Alkohole: książki, kulinaria | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Książki o alkoholu

Wokół napojów alkoholowych urosły już wielowiekowe kultury, tradycje i zwyczaje. Alkohol jest ważną, niezastąpioną częścią każdej imprezy i częstym sposobem na uczczenie dowolnej okazji. Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek wesele bez lejących się strumieniami win i wódki. Do tego weekendy, grille, majówki, domówki, parapetówki i galówki.

Wiedza o różnych rodzajach alkoholi, zwyczajach i tradycjach z nimi związanych, rola alkoholu w rozwoju cywilizacji – to wszystko znajdziesz w książkach o alkoholu na Gandalf.com.pl.

Pił sobie człowiek

Od jasnych i ciemnych piw, siwuchy i nalewek, poprzez likiery, rakije, rumy i tequilę, aż do różnych rodzajów białych i czerwonych, słodkich i wytrawnych win. Napoje alkoholowe są istotnym elementem ludzkiej cywilizacji od jej zarania. Chińczycy raczyli się prymitywnym winem, wytwarzanym z ryżu, miodu i owoców już 9 tysięcy lat temu. 4500 lat temu Sumerowie potrafili warzyć około dwudziestu rodzajów piwa z różnych zbóż.

Książki o alkoholu stwierdzają, że na rozwój piwowarstwa w tak wczesnych czasach miał wpływ przede wszystkim fakt, że sfermentowany napój, orzeźwiający i powodujący przyjemne odczucia, smakował znacznie lepiej niż mętnawa, ciepła woda, którą zwykło się wtedy pijać. Co więcej, alkohol ma właściwości odkażające, więc spożywanie go było po prostu bezpieczniejsze. Produkcja alkoholu wspierała handel i produkcję nie tylko samych trunków, ale i naczyń – rozwinęły się zatem rękodzielniczość i rzemiosło.

Choć mowa tutaj o niejako pozytywach alkoholu, trudno nie wspomnieć, że pito głównie dla przyjemności. W starożytnym Rzymie stworzono cały system wierzeń i obrzędów związanych ze spożywaniem win. Podczas bachanaliów, organizowanych na cześć rzymskiego boga wina – Bachusa, pito na umór. Zbiorowe pijaństwo połączone z ekstatycznymi tańcami, nagością i innymi zachowaniami, które trudno było uznać za moralne nawet w tamtych czasach, miały demoralizujący wpływ na społeczeństwo.

Średniowiecze pod tym względem nie różniło się od Imperium Romanum. Pito wszędzie – szynki, karczmy i lokalne browary wyrastały jak grzyby po deszczu. Kultura pijaństwa rozwijała się wszędzie – pomiędzy monarchami, szlachtą, duchowieństwem i mieszczanami.

Kultura alkoholu

W dzisiejszych czasach alkohol zajmuje podobnie ważne miejsce. Od leczniczych nalewek na bazie spirytusu, chłodnego, urlopowego piwa na działce do bardziej eleganckich, droższych napojów alkoholowych. Powstały nawet specjalizacje zawodowe związane z alkoholem. Osoba wykwalifikowana w doborze, podawaniu i degustacji win to sommelier. „Piwnym” odpowiednikiem sommeliera jest cervesario. Umiejętności doboru i picia alkoholu są w wielu środowiskach postrzegane jako oznaka elegancji i obycia.

Książki o alkoholu – Gandalf.com.pl

Chcesz lepiej poznać temat wiedzy o alkoholach? Lubisz degustować napoje alkoholowe – nie tylko po prostu je pić? W książkach o alkoholu dostępnych na Gandalf.com.pl znajdziesz potrzebną wiedzę o sposobach podawania, rodzajach napojów alkoholowych i wiele innych!


W tej kategorii znajdziesz książki o tematyce: Książki - Napoje i alkohole. Niskie ceny, szeroki wybór, szybka dostawa - sprawdź. Liczba produktów to: 103 - wszystkie w bardzo korzystnych cenach! Najnowsze bestsellery kupisz w Gandalf.com.pl z rabatami sięgającymi 79%.
z23
1 - 23 z 539 ofert