eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

Nazywam się Zacharski, Marian Zacharski Wbrew regułom

ebook

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2009
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Autor ujawnia kulisy pracy służb wywiadowczych, metody i techniki werbunku oraz działania szpiegowskiego. Pokazuje, jak funkcjonuje kontrwywiad, jak bez pistoletu w ręku czy wkradania się do strzeżonych budynków można wejść w posiadanie ściśle tajnych dokumentów o wartości szacowanej na miliardy dolarów.
Autobiografia Mariana Zacharskiego to wyjątkowe połączenie fabularnej sprawności równej powieściom Johna Le Carré`a z niesamowitymi opisami detali kuchni pracy szpiegowskiej, które na pewno zainteresują szerokie grono odbiorców: profesjonalistów z rozmaitych służb oraz miłośników literatury faktu i sensacji. To książka, której lektura wciąga i nie pozwala się oderwać, aż do ostatniej strony.

To unikalny, sfabularyzowany opis pracy wywiadowczej najwybitniejszego polskiego szpiega drugiej połowy XX wieku.
W książce zamieszczone zostaną cenne i nie ujawniane do tej pory materiały źródłowe: zdjęcia i dokumenty z prywatnego archiwum autora.

Marian Zacharski (ur. w 1951 w Gdyni, wychował się w Sopocie) - generał brygady, funkcjonariusz wywiadu PRL (Departament I MSW) i RP - UOP (Zarząd Wywiadu), skazany w 1981 za szpiegostwo w Stanach Zjednoczonych na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Został ujęty po nabyciu tajnych materiałów od pracownika Hughes Aircraft Corporation, Williama H. Bella. W 1985 roku, po wymianie na 25 współpracowników wywiadu amerykańskiego więzionych w krajach bloku wschodniego, powrócił do Polski.

Misja w USA [edytuj]
Zacharski przybył do USA (Kalifornii) w 1975, jako pracownik Polish-American Machinery Company (POLAMCO), firmy będącej spółką przedstawicielską polskiej centrali handlu zagranicznego Metalexport. Formalnie Zacharski zajmował się sprzedażą maszyn i urządzeń kalifornijskim przedsiębiorstwom przemysłu lotniczego. Zaprzyjaźnił się z tonącym w długach Williamem Bellem, który (nie przez przypadek) był jego sąsiadem. Po pewnym czasie oczekiwania Zacharski przeszedł do działania. Początkowo poprosił go o udostępnienie różnych jawnych materiałów, następnie nakłonił go do przekazania tajnych materiałów, płacąc za nie atrakcyjne sumy. Do 1981, czyli do czasu aresztowania Zacharskiego przez kontrwywiad FBI za szpiegostwo, Bell otrzymał od niego ok. 110 tysięcy dolarów gotówką oraz złote monety o wartości ok. 60 tysięcy dolarów. Wśród materiałów zdobytych przez Mariana Zacharskiego znalazły się m.in.: dokumentacja techniczna rakiet przeciwlotniczych typu Hawk, dane dotyczące oprzyrządowania radarowego dla samolotów typu stealth, bombowca strategicznego, nowego wówczas Rockwell B-1, myśliwca F-15 Eagle oraz sonarów dla atomowych okrętów podwodnych. Materiały te były następnie w znacznej części przekazywane radzieckiemu wywiadowi wojskowemu GRU. Zacharskiemu przypisuje się również udział w zdobyciu egzemplarza najnowszego amerykańskiego czołgu M1 Abrams oraz błędnie - planów systemu obrony przeciwlotniczej Patriot.

W 1981 Marian Zacharski został zdekonspirowany przez Polaka pracującego w ONZ Jerzego Korycińskiego, który zbiegł i poinformował Federalne Biuro Śledcze o działalności polskiego wywiadu w Stanach Zjednoczonych. William Bell, główne źródło informacji Zacharskiego, przystał na współpracę z kontrwywiadem FBI i namówił go na rozmowę, mając przy sobie ukryte urządzenie podsłuchowe. Zacharski został aresztowany 23 czerwca 1981. Odmówił składania wyjaśnień zarówno po zatrzymaniu, jak i przed sądem. 14 grudnia 1981 został skazany na karę dożywotniego więzienia. William Bell otrzymał karę 8 lat więzienia.

11 czerwca 1985 Zacharskiego oraz trzech innych szpiegów wschodnioeuropejskich wymieniono na 25 osób więzionych w krajach bloku wschodniego. Wśród nich było m.in. pięciu Polaków - Leszek Chróst, Jacek Junak, Jerzy Pawłowski i Bogdan Walewski, odsiadujący kary po 25 lat więzienia, oraz Norbert Adamachek, skazany na karę 15 lat. Wymiany szpiegowskiej dokonano za pośrednictwem mecenasa Wolfganga Vogla na moście Glienicke w Berlinie. Organizatorem wymiany, który prowadził poufne rozmowy na ten temat był Markus Wolf, wieloletni szef Stasi.

Oficer UOP
Po powrocie do kraju Zacharski, szybko awansowany, został mianowany dyrektorem centrali handlu wewnętrznego Pewex. Uczestniczył w szkoleniu oficerów wywiadu i wygłaszał prelekcje dla zaprzyjaźnionych służb specjalnych. Pozytywnie zweryfikowany po przełomie politycznym w Polsce, uaktywnił się w nowo powstałym w miejsce Służby Bezpieczeństwa w maju 1990 Urzędzie Ochrony Państwa. Pracując w Zarządzie Wywiadu UOP, Zacharski odegrał istotną rolę w wywiezieniu z Iraku oficerów CIA w 1991. Rok później (1992), w związku z przesileniem politycznym, zatrudnił się w firmie Inter-Ams. Skandal, jaki wkrótce wybuchł wokół tej firmy doprowadził do dymisji ówczesnego premiera Waldemara Pawlaka.

W 1994 mianowanie Mariana Zacharskiego na szefa wywiadu Urzędu Ochrony Państwa zostało hałaśliwie oprotestowane, rzekomo w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych, przez niektórych amerykańsko-polskich polityków, w tym przez Zbigniewa Brzezińskiego. Po kilku dniach od nominacji, Zacharski złożył rezygnację. Ponieważ rozwiały się również plany objęcia przez Zacharskiego funkcji szefa gabinetu premiera Józefa Oleksego, w efekcie został jedynie doradcą ówczesnego szefa UOP, pułkownika Gromosława Czempińskiego. W 1995, w związku ze śledztwem przeciwko Oleksemu, wysłany został z misją specjalną na Majorkę, gdzie miał zwerbować rosyjskiego agenta pułkownika Władimira Ałganowa. Choć podróż zakończyła się niepowodzeniem, w ostatnim dniu urzędowania na stanowisku Prezydenta RP, Lech Wałęsa wręczył mu awans generalski.

Po zmianie rządów Zacharski został usunięty z UOP-u i wyjechał do Szwajcarii.

W 2008 telewizja TVN wyemitowała sześcioodcinkowy serial dokumentalny autorstwa Bogdana Rymanowskiego pt. Szpieg, prezentujący historię Mariana Zacharskiego
(źródło; Wikipedia)
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Rok publikacji: 2009

RECENZJE - eBook - Nazywam się Zacharski, Marian Zacharski Wbrew regułom

4.3/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0