SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Książki o nalewkach i likierach

Domowa spiżarnia kojarzy Ci się przede wszystkim z przetworami owocowymi i warzywnymi: marynowanymi grzybami, marmoladą ze śliwkami czy domowym koncentratem pomidorowym? Rzeczywiście, bez słoików spiżarni nie ma. Ale ma ona również drugie, o wiele weselsze oblicze. Tak, dobrze przeczuwasz – mówimy o likierach oraz nalewkach, bo i w nie możesz przekształcić rumieniące się jabłka, śliwki czy inne owoce i kwiaty. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z książek o nalewkach i likierach, które dostępne są na Gandalf.com.pl. Babcine przepisy, receptury z dalekich krajów, a może zupełnie nowoczesne, eksperymentalne pomysły na wysokoprocentowe przetwory? Każdy gatunek likieru, cydru czy nalewki przygotujesz wspólnie z nami!

Czym jest nalewka?

Zastanawiasz się, czym w zasadzie są nalewki? Książki specjalistyczne już spieszą z wyjaśnieniem. Nalewki to alkoholowe wyciągi nie tylko z owoców, ale i z korzeni, kwiatów czy ziół. Mogą być też mieszanką tych składników. Najczęściej robione są na bazie alkoholu w stężeniu od 34% do 96%.

Książka o nalewkach podają, że są one tworzone w procesie maceracji, który polega na zalaniu wszystkich składników alkoholem, by wydobyć i utrwalić smak i aromat, znajdujące się we wsadzie, czyli maceracie. Nalewki słodzone są syropem cukrowym albo miodem.

Kulinaria – nalewki

Książka o nalewkach podaje, że ogólna nazwa aktualnie stała się nazwą gatunkową i obejmuje różnego rodzaju napoje alkoholowe, które tworzone są przez macerację, a następnie są destylowane. Ich wyrób można skategoryzować w grupie: kulinaria. Nalewki podawane są w małych kieliszkach najczęściej do pikantnych przekąsek – staropolska tradycja potwierdzi, że nalewki półwytrawne i półsłodkie są idealne do mięs.

Mimo że w sklepach dostępne są różnego rodzaju napoje o nazwie „nalewka”, proces ich tworzenia tak naprawdę nic z nalewkami nie ma wspólnego. Nalewki przepisy – książka przedstawią staropolskie receptury, które pomogą zrozumieć tradycję tworzenia tego trunku. Ciekawostką może być fakt, że w Jakubowicach Końskich i Kazimierzu Dolnym każdego roku odbywają się turnieje nalewek kresowych.


... ...