Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - mobi, epub, pdf , eBook | Księgarnia Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - mobi, epub, pdf

Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
 • mobi
 • epub
 • pdf

 • Promocja
  image-promocja

E-book

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - mobi, epub, pdf - opis produktu:

`26 kwietnia 1986 o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy i pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku.`
Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.
Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła  pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

`Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu, ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi, którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi. Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem, nad którym  radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie`.
Małgorzata Nocuń, redaktorka dwumiesięcznika `Nowa Europa Wschodnia`

`Przez kilkanaście lat znakomita reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najbardziej dotknęła Białoruś), lecz także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie; bardziej przerażonej możliwą reakcją zwierzchnika niż promieniowaniem jądrowym; bezlitośnie wykorzystywanej przez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon, ale też miłości człowieka do ziemi, na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla; pomnik, przed którym powinien pokłonić się każdy z nas`.
Krystyna Kurczab-Redlich

eBook, multiformat: mobi, epub, pdf Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - mobi, epub, pdf pochodzi z wydawnictwa Czarne. Autorem książki jest Swietłana Aleksijewicz. Należy do gatunków: literatura faktu i reportaż. Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - mobi, epub, pdf jest częścią serii Reportaż. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

produkt cyfrowy
-22% Nowość Wyniosłe wieże - mobi, epub Bestseller Wyniosłe wieże - mobi, epub

E-book

produkt cyfrowy
-22% Nowość Zapaść. Reportaże z mniejszych miast - mobi, epub Bestseller Zapaść. Reportaże z mniejszych miast - mobi, epub

E-book

produkt cyfrowy
-21% Bestseller Nomadland. W drodze za pracą - mobi, epub

E-book

Swietłana Aleksijewicz - przeczytaj też

produkt cyfrowy
-19%

E-book

produkt cyfrowy
-19%

MP3

produkt cyfrowy
-19%

E-book

produkt cyfrowy
-16%

E-book

RECENZJE - eBook, multiformat: mobi, epub, pdf - Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - mobi, epub, pdf

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 7 ocen )
 • 5
  5
 • 4
  0
 • 3
  1
 • 2
  1
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Justyna Kuczyńska

ilość recenzji:96

brak oceny 20-03-2016 16:36

Wybuch elektrowni atomowej w Czarnobylu był zdarzeniem wykraczającym poza ludzkie pojęcie. W jedną kwietniową noc 1986r. wraz z reaktorem jądrowym, eksplodował cały świat wyobrażeń człowieka. Wiedza, wartości, świadomość, porządek rzeczy... Wszystko to zostało odwrócone. Na wiele tysięcy lat skażeniu promieniowaniem radioaktywnym uległ ogromny obszar leżący na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a następnie chmura z substancjami radioaktywnymi w przeciągu kilku dni rozprzestrzeniła się po całej kuli ziemskiej. W obliczu tak ogromnej katastrofy, dotychczasowe definicje czasu i przestrzeni przestały być użyteczne.
Czarnobyl stał się zagadką. A cóż można zrobić z czymś, czego nie sposób zrozumieć?
Wysłuchać i zapamiętać. Takiej odpowiedzi udziela Swietłana Aleksijewicz. Białoruska dziennikarka i laureatka literackiej Nagrody Nobla staje się powierniczką wspomnień człowieka czarnobylskiego.
"Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" to zapis wielu rozmów i spotkań jakie autorka odbyła z pracownikami elektrowni, naukowcami, lekarzami, żołnierzami, przesiedleńcami, nielegalnymi mieszkańcami strefy... Z ludźmi dla których Czarnobyl stał się osią, wokół której kręci się ich całe życie i śmierć. Każda z relacji to element układanki, składający się na porażający obraz. Obraz świata, w którym fantastyka stała się rzeczywistością.
"Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" to trudny i wstrząsający dokument. Opowiada o człowieku radzieckim, dla którego nie istnieje "ja", o cierpieniu, strachu i stracie, o miłości tej międzyludzkiej i tej do ziemi ojców, o wielkim bohaterstwie i codziennym życiu.
Lektura warta polecenia.

Czy recenzja była pomocna?