eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

Ku czemu Polska szła

ebook

Wydawnictwo Fronda
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

ARTUR GÓRSKI (1870-1959) - pisarz, publicysta, historyk, krytyk literacki. Zaczynał działalność publiczną jako marksista, zwolennik hasła "sztuka dla sztuki" i przyjaciel Stanisława Przybyszewskiego. Swą książką "Młoda Polska" z 1899 r., nadał nazwę całemu kierunkowi w naszej literaturze. Później zwolennik chrześcijaństwa ponadkonfesyjnego i krytyk "urzędowego Kościoła". Z czasem, pod wpływem myśli kardynała Johna H. Newmana i ojca Jacka Woronieckiego, odnalazł się w Kościele katolickim. W międzywojniu, wraz ze Stefanem Kołaczkowskim, redagował "Marchołta" - jedno z najważniejszych czasopism intelektualnych II RP. Po II wojnie światowej Górski współpracował z "Tygodnikiem Warszawskim", a później z "Tygodnikiem Powszechnym". Pośmiertnie ukazała się jego ostatnia książka "Rzecz o nadziei"(1962).

"KU CZEMU POLSKA SZŁA" było w II Rzeczpospolitej prawdziwym bestsellerem. Opublikowane po raz pierwszy w 1917 r., doczekało się kilku wznowień. Po II wojnie światowej książka została przez komunistów skazana na zapomnienie. Uważana jest za sztandarowe dzieło tzw. optymistycznej szkoły historiografii polskiej.

`Górski uważał, że istnieją dwa wektory dziejów realizowane przez różne państwa: siła - lub wartości. W jego ocenie historii, Polska była wierna wartościom. Historyczna wielkość Polski polegała na tym, że realizowała ona moralne ideały chrześcijaństwa. (...) Tak w republikanizmie wewnątrz, jak w polityce chrześcijańskiej na zewnątrz, szło wszakże o obronę pewnego typu życia i człowieka, opartego, jako widzieliśmy przy Kochanowskim, o własną odpowiedzialność wobec Boga i wobec praw ojczystych, przyjętych dobrowolnie`. (s.183)
`Polska była prekursorem idei praw człowieka, prekursorem nowoczesnych idealów demokratycznych`.
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Fronda
Wprowadzono: 17.11.2010

RECENZJE - eBook - Ku czemu Polska szła

4.8/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0