SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Moja europejska rodzina. pierwsze 54000 lat

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

ebook

Wydawnictwo Insignis
Data wydania 2018
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Karin Bojs dorastała w małej, niepełnej rodzinie, co niezwykle silnie odczuła w dniu pogrzebu matki. Aby ukoić ból po stracie, postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i swoich korzeniach. Wykorzystała w tym celu możliwości, jakie daje nowoczesna genetyka.
Zagłębiła się w genealogię swojej rodziny na wiele pokoleń wstecz. Dzięki archiwom oraz badaniom genetycznym prześledziła dzieje swojej rodziny zarówno w okresie historycznym, jak i przedhistorycznym. Odkryła nie tylko wiele informacji o swych przodkach, lecz również to, że prawie wszyscy ludzie są ze sobą w jakimś stopniu spokrewnieni.
W badaniach pomagali jej liczni naukowcy: genetycy i antropolodzy.
W swojej książce Karin Bojs zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Europie w czasie i w przestrzeni. Przemierzymy z nią tereny północnych Niemiec z czasów neandertalczyków i poznamy kromaniończyków z Francji. Moja europejska rodzina pełna jest zdumiewających faktów. Zwiedzając starożytne jaskinie, autorka dowiedziała się, że jej przodkowie żyli w ich okolicy wtedy, gdy powstawały malowidła naskalne. Ponowna, dokładniejsza analiza DNA wykazała, że genom Karin Bojs zawiera geny Lapończyków, a ona sama jest potomkinią łowców zbieraczy z epok brązu i żelaza oraz żyjących w późniejszych czasach wikingów.
Moja europejska rodzina to niezwykłe, nowatorskie, a zarazem osobiste spojrzenie na genetykę i geny, które w zdumiewający sposób odsłania pradzieje pewnej rodziny oraz dowodzi wspólnej historii wszystkich europejskich narodów.
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Insignis
Rok publikacji: 2018
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

RECENZJE - eBook - Moja europejska rodzina. pierwsze 54000 lat

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 16 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    4
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Emil

ilość recenzji:6

brak oceny 24-06-2018 14:46

Niemalże każdy człowiek ma w swoim życiu chwile, w których zastanawia się nad swoim pochodzeniem. Najczęściej są to rozważania dotyczące kilku pokoleń wstecz, jednak Karin Bojs postanowiła pójść o krok dalej (choć może lepiej byłoby napisać - wstecz). Zapragnęła sprawdzić, gdzie w korzeniach ludzkości znajdują się jej geny. ?Moja europejska rodzina? to wędrówka śladami genów aż do czasów sprzed ponad pięćdziesięciu tysięcy lat, kiedy mitochondrialna Ewa wyruszyła w wędrówkę do Europy. Autorka zabiera nas w tę samą podróż, która została w dużej mierze odtworzona na bazie badań genetycznych zarówno okazów kopalnianych zmarłych przed wieloma tysiącami lat ludzi, jak i wytworzonych przez nich narzędzi i naczyń.

Mięso, mięso i jeszcze raz mięso - książka pełna jest mięsistych faktów i danych pochodzących z badań naukowych. Na końcu ?Mojej europejskiej rodziny? można znaleźć pokaźną listę zawierającą bibliografię prac naukowych, na których bazowała Karin Bojs podczas pisania swojej książki. Wszystkie te informacje podane są w niezwykle przystępny sposób, przeplatane historią jej rodziny oraz wstawkami fabularnymi ukazującymi potencjalny przebieg wydarzeń wiele tysięcy lat temu. Autorka opowiada rzeczowo o wynikach badań oraz o jej rozmowach z naukowcami, którzy je przeprowadzili. Stara się trzymać odpowiedni dystans w stosunku do niepotwierdzonych teorii czy wręcz insynuacji. Całość jest niezwykle wiarygodna, a przy tym zrozumiała dla przeciętnego człowieka. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wyglądały ruchy pierwszych ludzi na mapie świata, to jest to pozycja zdecydowanie dla Was!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

www.ohnoitsmegan.wordpress.com

ilość recenzji:1

brak oceny 20-06-2018 22:42

Książka, która rozbudziła moją wyobraźnię i zachęciła do poznania swojej własne historii. Karin Bojs, pochodząca z niepełnej rodziny, po tym jak straciła matkę, postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i o swoich korzeniach. Wykorzystała w tym celu możliwości, jakie daje nowoczesna genetyka. Dzięki archiwom oraz badaniom genetycznym prześledziła dzieje swojej rodziny zarówno w okresie historycznym jak i przedhistorycznym. To popchnęło ją też do udania się w niezwykłą podróż, która zaowocowała bardzo ciekawymi wnioskami: Wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu spokrewnieni.

Jestem oczarowana tą książką. Jako, że jedną z moich ulubionych dziedzin historii jest archeologia, czytanie tej pozycji sprawiło mi niebywałą radość. Możliwość prześledzenia historii rodziny Karin oraz jej wniosków, których poparcia można szukać we współczesnej genetyce, dało mi wiele do myślenia.
Uwielbiam książki popularnonaukowe, dlatego też polecam tę pozycję wszystkim tym, którzy jak ja lubują się w temacie.

Autorka na osobistym przykładzie pokazuje, że jeśli odpowiednio poszukamy, znajdziemy swoich dalekich krewnych nawet w miejscach, w których byśmy się ich nie spodziewali!
Jest to prawdziwa gratka dla miłośników archeologii i antropologii. A także wszystkich tych, którzy są zafascynowani historiami z pogranicza nauki i historii.

Czy recenzja była pomocna?

Czytaczyk

ilość recenzji:127

brak oceny 18-06-2018 23:23

Gdy tylko o niej usłyszałam rozbudziło się w mnie pragnienie jej przeczytania.

To książka jakiej jeszcze nie było, a przynajmniej ja nie spotkałam się jeszcze z niczym podobnym, więc jak najbardziej mogę się mylić. Autorka miała naprawdę ciekawy pomysł na książkę. Ale nie tylko zamysł był dobry, wykonanie wyszło jej lepiej, niż się tego spodziewałam. Fabuła opiera się na prawdziwej wędrówce przez wieki wśród pokoleń ludzi. Poprzez te kilkaset stron dowiedziałam się wielu fascynujących rzeczy. Przewijają się tutaj zaskakująco szczegółowe dzieje człowieka, szokujące fakty dotyczące DNA i wiele, wiele ciekawostek. Wszystko to zostało przedstawione za pomocą prostego i wyrazistego języka tak, że nawet skomplikowane terminy, po wyjaśnieniu, okazują się całkowicie jasne i zrozumiałe.

To naprawdę wartościowa i wciągająca lektura, która pochłania już od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać nawet na chwilkę.

Dodam jeszcze, iż na uznanie zasługuje również obłędne wydanie. Okładka jest subtelna i zarazem piękną, a jej faktura jest przyjemna w dotyku. I co najważniejsze - twarda oprawa!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Marta Pyznar

ilość recenzji:10

brak oceny 4-06-2018 15:21

Karin Bojs, szwedzka dziennikarka naukowa, od prawie dwudziestu lat zajmuje się zmianami zachodzącymi w dziedzinie genetyki, a także "początkami stosowania jej w kryminologii, w badaniach medycznych i biologicznych, ostatnio zaś także w archeologii i historii". Gdy zmarła jej mama, postanowiła prześledzić genetyczne dzieje swojej rodziny. Zapisem wyprawy w głąb helis DNA jest książka "Moja europejska rodzina. Pierwsze 54000 lat". Książka jest nie tylko swoistym genetycznym drzewem genealogicznym rodziny autorki, opowiada o ostatnich odkryciach dotyczących prehistorii Europy, dowodząc wspólnej historii niemal wszystkich narodów Starego Kontynentu.

Karin Bojs śledząc losy swojej rodziny przemierzyła prawie całą Europę, przeczytała kilkaset opracowań naukowych, przeprowadziła wywiady z około siedemdziesięcioma naukowcami, badaczami i specjalistami. Dzięki tej pracy i badaniom DNA prześledziła migracje ludzi i wędrówkę genów na przestrzeni tysięcy lat. Jak wskazują badania "populacja Europejczyków powstała w rezultacie trzech głównych fal migracji. Pierwszymi przybyszami byli łowcy epoki lodowcowej, Po nich - nieco ponad osiem tysięcy lat temu- pojawili się napływający z Bliskiego Wschodu rolnicy. Wreszcie, mniej więcej cztery tysiące osiemset lat temu, nadciągnęła fala pasterzy ze stepów położonych na wschodzie." Karin Bojs przedstawia kolejne etapy rozwoju ludzkości, wyjaśniając jak kolejne "zdobycze cywilizacyjne" pozwoliły homo sapiens znaleźć się w miejscu, w którym jest dzisiaj. "Moja europejska rodzina" pełna jest interesujących i często zaskakujących ciekawostek. Kiedy staliśmy się rolnikami? Kiedy pojawiło się pierwsze piwo, narzędzia, ceramika? Kiedy został udomowiony pies? Skąd pochodzi kot? Autorka opowiada o najstarszej gumie do żucia, igle do szycia, genie odpowiedzialnym za nietolerancję laktozy, czy o modnej ostatnio diecie paleo. Dużo miejsca poświęca rozwojowi języka, (i wpływie koni na jego rozprzestrzenianie się) muzyce, sztuce i różnorodnym kulturom, m.in. ceramice sznurowej, grobów jamowych czy kulturze toporów bojowych.
Warto zwrócić uwagę na polskie akcenty, które pojawiają się w książce. Autorka odwiedza Kraków, w którym spotyka się z polskim archeologiem, aby porozmawiać o ceramice sznurowej i pucharach lejowatych, pojawia się także Puszcza Białowieska.

"Moja europejska rodzina" to świetnie napisana książka popularnonaukowa. Pojęcia haplogrupy, mtDNA, atDNA, polimorizmu pojedynczego nukleotydu, dla osoby nieinteresującej się zagadnieniami genetyki mogą brzmieć przerażająco, Karin Bojs nie tylko doskonale je objaśnia, ale osadza w szerszym kontekście, dzięki czemu całość, pomimo skomplikowanej poruszanej materii jest bardzo przejrzysta i jasna. Autorka wykonała bardzo rzetelną dziennikarską pracę, sama brała udział w wielu badaniach, testach, nie bała się rozmawiać z naukowcami prezentującymi odmienne poglądy, przy okazji pokazując jak skonfliktowane potrafi być środowisko naukowe. Przedstawia nie tylko jasne strony badań genetycznych. Dziennikarka dotyka również ciemnej strony wykorzystywania testów DNA, kwestii etycznych wykorzystywania informacji o chorobach dziedzicznych, czy pochodzeniu etnicznym.

"Moja europejska rodzina" jest fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni. Autorka wykorzystując najnowsze badania naukowe tworzy sięgające tysiące lat wstecz drzewo genealogiczne swojej rodziny. Opowiada jednak nie o danych naukowych, ale o ludziach, swoich babciach i dziadkach.
Karin Bojs napisała arcyciekawą opowieść o pochodzeniu człowieka, o początkach kultury, sztuki, o długiej drodze, jaką pokonał człowiek, by znaleźć się w tym miejscu, w którym my jesteśmy dziś, potomkowie jednej matki, która żyła w Afryce dwieście tysięcy lat temu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?