SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Legenda blitzkriegu

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

ebook

Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania 2013
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Błyskawiczne zwycięstwo Hitlera nad mocarstwami zachodnimi nie zostało zaplanowane jako blitzkrieg. Dowódcy niemieccy liczyli się z powtórzeniem długotrwałych działań podobnych do tych z pierwszej wojny światowej. Dopiero zaskakująca akcja korpusu pancernego Guderiana pod Sedanem spowodowała, że niemiecki atak nabrał nieoczekiwanej dynamiki i doprowadził do cięcia sierpem - szybkiego natarcia pancernego w kierunku kanału La Manche i zamknięcia aliantów w kotle pod Dunkierką.
Taką tezę, na podstawie wnikliwej analizy licznych dokumentów, stawia Karl-Heinz Frieser, przeciwstawiając się tym samym powszechnej teorii mówiącej o zastosowaniu przez Hitlera strategii wojny błyskawicznej.
Umieszczone w książce liczne schematy oraz mapy umożliwiają prześledzenie walk kampanii zachodniej 1940 roku i odtworzenie, jak doszło do blitzkriegu.

Karl-Heinz Frieser - emerytowany pułkownik i historyk wojskowości. Pracownik Militargeschichtliches Forschungsamt w Poczdamie. Autor licznych publikacji z zakresu drugiej wojny światowej.
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok publikacji: 2013
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

RECENZJE - eBook - Legenda blitzkriegu

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Janek

ilość recenzji:1

brak oceny 4-06-2016 10:57

W podzielonej na dziesięć części książce Freiser krok po kroku analizuje wszystkie ważne dla kampanii aspekty. W pierwszej koncentruje się na pojęciu wojny błyskawicznej. W drugiej rozkłada na czynniki pierwsze tytułowe pojęcie wojny błyskawicznej. Podaje źródło tego słowa, jego moc jako oręże propagandowe, które na trwałe zagnieździło się w brytyjskim języku. Ponadto bada koncepcję i stara się wyznaczyć punkt w historii, gdy słowo to zagościło na dobre w słownikach na całym świecie. W opracowaniu urzeka obiektywność autora, który bez przyjmowania stron dokonuje dogłębnej analizy kampanii. Poza szczegółowym opisem kolejnych etapów walk, Freiser przedstawia własne przemyślenia na temat przebiegu kampanii, punktuje błędy popełniane przez obie strony i wskazuje ciekawe wnioski, bowiem Niemcy nie mogły prowadzić długotrwałej wojny z mocarstwami światowymi. Pomimo szybkiego wyeliminowania Francji kontynentalnej z gry, posiadała ona przecież ogromne kolonie z potrzebnymi do prowadzenia wojny zasobami i w pełni sprawną flotę wojenną. Nie wspominając oczywiście o jeszcze większej flocie brytyjskiej. Kampania, mimo że wygrana nie rozstrzygała w żaden sposób II Wojny Światowej. Pozwolenie na ucieczkę wojsk sprzymierzonych do Wielkiej Brytanii odwlekło tylko w czasie upadek nazistowskich Niemiec. Ciekawe jest również wyjaśnienie dlaczego Francuzi przegrali kampanię, a co jeszcze ciekawsze to fakt, że wcale nie byli w gorszej pozycji niż Niemcy. Po szybkich sukcesach Wermachtu Alianci zaczęli się uczyć i już pod koniec kampanii byli przeciwnikiem trudniejszym do zwycięstwa niż początkowo. Efekty tego przyśpieszonego kursu wojskowego Niemcy doświadczyli już podczas ?Fall Rot?, czyli kampanii polegającej na zajęciu Francji. Książka w dużej mierze bez wad. Jedyną jaką znajduję to kompletnie pominięcie kampanii wrześniowej w Polsce. Autor jedynie odwołuje się do niej kilka razy sugerując, że Polska armia była przestarzała i źle wyposażona. Całość charakterystyczna dla współczesnego języka literatury, szybka narracja, świetny analityczny styl, podzielona na przejrzyste rozdziały i krótkie podrozdziały z dokładnym wyszczególnieniem podpunktów ? choć nie jestem pewien czy to nie zamierzenie autora. Każdy rozdział poprzedzony jest cytatem wojennego stratega idealnie pasujący do opisywanego zagadnienia. Książka napisana jest tak, jakby została żywcem wyciągnięta z pracy doktoranckiej. Ułożona chronologicznie treść następuje po sobie w sposób przemyślany. Całość ma ponad 500 stron, a na końcu pokaźną bibliografię, spis ilustracji i oczywiście imponujący zestaw kolorowych map.

Czy recenzja była pomocna?