eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

Rekin z parku Yoyogi

ebook

Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna
Data wydania 2014
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Modus operandi: czyste biurko, harmonia i spokój. Araukaria w chińskiej wazie, na tokijskim biurku - dwie laleczki kokeshi ze szkoły mistrza Usaburo Okemoto. Obok dzban zielonej, japońskiej herbaty. Strój roboczy - yukata. W takim entourage`u powstaje kontynuacja `Japońskiego wachlarza`.

Znawczyni i wielbicielka historii, kultury i całej japońskiej spuścizny kontynuuje swoje filozoficzne fascynacje w debiutanckim zbiorze esejów. Niezwykła powieść o Kraju Kwitnącej Wiśni, jego mieszkańcach, bajkowych krajobrazach. Joanna Bator zabiera czytelników w fascynującą podróż! Oprowadza po lesie samobójców w Aokigaharze, w tajemnicy wkracza do opuszczonego miasteczka Nichitsu, wdziera się do Elektrycznego Miasta Akihabary - świątyni otaku - ekscentrycznych miłośników japońskiej popkultury. Wraz z autorką spacerujemy po malowniczych parkach, kontemplujemy w cichutkich i tajemniczych kaplicach, odwiedzamy herbaciarnie, małe bary w peryferyjnych dzielnicach, buszujemy po centrum handlowym w ekskluzywnej Shibuyi. Swoje antropologiczne i filozoficzne refleksje kieruje jednak w stronę ludzi - wyjątkowo chłonnych, twórczych, z niezwykłą umiejętnością zadumy nad światem, oraz siłą, która pozwala im się podnieść nawet po tak dramatycznych wydarzeniach, jak trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 roku. Rekin z parku Joyogi, bogata w doświadczenia i wiedzę, z wrażliwością i głębokim zaangażowaniem śledzi tak odmienną kulturowo nację i pokazuje czytelnikom miejsca o jakich mogą pomarzyć, o jakich nie można przeczytać w żadnych przewodnikach i folderach turystycznych.

Copyright by gandalf.com.pl
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Rok publikacji: 2014

RECENZJE - eBook - Rekin z parku Yoyogi

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

bb

ilość recenzji:118

brak oceny 20-08-2014 07:07

"Rekin z parku Yoyogi" to zbiór felietonów na temat Kraju Kwitnącej Wiśni. Japonii postrzeganej przez pryzmat jej osobliwości często trudnej do zrozumienia przez Europejczyków. W świat azjatyckiej egzotyki wprowadza nas autorka książki Joanna Bator posługująca się niezwykle barwnym i sugestywnym językiem. Nieważne co nim opisuje- cieszący się złą sławą las samobójców czy bohaterów anime za każdym razem możemy dostrzec w treści książki chęć zgłębienia danego tematu i możliwie najszerszą jego interpretację. To co stanowi o wyjątkowości tej pozycji książkowej to fakt, że jest ona obfita w opisy bardzo różnych aspektów japońskiego życia. Okazuje się, że większość z nas na pewno zafascynowałaby się Japonią, tamtejszym pojmowaniem piękna, przeszłości czy też często dziwnymi mogłoby się zdawać upodobaniami tamtejszych mieszkańców. Osobiście najbardziej spodobał mi się tekst o Japończykach zafascynowanych odkrywaniem przeszłości na nowo, kwestią przemijania i próbami mierzenia się z dawnymi wydarzeniami. Poszukują oni terenów czy też bliżej konkretnych miast, dzielnic gdzie w ciszy i spokoju mogliby kontemplować własne życie. Dla Europejczyków w pewnym lecz niewielkim stopniu takim miejscem jest Czarnobyl- miasto już legendarne. Miejsce, które przez swą turystyczną popularność dla Japończyków straciło swą "magię" ale dla nas nadal jest miejscem istotnym. Dla Japończyków ważne było to aby miejsce pozostało nienaruszone w swym naturalnym kształcie, tak jak pozostawili je wiele lat wcześniej mieszkańcy. Być może my nazwalibyśmy takie zachowanie po prostu turystyką melancholijną lub wymyślilibyśmy na ten termin neologizm a w Japonii urasta to rangi swego rodzaju subkultury. Kraj Wschodzącego Słońca jaki wyłania się z książki Joanny Bator, to kraina kreująca trendy, tak bogata w oryginalność, obfitująca w sprzeczności, że nie dająca się jednoznacznie zdefiniować. Z jednej strony przez laików postrzegana jako kraj niezwykle rozwinięty, będący na szczytach wszelkich rankingów traktujących o społecznym dobrostanie z drugiej jednak kraj pozwalający sobie na wspomnianą oryginalność w poczynaniach Japończyków. Być może w tak korporacjonistycznym, uporządkowanym społeczeństwie, gdzie kultywowane jest bezwzględne podporządkowanie szefostwu, w pracy raczej nie ma miejsca na specyficzne hobby, konieczne było stworzenie swoistego zaworu poprzez, który upuszczane są emocje społeczne przejawiające się w niekonwencjonalnym z punktu widzenia innych krajów ustosunkowaniem do rzeczywistości.

ilo99

ilość recenzji:2412

brak oceny 25-11-2016 11:22

Gdy zobaczyłam, że Joanna Bator napisała kolejną książkę o Japonii, sięgnęłam po nią bez wahania. Zauroczona ?Japońskim wachlarzem? spodziewałam się kolejnych wnikliwych obserwacji autorki. I rzeczywiście, nie zawiodłam się, ponieważ książka w nie obfituje. Jedynie tematyka się zmieniła. Już nie jest to tyko życie codzienne, lecz również literatura, a co za tym idzie sylwetki pisarzy japońskich oraz sztuka. Autorka charakteryzuje zjawiska kulturowe takie jak otaku, dowiemy się jak powinno wyglądać prawdziwe sushi i czemu to podawane w Polsce nie spełnia kryteriów. W porównaniu z poprzednim dziełem autorki jest to bardziej refleksyjna książka, filozoficzna, jest w niej więcej odczuć i przemyśleń narratora a mniej spostrzeżeń. Pomimo to całkiem nieźle się czyta, w wersji audio również jest przyjemna w odbiorze.