SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Zarządzanie zasobami ludzkimi – literatura

Ludzie to najważniejszy składnik organizacji – są jednocześnie jej twórcami oraz podstawowym budulcem. Użycie niepasujących do siebie cegieł spowoduje zawalenie się całego budynku, którym w tym przypadku jest przedsiębiorstwo. Aby do tego nie dopuścić, warto zdobyć rzetelne wykształcenie. Sprawdź dział książki – zarządzanie zasobami ludzkimi na stronie Gandalf.com.pl, by mieć realny wpływ na organizację działań w miejscu pracy.

Czym jest zarządzanie zasobami ludzkimi?

Wielu menadżerów słysząc określenie „zarządzanie zasobami ludzkimi” (ZZL) często, uznaje, że to ludzie są zasobem, którym należy zarządzać. Nic bardziej mylnego. Książki o zarządzaniu zasobami ludzkimi wskazują, że określenie to nie odnosi się do człowieka, ale do zasobów przez niego posiadanych, jak na przykład know-how oraz jego doświadczenia. ZZL zajmuje się więc zarządzaniem umiejętnościami pracowników.

Na świecie istnieje wiele koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi. Literatura wyróżnia dwa główne podejścia – miękkie oraz twarde ZZL. To pierwsze zwraca uwagę na komunikację na linii pracownik–podwładny, a także skupia się na człowieku jako jednostce. W tym modelu bezpośrednio wpływa się na efektywność, kompetencje, oraz zaangażowanie pracowników. Książki o zarządzaniu zasobami ludzkimi wyjaśniają, że twarde ZZL polega na traktowaniu ludzi jak typowy zasób materialny, który powinien przynosić większy zysk niż ponoszony w niego wkład. Takie podejście jest jednak konieczne, aby firma prosperowała na rynku i mogła osiągać zamierzone wyniki.

Zarządzanie zasobami ludzkimi – podręcznik

Istnieje wiele ogniw razem składających się na zarządzanie zasobami ludzkimi. Książki wspominają o motywacji, od której zależy, czy pracownicy będą zaangażowani w swoją pracę, a w konsekwencji, jaką wartość będą do niej wprowadzać. Istnieje wiele teorii motywacji, które możemy wykorzystać do poprawy działania Naszej firmy. Czy chciałbyś dowiedzieć się, na czym polega teoria X i Y? Jakie są zasady skutecznego motywowania do pracy? Jaki jest najlepszy sposób na motywację? Na te i inne pytania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi literatura przedmiotowa będzie w stanie odpowiedzieć.

Konflikty w firmie – książki

Wiele osób błędnie przyjmuje założenie, że konflikty narażają ludzi na negatywne emocje, powodują chaos i prowadzą do wyniszczającej walki. Książki o zarządzaniu zasobami ludzkimi dowodzą, że są to błędne wnioski. Same konflikty prowadzą do progresu i kreacji nowych pomysłów – to jedynie sposób ich rozwiązania prowadzi do gniewu i agresji, niszcząc relacje międzyludzkie.

W takim razie, jaki sposób jest najlepszy w rozwiązywaniu konfliktów? Pytanie to zadało sobie wielu ekspertów z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi. Podręczniki są zgodne – takie działania jak ignorowanie, arbitraż czy kompromis nie prowadzą do rozwiązania konfliktu, często jedynie przenosząc go do strefy utajonej. Istnieje ryzyko, że może on wybuchnąć ponownie, na przykład z poczucia braku satysfakcji z wypracowanych rozwiązań. Książki o zarządzaniu zasobami ludzkimi podają nam kilka lepszych sugestii, jak na przykład sesje wymiany wizerunków czy też spotkania konfrontacyjne.

Rekrutacja – książki

Rekrutacja to ważny obszar zarządzania zasobami ludzkimi. Literatura opisuje ją jako ciągły proces, a nie pojedyncze zdarzenie. Składają się na niego między innymi analiza potrzeb kadrowych oraz analiza opisu stanowiska pracy. Książki na temat ZZL rozróżniają dwa jej rodzaje – zewnętrzną oraz wewnętrzną. Ta pierwsza polega na poszukiwaniu pracowników poza firmą, a ta druga wewnątrz jej – np. poprzez awans pracowniczy.

Selekcja potencjalnych kandydatów jest jednym z najważniejszych etapów podczas rekrutacji. Często rozmowa kwalifikacyjna jest oczywistością dla osób zatrudnionych w dziale zarządzania zasobami ludzkimi. Książki na ten temat wspominają jednak o innej, w wielu sytuacjach lepszej metodzie – a więc Assesment Center. Metoda ta polega na przedstawieniu kandydatowi szeregu zadań pod czujnym okiem niezależnych sędziów – assesorów. Mogą być one indywidualne jak np. koszyk zadań czy poszukiwanie faktów, bądź też grupowe, takie jak dyskusja z przypisanymi rolami. Na metodę składają się także testy kompetencji oraz osobowości takie jak np. test MBTI Myersa-Briggsa.

Zarządzanie zasobami ludzkimi – podręczniki na Gandalf.com.pl

ZZL to skomplikowana kwestia, na którą składa się wiele oddzielnych dyscyplin. Jednocześnie jest to jeden z najważniejszych działów w firmie – gdyż to w głównej mierze od niego zależy, jacy pracownicy będą w niej pracować, a w konsekwencji, jaką wartość będą do niej wnosić. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź: Od lokomotyw do zagubionych, Komunikacja w zarządzaniu projektami, Jak zarządzać ludźmi.


... ...
Zobacz więcej produktów