Kronos 1/2019. Pesymizm i postęp - mobi, epub , eBook | Księgarnia Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
  • image

E-book

Kronos 1/2019. Pesymizm i postęp - mobi, epub

ebook

Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
  • mobi
  • epub

Kronos 1/2019. Pesymizm i postęp - mobi, epub - opis produktu:

Kolejny numer kwartalnika Kronos poświęcony m.in. metafizyce Schopenhauera i Nietzschego, Rilkemu, galopadzie przez historię i jeździe pociągami:

- Georg Simmel, Goethe
- Georg Simmel, Nietzsche i Schopenhauer
- Rainer Maria Rilke, List o Bogu
- Hannah Arendt i Gunther Stern o Elegiach duinejskich Rilkego
- Reinhard Koselleck, Przełom w nowoczesności, czyli koniec epoki koni
- Wolfgang Schivelbusch, Historia podróży koleją. O industrializacji przestrzeni i czasu w XIX wieku


Gdy włada nami ślepa wola, której można wymknąć się jedynie przez autoredukcję osobowego istnienia - możliwy jest jeszcze postęp? Jakikolwiek postęp: technologiczny albo moralny. Tylko głupiec i człowiek bez serca lekceważyłby dobrodziejstwa postępu. Insulina, ibuprom, pływalnie, ciepłe śniadania, telefony komórkowe, samoloty - podobnych udogodnień ta nasza przyszła Atlantyda zna przecież tysiące. Czego chcieć więcej? Postęp musi być zatem bezgraniczny - gdyby go nie było, świat straciłby sens, a ludzie nadzieję. Oczywiście, na drodze ku lepszemu jutru mogą pojawić się przeszkody - ciałami ludzi podpalony wiek - ale samego procesu nie da się już wyhamować. A jednak w świecie Schopenhauera postęp nie jest możliwy. Ideologowie postępu - jego adoratorzy i inżynierowie - są na sam koniec - wcale nie wiedząc o tym - posłańcami nierozumnego, podjednostkowego chcenia. Owszem, postęp potrafi wstrząsnąć właściwie każdym.
Wolny namysł nad światem przegrywa z jego pragmatyczną, utylitarną organizacją. Nowe technologie powoli stają się naszą drugą naturą, naszą sztuczną inteligencją. Ulegamy im, zmieniając się nieodwracalnie, bez żadnego kierunku i sensu. Pisał o tym dwieście lat temu zawodowy pesymista niemiecki, jednocześnie największy wizjoner w dziejach filozofii - Artur Schopenhauer. W bieżącym numerze Kronosa przypominamy wykłady, jakie wygłaszał o filozofii Schopenhauera - konfrontując ją z myślą Nietzschego - Georg Simmel. Staramy się także uchwycić moment raptownego przyspieszenia, które stało się udziałem cywilizacji współczesnej. Prawdopodobnie wydarzyło się ono w chwili, gdy człowiek po czterech tysiącach lat przesiadł się z konia na pociąg. Piszą o tym w poruszających rozdziałach Wolfgang Schivelbusch i Reinhard Koselleck. Również od nich dowiedziałem się tego, czego wolałbym nie wiedzieć.

eBook, multiformat: mobi, epub Kronos 1/2019. Pesymizm i postęp - mobi, epub pochodzi z wydawnictwa Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego. Publikacja jest pracą zbiorową . Należy do gatunków: czasopisma, nauki humanistyczne, kulturoznawstwo. Książka Kronos 1/2019. Pesymizm i postęp - mobi, epub liczy 320 stron.
S
Szczegóły

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
eBook, multiformat: mobi, epub
Kronos 1/2019. Pesymizm i postęp - mobi, epub

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.