Judaizm: książki | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Judaizm książki na Gandalf.com.pl

Judaizm jest jedną z najstarszych religii świata. Jako pierwsza religia abrahamowa, to właśnie od niej wywodzą się islam oraz chrześcijaństwo. Książki o judaizmie wskazują, że wyznawana jest głównie przez rozproszonych po całym świecie Żydów. Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej religii? Jaka jest jej geneza? Na czym polegają jej zasady wiary oraz konwersja? Najciekawsze i najważniejsze publikacje na ten temat znajdziesz na Gandalf.com.pl w dziale: judaizm – książki.

Historia Judaizmu – książki

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii religii judaistycznej jest przekazywana w jej tradycji ucieczka niewolników z Egiptu, którzy dzięki cudom oraz opiece Boga dotarli na teren dzisiejszej Palestyny. Nie jest to jedyne ważne wydarzenie dla historii judaizmu. Książki wspominają także o niewoli babilońskiej, w której trakcie religia ta przejęła część wierzeń zaratustriańskich  – między innymi wiarę w wędrówkę dusz po śmierci, piekło, oraz niebo. Po powrocie żydów do Izraela teren ten dostał się pod kontrolę Imperium Rzymskiego. Książki o judaizmie opisują nieudane powstanie niepodległościowe, po którym to świątynia w Jerozolimie została zburzona, a Żydzi rozproszyli się po całym terytorium dawnego Imperium, rozpoczynając trwającą przez ponad dwa tysiące lat tułaczkę po Europie.

Do religii wewnętrznie homogenicznych nie można zaliczyć judaizmu. Książki opisują wiele odłamów tej wiary, które czasem nawet i ze sobą rywalizują. Do judaizmu ortodoksyjnego zalicza się między innymi charediam. Jego zwolennicy domagają się powrotu do tradycji – ograniczają kontakty zewnętrzne do minimum, żyją w zamkniętych gettach, przestrzegają rygorystycznie zasad ich wiary, a także noszą XIX wieczne ubiory. Książki o judaizmie wskazują na judaizm świecki, który jest zupełnym przeciwieństwem odłamu cheradimskiego. Powstał on z myślą o niewierzących Żydach, którzy pragną jednak zachować swoją tożsamość. Wyznawcy tego odłamu obchodzą większość świąt żydowskich, jednak między innymi odrzucają wiarę w osobowego Boga. Czym jeszcze różni się judaizm świecki od innych jego odłamów? Czym wyróżnia się judaizm postępowy? Kim są chasydzi? Za czym opowiada się judaizm konserwatywny? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdują się w książkach o judaizmie.

Książki o Judaizmie

Judaizm posiada wiele zasad, których to wyznawcy tej religii zmuszeni są przestrzegać. Możemy dowiedzieć się o nich z wszelakich publikacji na temat judaizmu. Książki dowodzą, że prawo żydowskie jest bardzo szczegółowe – składa się aż z 248 różnych nakazów oraz 365 różnych zakazów. Wynikają one z pięcioksięgu żydowskiego – Tory. Jednym z najważniejszych zasad oraz sakramentów judaistycznych jest Brit Mila, czyli obrzezanie. Tego rytuału dokonuje się w ósmym dniu po narodzinach dziecka, wymaga się go także w przypadku konwersji. Jest to symbol przymierza między Bogiem, a jego wyznawcami. Książki o judaizmie jako kolejny ważny sakrament wskazują na Bar oraz Bat Micwę – czyli żydowski rytuał wejścia w dorosłość. Wykonywany jest przez 13-letnie dziewczynki oraz 12-letnich chłopców. Po jego przejściu dzieci przyjmowane są w struktury wiary judaistycznej – od teraz wymaga się od nich przestrzegania Halachy, czyli zasad wiary żydowskiej.

Znacząca liczba nakazów oraz zakazów w wierze judaistycznej dotyczy koszerności. Książki o judaizmie wyjaśniają, że pożywianie się jest traktowane jako czynność religijna, powinna się więc nie tylko rozpocząć, ale także i zakończyć stosowną modlitwą. Od wyznawców judaizmu wymagany jest zakaz spożywania niektórych zwierząt, jak np. świń. Wszelakie mleko oraz owoce muszą być sprawdzone, a Żyd w teorii powinien być obecny nawet przy dojeniu krowy, aby nie dopuścić do skażenia mleka. Nie są to jedyne restrykcje, jakie nakłada na swoich wyznawców judaizm. Książki wspominają także o dniu szabatu, podczas którego nie wolno wykonywać codziennych prac, używać ognia czy też urządzeń elektronicznych, jak komputerów, lamp, czy wind. W jaki sposób działa Izrael w dni szabatu? Jakie są najważniejsze święta żydowskie? Na czym polegają specjalne przepisy kulinarne utworzone z powodu zakazu używania ognia w dniu szabatu?

Judaizm – książka

Judaizm to jedna z największych religii na świecie. Cieszy się ona sporym zainteresowaniem nie tylko turystów, ale i badaczy, głównie ze względu na specyfikę i egzotyczność. Jeżeli i Ty chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej religii, zaopatrz się w książki o judaizmie dostępne na Gandalf.com.pl.


W tej kategorii znajdziesz książki o tematyce: Książki - judaizm. Niskie ceny, szeroki wybór, szybka dostawa - sprawdź. Liczba produktów to: 76 - wszystkie w bardzo korzystnych cenach! Najnowsze bestsellery kupisz w Gandalf.com.pl z rabatami sięgającymi 83%.
z13
1 - 13 z 308 ofert