Moja pierwsza książka do czytania dla dzieci, noworodków, niemowląt | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Pierwsza książka dla noworodków i niemowląt

W tym wieku bardziej prawdopodobne jest, że Twoje dziecko spróbuje włożyć książkę do ust niż przewracać jej strony. Ale to nie znaczy, że jest za wcześnie, aby czytanie stało się częścią życia Twojego malucha. Eksperci twierdzą, że kontakt z książkami w pierwszym roku życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dzieci. Badania pokazują, że czytanie niemowlętom może pomóc przyspieszyć rozwój mózgu, a nawet uczynić je bardziej podatnymi na naukę. Poprzez czytanie na głos uczysz malucha rozpoznawać, że różne dźwięki mają różne znaczenie. Dlatego też przygotowaliśmy interesujące pierwsze książki dla noworodków i niemowląt.

Pierwsza książka dla dziecka

Książki z jasnymi, prostymi obrazkami zapewniają wizualną stymulację, która poprawia zdolności poznawcze dziecka. Wskazując przedmioty i opowiadając o nich maluchowi, np. „Widzisz te żółte skarpetki? Takie same masz na stopach!” pomagasz mu łączyć nazwy z określonymi przedmiotami. Pokazujesz też, że to, co widzi w swojej pierwszej książce, istnieje w prawdziwym życiu. Co więcej, czytanie niemowlęciu może przyspieszyć jego rozwój emocjonalny. Trzymanie na kolanach, przytulanie, słuchanie Twojego głosu daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Tworząc takie pozytywne skojarzenia z pierwszą książką dla dziecka, zachęcasz je do czytania również w przyszłości.

Pierwsze książki do czytania – nie zniechęcaj się!

Oczywiście czytanie małym dzieciom nie zawsze jest takie przyjemne, jak się wydaje. Podczas gdy niektóre niemowlęta siedzą spokojnie i słuchają uważnie, większość się wierci, marudzi i próbuje wyjąć książkę z ręki. Nie martw się, jeśli Twój maluch nie będzie oczarowany pierwszą książką do czytania. Przy odrobinie praktyki i cierpliwości większość dzieci w końcu podczas czytania się uspokaja. Wyeliminowanie czynników rozpraszających i danie dziecku czegoś do trzymania, na przykład butelki lub zabawki, może pomóc mu zachować koncentrację. Podnoś lub obniżaj głos, rób miny w celu wyrażenia emocji lub zaskoczenia oraz wchodź z maluchem w interakcję, np. stukaj w nos, gdy trąbi auto, albo klaszcz, gdy widzisz głównego bohatera – to pomoże mu wciągnąć się w opowieść. Jeśli Twoje dziecko wciąż się wierci lub zsuwa z kolan, najlepiej odłożyć książkę i spróbować ponownie później. Do pierwszej książki do czytania lepiej go nie zmuszać – nie chcesz przecież, aby wydawało mu się to przykrym obowiązkiem!

Moja pierwsza książka – co wybrać?

W moich pierwszych książkach znajdziesz zazwyczaj proste, czasem pojedyncze obrazy i jasne kolory. Towarzyszący im tekst jest zwykle skromny, ale daje możliwość wprowadzania elementów zabawy, np. „Klaszczcie w dłonie, tańczcie i kręćcie się, pomachajcie do taty”. Moje pierwsze książki często mają także otwory, wypustki, sznureczki, które zapewniają przyjemne wrażenia dotykowe. Dla niemowlaków idealne będą książeczki kontrastowe, czyli czarno-białe. Najmłodsi widzą bowiem nieco inaczej – dostrzegają kontrastowe barwy, wyraźne kontury i widzą dwuwymiarowo. Wodzą oczami po krawędziach ilustracji, elementach symetrycznych, geometrycznych. Na szczęście oferta moich pierwszych książeczek w Gandalfie zaspokoi potrzeby wszystkich maluchów, już od pierwszych miesięcy życia!


W tej kategorii znajdziesz książki o tematyce: Książki - moja pierwsza książeczka. Niskie ceny, szeroki wybór, szybka dostawa - sprawdź. Liczba produktów to: 79 - wszystkie w bardzo korzystnych cenach! Najnowsze bestsellery kupisz w Gandalf.com.pl z rabatami sięgającymi 40%.

z4
z4
Advertisement