Komiksy Smerfy | Sklep internetowy Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Komiks o Smerfach

Małe niebieskie ludziki, mieszkające w wiosce ukrytej gdzieś pośrodku lasu, zły czarownik Gargamel i jego pomagier, kot Klakier – z pewnością znasz tych bohaterów! Czy też nie mogłeś doczekać się Wieczorynki, by poznać ich kolejne przygody? Nie wszyscy wiedzą jednak, że ulubiona bajka nie powstałaby, gdyby Peyo nie wymyślił najpierw komiksu o Smerfach.

Jak powstał komiks Smerfy?

Smerfy narodziły się w Belgii, a ich ojcem jest rysownik Peyo, czyli Pierre Culliford. Tytułowe postacie pojawiły się już we wcześniejszych jego komiksach Johan & Pirlouit w 1958 roku, a własnej serii doczekały się rok później. Początkowo historie z udziałem niebieskich stworzeń ukazywały się w magazynie Le Journal de Spirou i były przedrukowywane w różnych czasopismach. Później na rynek wprowadzono dedykowany im tytuł, drukowany po francusku, holendersku i niemiecku. Z czasem komiksy Smerfy przetłumaczono na ponad 25 języków. W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 1990 roku. Obecnie publikacją komiksu o Smerfach zajmuje się wydawnictwo Egmont. Najnowszą, osobną serię stanowią zeszyty Smerfy i Wioska Dziewczyn.

Smerfy komiksy – bohaterowie

Tytułowi bohaterowie to małe, niebieskie stworzenia, mieszkające w wiosce Smerfów. Komiksowe postacie są bardzo charakterystyczne, a ich domy przypominają duże grzyby. Na czele wioski stoi Papa Smerf, potężny alchemik. Jest znacznie starszy niż inne Smerfy – ma 542 lata! Często ratuje swoich podopiecznych przed najbardziej niebezpiecznymi sytuacjami, wykorzystując swoją mądrość i wiedzę. Jedyną przedstawicielką płci żeńskiej w wiosce jest Smerfetka, do której wzdychają wszystkie Smerfy. Komiks jej poświęcony objaśnia czytelnikom, że pierwotnie stworzył ją Gargamel, ale Papa Smerf przekształcił ją w dobrą i piękną. Wśród bohaterów znaleźli się także Poeta, Laluś, Malarz, Dzikus, Osiłek, Śpioch, Harmoniusz, Zgrywus, Pracuś, Maruda, Łasuch, Farmer, Ważniak oraz Kucharz. Dorosłe postacie opiekują się Smerfikiem. Do wioski trafił on pewnej nocy, gdy na niebie wzeszedł niebieski Księżyc. Jest uroczy, ale też bardzo mądry.

Czarne charaktery komiksów Smerfy

Największym wrogiem wszystkich Smerfów jest zły czarownik Gargamel. Bezskutecznie poszukuje on ich wioski. Na szczęście można trafić do niej tylko wtedy, gdy drogę wskazuje Smerf. Życiowym celem Gargamela jest złapanie wszystkich niebieskich istot i przekształcenie ich w złoto. W osiągnięciu celu w komiksach Smerfy pomaga mu kocur Klakier. Stworzenie to jest wiele bardziej sprytne niż jego mistrz. Marzeniem Klakiera jest złapanie i zjedzenie niebieskiego stworka.

Smerfy komiks – adaptacje

Najsłynniejszą adaptacją komiksu o Smerfach jest wspomniany już serial animowany, który rozpoczynał się charakterystyczną piosenką: Hej dzieci, jeśli chcecie, zobaczyć Smerfów las…. Jego produkcja rozpoczęła się w 1981 r., a zajęła się nią Hanna-Barbera. W Polsce zagościł on dopiero 6 lat później. Smerfy były wielokrotnie nominowane do nagród Emmy. Do dziś serial często emitowany jest przez różne stacje telewizyjne dla dzieci. Fani Smerfów komiksów mogą sięgnąć również filmy animowane. W 2011 roku Rai Gosnell wyreżyserował trójwymiarową adaptację przygód niebieskich stworków, zatytułowaną Smerfy. Jej kontynuacja, Smerfy 2 miała premierę w 2013 roku, a trzecia część Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski – w 2017. W filmach animację komputerową połączono z prawdziwą grą aktorską.


W tej kategorii znajdziesz książki o tematyce: Książki - Smerfy. Niskie ceny, szeroki wybór, szybka dostawa - sprawdź. Liczba produktów to: 17 - wszystkie w bardzo korzystnych cenach! Najnowsze bestsellery kupisz w Gandalfie z rabatami sięgającymi 35%.

z1
z1