Rodzina w czasach przełomów - 05 Przenieść w obcy kraj ojczyznę i przechować ją.... Stanisław Tarnowski o swoich spotkaniach z polskimi rodzinami na Pomorzu - pdf pdf, eBook | Księgarnia
Ulubione
Kategorie
 • image

E-book

Rodzina w czasach przełomów - 05 `Przenieść w obcy kraj ojczyznę i przechować ją...`. Stanisław Tarnowski o swoich spotkaniach z polskimi rodzinami na Pomorzu - pdf, eBook

ebook

 • pdf

Rodzina w czasach przełomów - 05 `Przenieść w obcy kraj ojczyznę i przechować ją...`. Stanisław Tarnowski o swoich spotkaniach z polskimi rodzinami na Pomorzu - pdf - opis produktu:

Spektrum badawcze niniejszego tomu zostało zakreślone szeroko - temat literackich rodzin analizowany jest w tekstach poetyckich, prozatorskich, dramaturgicznych oraz niefikcjonalnych (m.in. epistolografia, wywiad rzeka, reportaż). Kanwą refleksji staje się z jednej strony literatura zbeletryzowana, z drugiej zaś - wykorzystująca tworzywo biograficzne (np. Broniewski) i autobiograficzne (m.in. Ferenc, Stryjkowski, Wańkowicz). Wybór rozległego, liczącego z górą dwa wieki okresu, podyktowany został zapoczątkowaniem na przełomie XIX i XX wieku procesów renegocjowania dotychczasowego patriarchalnego modelu rodziny, osłabienia jej spoistości na skutek zachwiania pozycji ojca, relatywnego wzmocnienia roli matki, zmian w obrębie więzi małżeńskiej oraz w relacjach rodziców i dzieci. Procesy te, w różnym nasileniu, występują we wszystkich warstwach i grupach społecznych. Presja przeobrażeń ekonomicznych, wpływ wynalazków technicznych, emancypacja kobiet, tasowanie się warstw społecznych i polityczne przełomy to tylko niektóre przyczyny rewolucyjnych zmian w tradycyjnej strukturze rodzinnej. Wszystkie one znajdują odzwierciedlenie w rewizji idealistycznej mitologii polskiej rodziny, zakorzenionej w literaturze staropolskiej i romantycznej.
Autorzy przedstawionych w zbiorze szkiców podjęli próbę zbadania głębokości owej rewizji, zwracając uwagę na pojawienie się w literaturze przełomu wieków XIX i XX, obok archetypu rodzinnego domu, rozpatrywanego w kilku mitycznych przestrzeniach, problemu bezdomności, pojmowanej jako wygnanie, tułanie się bez celu, ukierunkowane poszukiwanie nowego domu, nowego sposobu zamieszkania, nowej definicji swojskości, ale też jako buntownicze akcentowanie nomadyzmu z wyboru, gdy dom okazuje się synonimem piekła moralnych tortur, symbolem egzystencjalnej pułapki czy po prostu - nudy.

eBook pdf Rodzina w czasach przełomów - 05 `Przenieść w obcy kraj ojczyznę i przechować ją...`. Stanisław Tarnowski o swoich spotkaniach z polskimi rodzinami na Pomorzu - pdf pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Śląski. Autorami książki są Krystyna Kralkowska-Gątkowska, Beata Nowacka. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo.
S
Szczegóły
 • Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
 • Kategoria: nauki humanistyczne,  literaturoznawstwo
 • Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski
 • Rok publikacji: 2017
 • ISBN: 978-83-8012-654-1
 • Język: polski
 • Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)
 • Wprowadzono: 25.07.2017

Polecane

produkt cyfrowy
 • -22%

MP3

produkt cyfrowy
 • -22%

E-book

produkt cyfrowy
 • -22%

E-book

produkt cyfrowy
 • -22%

E-book

produkt cyfrowy
 • -22%

E-book

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
eBook pdf
Rodzina w czasach przełomów - 05 `Przenieść w obcy kraj ojczyznę i przechować ją...`. Stanisław Tarnowski o swoich spotkaniach z polskimi rodzinami na Pomorzu - pdf

4/5 ( 3 oceny )
  5
  2
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.