SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Nieustraszony oficer Milicji Obywatelskiej, zagadkowe sprawy kryminalne i świetne ilustracje. Poznajcie Kapitana Żbika – najpopularniejszy komiks propagandowy PRL. Wyruszcie w podróż do słusznie minionej epoki, przeżyjcie niezwykłe przygody i odbierzcie ciekawą lekcję historii. Komiksy Kapitan Żbik czekają na Was w Gandalfie!

Jak powstały komiksy Kapitan Żbik?

Był rok 1967, gdy generał Tadeusz Pietrzak, komendant MO uznał, że warto byłoby ocieplić wizerunek milicji – szczególnie wśród młodzieży. Chciał, by zrozumiała ona, że praca ta jest trudna i nie należy do bezpiecznych. Na pomysł stworzenia komiksu wpadł wówczas Władysław Krupka. Było to medium stosunkowo nowe i budzące duże zainteresowanie. Pierwszy komiks Kapitan Żbik ukazał się jeszcze w tym samym roku. W sumie wydano 53 zeszyty w łącznym nakładzie ponad 11 mln egzemplarzy! Za ich publikację odpowiadało Wydawnictwo „Sport i Turystyka”. Komiksy Kapitan Żbik ilustrowali m.in. Grzegorz Rosiński, Jerzy Wróblewski, Zbigniew Sobala czy Bogusław Polch. Autorów scenariuszy wyłaniano w ramach konkursów organizowanych w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej. Ich laureatami byli pisarze (m.in. Anna Kłodzińska), dziennikarze (np. Wanda Falkowska), a także pracownicy milicji. Największą ich liczbę napisał jednak Władysław Krupka. Serię komiksów Kapitan Żbik nazywano też Kolorowymi zeszytami lub Żbikami.

Bohaterowie komiksu Kapitan Żbik

Tytułowym bohaterem jest oczywiście kapitan Milicji Obywatelskiej Jan Żbik. Komiksowy bohater zyskał nazwisko, które miało kojarzyć się ze zwinnością i drapieżnością. Jego osobowość Władysław Krupka wykreował z kolei na podstawie cech oficerów, z którymi miał okazję współpracować. W komiksach drukowano listy Żbika do czytelników, dzięki którym poznawali oni jego biografię. Główny bohater urodził się w 1937 roku, a po wojnie mieszkał z rodzicami na wsi pod Zieloną Górą. W 1960 roku został absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie. Zanim trafił do Komendy Głównej, pracował w rodzinnych stronach. W komiksach Żbik pozostaje jednak postacią dość oficjalną. Nie zdradza swoich poglądów, nie ma życia prywatnego. Przyznaje się jedynie do uzależnienia od papierosów Caro. Z czasem bohater uzyskał awans do stopnia majora. Przełożonym kapitana Żbika w komiksach był pułkownik Czeladka. Współpracował on z porucznikami Olą, Marzeną, Iwoną i Michałem.

Żbik komiks – fabuła

komiksach kapitan Żbik rozwiązywał najróżniejsze sprawy kryminalne. Były to morderstwa, kradzieże, włamania, porwania, ale i zwalczanie szpiegów z zagranicy. Akcja rozgrywała się głównie na terenie Polski, ale czasem także w innych krajach bloku wschodniego. Każdy Kapitan Żbik komiks zawierał również list od głównego bohatera do czytelników. Miał on charakter wychowawczy. W listach oficer poruszał tematy alkoholizmu, chuligaństwa, przeklinania, przestrzegał przed niewypałami i utonięciem, podpowiadał jak zdobyć kartę rowerową czy dostać się do szkoły milicyjnej. Czytelnicy również mogli skontaktować się z bohaterem listownie. Dzielili się z nim swoimi problemami, albo prosili o interwencję w przeróżnych sprawach. Wiele z nich zostawało później wykorzystanych do napisania któregoś z kolejnych komiksów Kapitan Żbik.  

Kapitan Żbik komiksy – wznowienia

Obecnie, od 2014 roku, wydawaniem komiksów Kapitan Żbik zajmuje się Wydawnictwo Ongrys. Oficyna opublikowała już wznowienia kilkunastu pojedynczych zeszytów, a także jeden tom zbiorczy. Zawiera on 9 pierwszych komiksów Żbik z głównej serii, a także paski prasowe. Najnowsze wydania tego tytułu czekają na Was w księgarni Gandalf!


... ...
Zobacz więcej produktów