Zapomniani książęta? Sułkowscy w XVIII-XX wieku - 12 Przyczynki do dziejów zespołu Archiwum Książąt Sułkowskich w Bielsku w zasobach Archiwum Państwowego , eBook | Księgarnia Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

E-book

Zapomniani książęta? Sułkowscy w XVIII-XX wieku - 12 Przyczynki do dziejów zespołu Archiwum Książąt Sułkowskich w Bielsku w zasobach Archiwum Państwowego

ebook

Zapomniani książęta? Sułkowscy w XVIII-XX wieku - 12 Przyczynki do dziejów zespołu Archiwum Książąt Sułkowskich w Bielsku w zasobach Archiwum Państwowego - opis produktu:

Kolejne rozdziały pracy poświęcone zostały losom przedstawicieli wielu linii Sułkowskich od XVIII do początku XX w. Adam Perłakowski zarysował kolejne etapy kariery politycznej Aleksandra Józefa Sułkowskiego, ale i źródła potęgi ekonomicznej, umożliwiającej utrzymanie świetności rodu w następnych pokoleniach. Natomiast JiĹí BrĹovják przedstawił studium heraldyczne dotyczące herbów i tytułów, jakie od Marii Teresy otrzymał książę Aleksander Józef. Michał Zwierzykowski omówił strategię budowy pozycji rodu, jaką przyjął książę August Sułkowski, pozwalającą jemu i jego braciom sięgnąć po najwyższe godności w Rzeczypospolitej. Grzegorz Madej przedstawił postać księcia Franciszka Sułkowskiego oraz zestawił ze sobą dwa inwentarze bielskiego zamku z 1786 i 1804 r., pozwalające poznać zakres przebudowy siedziby książęcej. Dariusz Nawrot przywołał wydarzenia z życia księcia Jana Nepomucena Sułkowskiego w okresie jego największej aktywności, kiedy pragnął odegrać rolę wodza polskiego powstania na Nowym Śląsku w 1807 r. Dawid Madziar zaprezentował przypadające na ten sam czas początki kariery wojskowej księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego, organizatora i pułkownika 1.(9.) pułku piechoty Wojska Polskiego q 1806 i 1807 r. Z kolei Jarosław Czubaty przywołał postać Antoniego Pawła Sułkowskiego, w kontekście okoliczności jego dymisji z funkcji Naczelnego Wodza w 1813 r. Miha Preinfalk przedstawiła postać JoĹžefa barona Dietricha i źródła jego fortuny oraz okoliczności małżeństwa córki barona z księciem Sułkowskim. Piotr Kenig zaprezentował kariery wojskowe kolejnych członków rodziny w armii Habsburgów. Jakub Krajewski uwagę poświęcił gospodarce w lasach książęcych w Bielsku i okolicach od XVIII do początków XX wieku. Mojca Rjavec opisała dzieje linii rodziny Sułkowskich związanej z Bresternicą koło Mariboru. Natomiast Grażyna Sokół przybliżyła skomplikowane dzieje bezcennego dla badania historii rodu Sułkowskich archiwum książęcego. (Ze Wstępu)

eBook Zapomniani książęta? Sułkowscy w XVIII-XX wieku - 12 Przyczynki do dziejów zespołu Archiwum Książąt Sułkowskich w Bielsku w zasobach Archiwum Państwowego pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Śląski. Autorami książki są Grzegorz Madej, Dariusz Nawrot. Należy do gatunków: historia, Polski do końca XIX wieku.
S
Szczegóły
 • Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
 • Kategoria: historia,  Polski do końca XIX wieku
 • Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski
 • Rok publikacji: 2017
 • Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)
 • Wprowadzono: 29.08.2017

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
eBook
Zapomniani książęta? Sułkowscy w XVIII-XX wieku - 12 Przyczynki do dziejów zespołu Archiwum Książąt Sułkowskich w Bielsku w zasobach Archiwum Państwowego

4/5 ( 2 oceny )
 • 5
  1
 • 4
  0
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.