eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

Niewola

ebook

Wydawnictwo W.A.B.
Data wydania 2015
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Bestsellerowa powieść węgierskiego pisarza, autora głośnych Iksów, ukazuje świat Żydów w pierwszym wieku po Chrystusie.

Młody Uri dorasta w rzymskiej społeczności żydowskiej. Ze względu na postępującą wadę wzroku nie może znaleźć odpowiedniej pracy, przez co pogarsza i tak nie najlepsze relacje z ojcem. Ten ryzykuje cały majątek, by w zamian za pożyczkę, której udziela Agrypie, wysoko postawionemu urzędnikowi, jego syna włączono w skład delegacji wiozącej coroczną ofiarę do Jerozolimy. Wskutek nieporozumienia Uri zostaje wzięty za agenta Agrypy, co owocuje wieloma nieoczekiwanymi wydarzeniami.
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok publikacji: 2015

RECENZJE - eBook - Niewola

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Rbit

ilość recenzji:8

brak oceny 28-08-2015 09:26

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Jest coś w Spiro, co przyciąga. Widząc niedociągnięcia, zdarzające się dłużyzny i powtórzenia, kłopoty z zakończeniami książek, nie zwracamy na to uwagi. Bo jego książki nie pozostawiają obojętnym. Podejście do życia, "ludzcy" bohaterowie (tj. niejednoznaczni, ani dobrzy, ani źli), i bezbłędne wykorzystywanie realiów historycznych, sprawiają że nie chce się opuszczać światów stworzonych przez niego w powieściach.

W świat przedstawiony "Niewoli" wchodzimy powoli, wraz z głównym bohaterem poznajemy realia I wieku, jednocześnie wgłębiając się w fenomen życia człowieka i jego sensu. Mistrzowskie z tej 900 stronicowej powieści jest te ok. 100 stron, które Spiro przetworzył z relacji Filona Aleksandryjskiego "Flakkus: Pierwszy pogrom Żydów w Aleksandrii". Pokazuje na nich uniwersalne mechanizmy my-oni, narastanie waśni i przemocy, samooszukiwanie się ofiar, skłóconych wewnętrznie itd., wszystko od razu narzuca skojarzenia z II wojną światową i antysemityzmem XX-wiecznym. Ale, że to sięga tak głęboko w przeszłość, tego chyba mało kto się spodziewa.

"Niewola" uwodzi antykiem. Oprócz wspomnianego Filona z Aleksandrii mamy dużo z Józefa Flawiusza ale też Owidiusza, księgi Henocha i nieodzownego Swetoniusza. Gdy u tego ostatniego czytamy brutalne opisy, wydają się oddalone w czasie i nie poruszają. Ale gdy Spiro obleka je w bardziej przystępną otoczkę i dodaje ludzkich emocji, wtedy poruszenie jest wielkie (na przykład śmierć córki Sejana, czy córki Kaliguli). Na szczęście węgierski autor nie przesadza z epatowaniem przemocą. Ale po lekturze "Niewoli" stwierdzicie z pewnością, że w antyku nie chcielibyście żyć.