eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

Smutek cinkciarza

ebook

Wydawnictwo Od deski do deski
Data wydania 2016
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Smutek cinkciarza - seria Na F/AKTACH, opowieść zainspirowana śmiercią sopockiego cinkciarza, którego zabił w windzie jego syn. Sprawa została umorzona we wrześniu, nie udowodniono nikomu winy, ale wszelkie poszlaki wskazują na to, że była to sprawa rodzinna. Autorka przeniosła akcję z Trójmiasta do Warszawy i tradycyjnie dla serii, przedstawiła swoją wizję wydarzeń.

***

Wiesiek to nie byle kto, chłopak z Marymontu, a na Bielanach Król Sprytu, każdy to wie. Całe jego życie to cinkciarskie rzemiosło, pogoń za walutą, dobry kursem, nacinanie klientów pod peweksem, kręcenie wałków i lewe kanapki. Kombinuje, ale przecież to państwo do tego prowokuje, zresztą nie robi tego dla siebie, ale dla rodziny, którą kocha i szanuje. Każdy dzień w szarym mieście szarego kraju kończy się działkowaniem na cztery kupki - dla rodziny, dla oszczędności, na przyszłe zarobki i wreszcie - na przyjemności. Bo coś każdemu od życia się należy - a Wiesiek był zabawowy, oj był. Kiedy zapada zmierzch, wyrusza w noc, świat inny, bajeczny, neonowy - dancingowy. Za kulisami restauracji i barów załatwia szemrane interesy, czatuje, ucha nadstawia i oczami filuje. Wkracza w noc w takt cinkciarskiego bitu, pośród którego pobrzmiewają słowa dawnego hitu: Bony kupię, ciendź many, ciendź, dobry kurs. Gud prajs, jak nie wierzysz, to zapytaj.
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Od deski do deski
Rok publikacji: 2016

RECENZJE - eBook - Smutek cinkciarza

4/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Niedźwiedzica

ilość recenzji:5

brak oceny 10-02-2017 21:22

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Przepraszam, poprzednio przesłałam wersję roboczą. To jest właściwa wersja: Zainspirowana prawdziwą historią powieść łotrzykowska osadzona w czasach głębokiego PRLu. Świat dancingów, pewexów i wycieczek orbisowskich, koloryt półświatka oszustów, cinkciarzy i prostytutek. Główny bohater, Wiesiek, opowiada historię swojego życia. Sylwia Chutnik jest mistrzynią ?bazarowej? gwary i to jest ogromna zaleta tej książki. Do tego szczypta czarnego humoru i dużo melancholii. Autorka albo wykonała ogromną pracę badawczą, albo ma niezwtkłą wyobraźnię, bo świat, który opisuje jest zobrazowany nie tylko barwnie, ale i szczegółowo oraz hiperrealistycznie. Bardzo polubiłam Wieśka, a także sprytną Jadźkę i wariatkę Zośkę. Mam nawet słabe miejsce dla Jacusia, choć przypomina nieco filmowego Januszka. Mimo tego, że nie są okazami cnót, opisani są z ciepłem i czułością, co bardzo lubię w literaturze. Ciekawie wplecione są historie rodzinne - pokolenia odbijają się w sobie, choć w sposób nieoczywisty. I jeszcze wojna. I to, że jeden z bohaterów zastanawia się, jakby to było, gdyby wojnę przeżyły tylko niemowlęta - jakby to było gdyby nikt nic nie pamiętał, gdyby nie było traumy. Bardzo ładnie poprowadzona jest akcja w zakończeniu. Dobra, mocna, ciekawa książka. Gorąco polecam.

Niedźwiedzica

ilość recenzji:5

brak oceny 10-02-2017 21:20

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Chyba za mało napisałam o "Smutku cinkciarza". Zapominałam dodać, że Sylwia Chutnik albo wykonała ogromną pracę badawczą, albo ma niezwtkłą wyobraźnię (podejrzewam jedno i drugie), bo świat, który opisuje jest zobrazowany nie tylko barwnie, ale i szczegółowo oraz bardzo realistycznie. Szacunek za to. Poza tym zapomniałam napisać, że bardzo polubiłam Wieśka, a także sprytną Jadźkę i wariatkę Zośkę. Mam nawet słabe miejsce dla Jacusia, choć przypomina nieco filmowego Januszka. Mimo tego, że są łotrami, opisani są z ciepłem i czułością, co bardzo lubię w literaturze. I jeszcze zapomniałam napisać, że w zakończeniu akcja jest bardzo ładnie poprowadzona. I jeszcze że fajnie wplecione historie rodzinne i że pokolenia odbijają się w sobie, choć w sposób nieoczywisty (dopiero pod koniec wszystko mi się poukładało). I jeszcze że wojna. I to, że jeden z bohaterów zastanawia się, jakby to było, gdyby wojnę przeżyły tylko niemowlęta, jakby to było gdyby nie było traumy. Mocne. No, to już chyba wszystko, czego zapomniałam:)