Kochani krwiopijce - epub , eBook | Księgarnia Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
  • image

E-book

przeczytaj fragment

Kochani krwiopijce - epub

Własność literacka i prawo autorskie w XIX-wiecznej Polsce

ebook

  • epub

Kochani krwiopijce - epub, Własność literacka i prawo autorskie w XIX-wiecznej Polsce - opis produktu:

Książka Kochani krwiopijce! Własność literacka i prawo autorskie w XIX-wiecznej Polsce jest pierwszą pracą całościowo przedstawiającą problematykę własności literackiej i praw autorów na ziemiach polskich w XIX w. Autorka traktuje temat wielowymiarowo, wychodząc daleko poza kwestie czysto prawne. Na podstawie szerokiego materiału źródłowego rekonstruuje poglądy i stanowiska wydawców, autorów, prawników i analizuje je w kontekście praktyk literackich i wydawniczych oraz procesów komercjalizacji literatury. Uwzględnia m.in. powszechne w tym okresie zjawisko publikacji w odcinkach prasowych. Stanowiska polskich autorów i wydawców okazują się szczególnie interesujące w odniesieniu do umiędzynarodowienia prawa autorskiego. Teoretycznie przyjęcie konwencji berneńskiej powinno być korzystne dla wydawców działających na podzielonym polskim rynku, na którym obowiązywały trzy różne ustawy. Wydawcy polscy zachowywali jednak dystans albo byli wprost przeciwni konwencji międzynarodowej, zwłaszcza zaś postulowanej przez nią ochronie tłumaczeń. Więcej korzyści wiązali z wolnością tłumaczeń utworów zagranicznych niż z ochroną przed przedrukami, o którą sami potrafili dość dobrze zadbać, tworząc wewnętrzne prawa zwyczajowe, funkcjonujące ponad kordonami. Książka ukazuje sprzeczności koncepcji uniwersalnego prawa autorskiego oraz konflikty interesów w polu wydawniczym i literackim. Dekonstruuje też ideał autora romantycznego. Pokazuje, że produkcja literacka ufundowana jest na pragnieniu rozciagajacym sie pomiedzy dwoma dążeniami, do oryginalności twórczej i ekonomicznego sukcesu. Wymiary te nigdy sie nie schodza, ale sprzeczne w sobie marzenie o jednoczesnym ich osiagnieciu nakreca wydawniczy biznes, zabezpieczany prawem autorskim.

eBook epub Kochani krwiopijce - epub Własność literacka i prawo autorskie w XIX-wiecznej Polsce, pochodzi z wydawnictwa Universitas. Autorem książki jest Teresa Święćkowska. Należy do gatunków: historia, Polski do końca XIX wieku, nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

produkt cyfrowy
-23% Bestseller Alianci - mobi, epub

E-book

produkt cyfrowy
-21% Bestseller Całkiem zwyczajny kraj - mobi, epub

E-book

produkt cyfrowy
-21% Bestseller Czuła przewodniczka - audiobook mp3

MP3

produkt cyfrowy
-21% Bestseller Czuła przewodniczka - mobi, epub

E-book

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
eBook epub
Kochani krwiopijce - epub, Własność literacka i prawo autorskie w XIX-wiecznej Polsce

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.