SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ebook Gastroenterologia Praktyczna 3/2016 epub

  • epub

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

ebook

Wydawnictwo Czelej
Data wydania 2016
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy

Opis produktu:

Diagnostyka obrazowa jelita cienkiego: aktualności
Small bowel imaging: an update
Jordi Rimola, Julián Panés

Streszczenie
Obrazowanie jelita cienkiego uległo istotnym technicznym zmianom w ciągu ostatniej dekady. Postępy w zakresie obrazowania metodą przekrojów poprzecznych (aksjalnych) w szczególny sposób wpłynęły na ocenę choroby Crohna. Celem tej publikacji jest przedstawienie postępów w obrazowaniu jelita w chorobie Crohna i innych chorobach jelita cienkiego w odniesieniu do praktyki klinicznej i badań naukowych. Omówiono także postępy techniczne, nowe tendencje i potencjalny udział nowych technologii w obrazowaniu jelita na przekrojach poprzecznych.
Słowa kluczowe: choroba Crohna, enterografia rezonansu magnetycznego, tomografia komputerowa, ultrasonografia, krwawienie z przewodu pokarmowego
Komentarz: Dr hab. n. med. Joanna PilchâKowalczyk

Jak rozpoznawać i leczyć zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego - fakty i mity
How to test and treat small intestinal bacterial overgrowth: an evidenceâbased approach
Ali Rezaie, Mark Pimentel, Satish S. Rao

Streszczenie
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (small intestinal bacterial overgrowth - SIBO) charakteryzuje się występowaniem nadmiernej ilości bakterii i jest związany z obecnością określonych objawów, takich jak: bóle brzucha, wzdęcie czy biegunka. Pomimo tego, że zespół ten opisano już wiele lat temu, wciąż nie ma zgodności co do sposobów monitorowania jego przebiegu oraz standaryzacji metod diagnostycznych. Spośród dotychczas znanych najszerzej stosowane są testy oddechowe (z użyciem glukozy i laktulozy), a także posiewy mikrobiologiczne aspiratów pobranych z jelita cienkiego. Istotnym problemem jest jednak brak standaryzacji metod diagnostycznych i rozbieżności w interpretacji ich wyników. Leczenie SIBO jest przede wszystkim objawowe. Stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, np. amoksycylinę, ryfaksyminę lub cyprofloksacynę, najczęściej w 2âtygodniowych schematach dawkowania, jednak dowody na skuteczność takiego postępowania są umiarkowanie silne. Istnieje wyraźna potrzeba opracowania systemowego podejścia do diagnostyki i leczenia SIBO, a przede wszystkim przeprowadzenia wiarygodnych badań klinicznych na ten temat. W artykule omówiono aktualne dowody na skuteczność metod diagnostycznych i opcji terapeutycznych w SIBO, ze szczególnym uwzględnieniem: 1) możliwości eliminacji/modyfikacji przyczyn rozrostu bakteryjnego, 2) metod uzyskania remisji (dieta, antybiotyki) oraz 3) środków używanych w celu utrzymania remisji klinicznej (leki prokinetyczne, modyfikacje dietetyczne, cykliczna antybiotykoterapia).
Słowa kluczowe: zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, testy oddechowe, aspiraty jelitowe, antybiotyki, dieta elementarna, leki prokinetyczne

Rak żołądka: w jaki sposób możemy zmniejszyć częstość występowania tej choroby?
Gastric cancer: how can we reduce the incidence of this disease?
Caroline M. den Hoed, Ernst J. Kuipers

Streszczenie

Rak żołądka to powszechnie występująca na świecie choroba o niepomyślnym rokowaniu. Helicobacter pylori odgrywa istotną rolę w rozwoju tego nowotworu. Kolonizacja H. pylori prowadzi do przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, które predysponuje do wystąpienia zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, metaplazji jelitowej, dysplazji oraz raka żołądka. Badania przesiewowe, leczenie oraz zapobieganie kolonizacji H. pylori mogą zmniejszyć częstość występowania raka żołądka. Do innych działań, które mogą wywierać podobny efekt, chociaż w mniejszym stopniu, zalicza się promowanie zdrowego stylu życia, w tym właściwej diety, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożywania alkoholu oraz odpowiednią aktywność fizyczną. Powyższe interwencje mogą prowadzić do zmniejszenia częstości występowania raka żołądka zarówno w krajach o wysokiej, jak i niskiej częstości występowania tego nowotworu.
Słowa kluczowe: rak żołądka, epidemiologia, zapobieganie, Helicobacter pylori, dieta, badania przesiewowe
Komentarz: Prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz

Torbielowaty nowotwór neuroendokrynny trzustki - aspekty praktyczne
Cystic pancreatic neuroendocrine neoplasm - practical aspects
Adam R. Markowski

Przerzut raka wątrobowokomórkowego do łopatki po transplantacji wątroby
Metastasis of hepatocellular carcinoma to scapula after liver transplantation
Piotr Wosiewicz, Marek Hartleb, Robert Król, Maciej Kajor

Streszczenie
Opisano 49 letniego pacjenta z metabolicznie wyrównaną marskością na podłożu stłuszczenia wątroby z pojedynczą zmianą ogniskową, która w wyniku przeprowadzonej diagnostyki okazała się rakiem wątrobowokomórkowym (HCC), spełniającym mediolańskie kryteria kwalifikacyjne do transplantacji wątroby. Po 17 miesiącach od transplantacji pojawiły się dolegliwości bólowe lewego barku, których źródłem był przerzut HCC do lewej łopatki. Jest to prawdopodobnie pierwszy opis przypadku nawrotu HCC w łopatce po transplantacji wątroby. Chorzy kwalifikowani do transplantacji wątroby z powodu HCC powinni być oceniani pod kątem przerzutów do kości, najlepiej za pomocą metody PET.

Słowa kluczowe: rak wątrobowokomórkowy, przerzuty, łopatka

"Gastroenterologia Praktyczna" to rzetelne i obiektywne czasopismo dla lekarzy praktyków. Każdy numer tworzy zespół wybitnych polskich specjalistów. Tematyka poruszanych zagadnień obejmuje praktyczne aspekty gastroenteroogii dorosłych i dzieci, hepatologię i endoskopię. Treść czasopisma stanowią tłumaczenia i omówienia artykułów ze światowej literatury medycznej, prace przeglądowe oraz opisy przypadków. W każdym numerze zawarty jest także dział "Gastroenterologia Pediatryczna", dotykający istotnych kwestii z zakresu gastroenterologii dziecięcej oraz Program Edukacyjny, w którym do zdobycia jest aż 100 punktów edukacyjnych. Dodatkowo ukazują się również bezpłatne dla prenumeratorów, specjalne wydania tematyczne. Czasopismo ma własną stronę internetową: www.gastroenterologia-praktyczna.pl
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Kategoria: medycyna
Wydawnictwo: Czelej
Rok publikacji: 2016
Język: polski
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - eBook epub - Gastroenterologia Praktyczna 3/2016 - epub

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: