SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Fałszerze pieprzu Historia rodzinna

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

ebook

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2016
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Wbrew tytułowi, to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin - polskiej i żydowskiej.
Autorka
To jest jedyny w swoim rodzaju żydowsko-polski dwuportret rodzinny. Żydowska połowa jest przejmująca, a polska fascynująca. Dla każdego, kto chce naprawdę wiedzieć i próbuje zrozumieć. Henryk Grynberg
Fałszerze pieprzu to niezwykła książka pokazująca splątane polskie losy i zawikłane historie rodzinne. Autorka z czułością opisuje rodzinę swojego Ojca, o której w domu się nie mówiło. Pieczołowicie odtwarza losy żydowskich przodków, odnajdując ślady ich istnienia w przedwojennej prasie, archiwach, zapisach hipotecznych, książkach telefonicznych. Analizuje stare fotografie i zbiera ślady rozproszone pomiędzy Miedzeszynem, warszawskim gettem, Radomiem, Złoczowem, Oświęcimiem i Australią, odtwarzając światy ich życia i ich śmierci.
Z taką samą troskliwością opisuje przodków Matki z malowniczej polsko-saksońskiej rodziny. Wspomnienia i anegdoty o życiu kilku pokoleń Lachertów towarzyszyły autorce od dzieciństwa: ojciec rodu, który wygrał w karty karetę i spory majątek, sławny architekt, dyrektor wielkiego koncernu w carskiej Rosji, prominentny działacz Stronnictwa Narodowego. Ich dzieje toczą się w Warszawie, w Moskwie, na Wołyniu, wreszcie - w majątku Ciechanki na Lubelszczyźnie.
Monika Sznajderman odtwarza oba te światy z miłością i pietyzmem, uświadamiając nam zarówno ulotność istnienia, jak i złożoność polskich tożsamości oraz wartość i znaczenie pamięci. Prof. Barbara Engelking
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Czarne
Rok publikacji: 2016
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

RECENZJE - eBook - Fałszerze pieprzu Historia rodzinna

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ewa

ilość recenzji:1

26-01-2023 21:57

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

"Fałszerze pieprzu" to książka niezwykła, bo odtwarzająca historię żydowskiej części rodziny autorki, Moniki Sznajderman. Opowiadanie historii rodzinnej nie byłoby niczym nadzwyczajnym, gdyby Autorka tę historię znała, gdyby ta historia była jej przekazana w opowieściach rodzinnych. Ta opowieść jest jednak niezwykła, bo ocalone przedwojenne zdjęcia babek, wujków, dziadków, jej własnego ojca jako małego chłopca, przysłane nagle zza oceanu do domu Autorki stają się bodźcem do poszukiwań korzeni. Autorka niewielką część historii wydobywa z opowieści ojca, który jako jedyny z rodziny ocalał z Holokaustu. Poruszona strzępkami jego opowieści zaczyna poszukiwać w miejscach, i dokumentach związanych z historią polskich Żydów i snuje historię, szczęśliwej przed wojną, inteligenckiej, zasymilowanej rodziny. Wraz z wybuchem II wojny uporządkowane i szczęśliwe życie pensjonatu prowadzonego przez doktora Sznajdermana, a przede wszystkim dzieciństwo jej ojca i jego młodszego braciszka kończy się bezpowrotnie. Największe wrażenie na czytelniku robi zderzenie dziejów żydowskiej części rodziny Autorki z dziejami ziemiańskiej części rodziny ze strony matki Pisarka nikogo nie oskarża, ona próbuje zrozumieć przeszłość, która odkrywana przez nią, pokazuje skomplikowane losy i zawiłości relacji polsko-żydowskich.Tytuł książki nawiązuje do prasowych ogłoszeń z czasu wojny, w których przestrzegano przed fałszerzami pieprzy właśnie. Z jednej strony można w nim odczytać coś w rodzaju ironii losu, bo oto gdy na oczach świata rozgrywa się straszny dramat ludzi żydowskiego pochodzenia, gazety adresowane do tych ludzi przestrzegają przed jakimiś fałszerzami pieprzu. Ale jest w tym tytule zawarta także metafora fałszerstwa w ogóle, fałszowania historii, zamazywania prawdy, która dzięki takim opowieściom jak ta pozwala na jej odkrywanie, odpamiętywanie, przywracanie zbiorowej pamięci.
Książka wzruszająca, mądra, świetnie opowiedziana z pięknymi starymi fotografami, które zatrzymały w kadrze świat sprzed największej tragedii ludzi XX wieku.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?