SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Literatura steampunk

Para i metal, wielkie tłoki i zębatki, skóra i szkło. Epoka wiktoriańska także ma swój oddzielny podgatunek literacki. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? To czasy, w których technologia, choć już zaawansowana, była znacznie prostsza w zrozumieniu. Czasy, kiedy wszystko mogliśmy zobaczyć, wszystkiego dotknąć, zajrzeć do maszyny od środka. Kiedy – według poglądów niektórych – ludzie ubierali się znacznie lepiej niż teraz. Przenieś się do XIX-wiecznego świata pary i tłoków razem ze sklepem internetowym Gandalf.com.pl.

Steampunk – skąd ta nazwa?

Steampunk to gatunek wywodzący się z konwencji cyberpunku. Jest nazwą utworzoną na wzór nazwy gatunku, z którego powstał. Każdy znający angielski prawdopodobnie rozpozna pierwszą składową tego wyrazu – steam, to po polsku para, co w oczywisty sposób nawiązuje do tematyki. Oznacza cofnięcie się w czasie do wieku maszyn parowych. Drugi człon wyrazu – punk – stanowi odniesienie do mrocznej przyszłości – postmodernistycznej i agresywnej. Z tego powodu książki steampunk często są zaliczane do historii alternatywnych. 

Książki steampunk – co je cechuje?

Jakie elementy są charakterystyczne dla steampunku? Książki z tego gatunku nawiązują estetyką i stylistyką do epoki pary. Historie skupiają się na kreowaniu rozwoju mechaniki, co często prowadzi do powstawania nowych wynalazków, nieznanych ówczesnej i obecnej technologii. W steampunku mamy do czynienia z zamianą cyberpunkowej elektroniki na mechanikę parową. Poznajemy zatem mnóstwo różnych gadżetów, nawiązujących do epoki – takich jak maszynowa kusza. Oprócz tego w steampunkowej literaturze występują także elementy fantasy, często ukazujące konfrontację magii z rozwojem technologii (na przykład krasnoludy pracujące przy maszynach parowych, zegarmistrzowie-gnomy).

Jakie są najciekawsze książki steampunk?

Gatunek, choć niezmiernie interesujący i wciągający, w literaturze często bywa pomijany – niesłusznie. Częściej jest wykorzystywany w filmach czy grach wideo. Pomimo to w literaturze steampunk znajdziemy naprawdę wciągające tytuły, od których można zacząć przygodę z parą i metalem. 

Do najpopularniejszych utworów steampunkowych należą m.in. książki protoplastów fantastyki naukowej, a więc George’a H. Wellesa i Juliusza Verne’a. Przykładem twórczości drugiego z wymienionych jest powieść Tajemnicza wyspa, historia grupy rozbitków, która trafia na niedużą, bezludną wyspę. Tam próbują odtworzyć technologię, używając jedynie pozostałej im wiedzy.

Warto również wspomnieć o książce, która w zasadzie rozpoczęła nurt steampunk. Maszyna różnicowa autorstwa Bruce’a Sterlinga i Williama Gibsona przedstawia alternatywną historię świata, w której maszyny Babbage’a (projekty pierwszych komputerów –  nigdy nie zostały zbudowane) weszły do masowego użytku.

Te i inne książki steampunk znajdziecie w Naszym sklepie.


... ...