Artysci niepokorni. Sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi - mobi, epub - opis produktu:
Monografia naukowo-artystyczna w artystycznym opracowaniu graficznym, upowszechniająca naukę w sztuce, w tym historię awangardy, w szczególności awangardy łódzkiej.
Wydawnictwo projektowane jest w dwóch częściach, odrębnie ujmujących zagadnienia dotyczące działalności twórczej artystów I i II połowy XX wieku. Działania artystyczne w Łodzi mają wiele cech odmiennych, nieznanych w innych częściej opisywanych ośrodkach kultury w Polsce. Można uznać, że ze względu na trudną do rozpoznania wielokulturowość i nowatorstwo poglądów długo pozostawały poza podstawowymi opracowaniami rozwoju sztuk pięknych.
Tom I: I-sza połowa XX wieku
Na twórczość nowatorów łódzkich wpłynęła specyfika życia zamieszkujących miasto przedstawicieli różnych narodowości. Indywidualizm Łodzi wynikał dodatkowo z jej niezwykłej architektury gdzie przenikały się fragmenty starej osady polskiej, z niemal średniowiecznym gettem Żydów i koloniami osadników niemieckich. Nad miastem panowały wielkie fortece przemysłu i pałace fabrykantów we wszystkich możliwych stylach, od gotyku i renesansu, do baroku i klasycyzmu. Opisując wyraz plastyczny Łodzi, Witold Wandurski i Karol Hiller dostrzegli wyjątkowe uwarunkowania, które umożliwiły przekształcenie się złego miasta w miasto awangardy: Łódź nie została jeszcze odkryta pod względem artystycznym. Łódź czeka na swego Kolumba. Awangarda łódzka, termin utożsamiany dotychczas z twórczością artystów z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych, zyskał obecnie nowe znaczenie dzięki wystąpieniom artystów początku wieku, Samuela Hirszenberga, Leopolda Pilichowskiego i Henryka Glicensteina i twórców następnej generacji działających w drugiej dekadzie XX wieku, w różnorodny sposób nawiązujących do ekspresjonizmu, jak przykładowo Jankiel Adler, Wincenty Brauner czy Marek Szwarc. Łódź miała również malarza futurystę Konstantego Mackiewicza, który po przyjeździe z Rosji wpłynął na wyraz plastyczny łódzkiego teatru, opracowując scenografie do m. in. obrazów dramatycznych Witkacego. Najbardziej znane postaci łódzkiej sceny artystycznej dwudziestolecia międzywojennego: Karol Hiller, Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro nie potrzebują już żadnej rekomendacji. Ale twórcy z kręgu łódzkiego awangardowego czasopisma Formy jak m. in.: Stefan Wegner, Aniela Menkes, Bolesław Hochlinger, czy przedstawiciele najmłodszego pokolenia lat trzydziestych: Julian Lewin czy Samuel Szczekacz, nie zostali jeszcze w pełni ujawnieni.
eBook, multiformat: mobi, epub Artysci niepokorni. Sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi - mobi, epub pochodzi z wydawnictwa PWSFTv i T. Autorem książki jest Janusz Zagrodzki. Należy do gatunków: sztuka. Książka Artysci niepokorni. Sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi - mobi, epub liczy 610 stron. Szczegóły - Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
- Kategoria: sztuka
- Wydawnictwo: PWSFTv i T
- Rok publikacji: 2017
- Ilość stron: 610
- ISBN: 978-83-65501-38-7
- Język: polski
- Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)
- Wprowadzono: 05.01.2018
produkt cyfrowy - -21%

E-book
produkt cyfrowy - -22%


E-book
produkt cyfrowy - -22%


E-book
produkt cyfrowy - -22%


E-book
produkt cyfrowy - -22%


E-book
produkt cyfrowy - -15%

E-book
Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.