainspirowany moją fascynacją robotyką, transhumanizmem i augmentacją`.

Że co proszę???

`Czasem, gdy człowiek zastępuje utraconą kończynę protezą, zaczyna być mu z nią tak naturalnie, jak z prawdziwą częścią ciała. Zaczyna wręcz odczuwać coś na kształt dotyku. Wiem, że trudno to opisać, ale ja właśnie tak myślę o naszej muzyce. Tworzymy elektroniczną muzykę na akustycznych instrumentach. Przedmiot stworzony przez człowieka ożywa i zaczyna żyć własnym życiem. Poczułem, że to dobry tytuł dla naszego nowego albumu. Tytuł, który dla każdego z nas oznacza coś innego. Mam nadzieję, że dla każdego słuchacza również`.

Choć GoGo Penguin to zespół akustyczny, to w ich muzyce bardzo wyraźnie słychać wpływ współczesnej elektroniki. Dźwięki rodem ze zręcznościowych gier komputerowych, breakbeaty, hipnotyczne melodie w stylu Aphex Twin, zgrzytliwe linie basu, szeroko rozumiany hałas. Ktoś kiedyś nadał temu nazwę `akustycznej elektroniki`, co niewątpliwie jest trafnym podsumowaniem.

Oddajmy głos perkusiście, Robowi Turnerowi.: `Większość utworów, które znalazły się na albumie, wzięło się z elektronicznych kompozycji, którą zrobiłem w programach takich jak Logic i Ableton. Puszczałem je chłopakom, a następnie próbowaliśmy odtworzyć te dźwięki grając akustycznie`.

I tak na przykład orientalnie brzmiący `Branches Break` został zainspirowany piosenką skomponowaną na laptopie. Basista Nick Blacka przetwarza tu swoją partię za pomocą efektów, a fortepian Chrisa przypomina harfę. `Initiate` jest delikatny i jakby zamyślony. Chris i Nick odtwarzają elektroniczny utwór Roba zainspirowany twórczością Amona Tobina. Zamykający album `Protest` jest dla odmiany zawadiacki, a wręcz buńczuczny. Opiera się na diabelsko trudnym do odtworzenia bicie w stylu automatu perkusyjnego Roland 808, zmieszanym z dźwiękiem syreny, którą Chris wgrał w swoją bitmaszynę za pomocą iPhone`a...

Podobnie jak jego poprzednik, album `Man Made Object` został nagrany w studiach Giant Wafer w środkowej Walii, a następnie ukończony na częstotliwości 80Hz w Newton Heath w Manchesterze, pod czujnym okiem producentów Joe Reisera i Brendana Williamsa. Zwłaszcza pierwszy z nich ma kluczowy wpływ na brzmienie zespołu, zarówno w studio jak i podczas koncertów. Jak ujmuje to Nick: `Joe troszczy się o odpowiedni dobór mikrofonów. Dobiera je tak, żeby każdy dźwięk wydobyty przez każdego z nas był dobrze słyszalny i właściwie nagrany. Jesteśmy nagłaśniani inaczej niż tradycyjne trio jazzowe, nasz bas jest dużo cięższy. Chcemy mieć pewność, że nasze brzmienie będzie wystarczająco mocne`.

`Man Made Object` to pierwszy z trzech albumów, do nagrania, których zespół zobowiązał się prestiżową umową z Blue Note Records. Podpisując ją, GoGo Penguin dołączył do elitarnego grona brytyjskich artystów (Stan Tracey, Andy Sheppard, Orphy Robinson, Us3 i Van Morrison) w szeregach największej wytwórni jazzowej na świecie. Co ciekawe, sami muzycy nie określają siebie, jako muzyków stricte jazzowych. Raz jeszcze oddajmy głos Robowi Turnerowi: `Jazz to szeroka kategoria. Zalicza się do niej zarówno Ornette Coleman, jak i Robbie Williams, który akurat ma ochotę na swing z towarzyszeniem big bandu. Dlatego też takie kategoryzowanie do niczego się nie przydaje. To trochę jak opisanie tak różnych stworzeń jak wieloryb i chomik jednym słowem `ssak`. Ludzie szufladkują, a potem prowadzą długie dysputy, a nawet kłócą się, co jest czym i co gdzie należy. My nie chcemy się kłócić. Wolimy skierować swoją energię w inną stronę i tworzyć wspaniałą muzykę`!
S
Szczegóły

Muzyczne bestsellery z tych samych kategorii

 • -24%
After Hours CD
45,99 zł 60.52
 • -27%
Gigaton CD
69,99 zł 95.87
 • -24%
Dzieci Duchy CD
29,99 zł 39.46
 • -17%
Wyspa skarbów CD
29,99 zł 36.13
 • -24%
Rare (Deluxe Edition) CD
55,99 zł 73.66
 • -30%
Peaky Blinders (OST) CD
42,67 zł 60.96

Zobacz również

 • -24%
Debussy - Rameau CD
45,99 zł 60.52
 • -20%
Lys CD
62,82 zł 78.52
 • -20%
IDeal CD
31,67 zł 39.59
 • -20%
Mixing Colours CD
48,43 zł 60.53
 • -24%
Heartbreak Weather CD
45,99 zł 60.52
 • -24%
Fine Line CD
39,99 zł 52.61
 • RecenzjeRecenzje
 • Muzyka (winyl)
 • Man Made Object (vinyl)
4/5 ( 2 oceny )
  5
  1
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten produkt? Napisz swoją opinię i pomóż innym w dokonaniu wyboru