SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Angole

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

ebook

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2014
z serii Reportaż
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o polskiej inwazji na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos owym najeźdźcom, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Każda historia to gotowy scenariusz filmowy. Angole to przede wszystkim niejednoznaczny obraz tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich kolonizatorów. To fantastyczna kontynuacja Londyńczyków pół wieku później i w świecie bez granic.


Kim jest Anglik dla Polaka? Kim Polak dla Anglika? Ewa Winnicka wysłuchała kilkudziesięciorga polskich najeźdźców na Wyspy. Opowiedzieli jej, w jakie wpadali pułapki, jak się z nich wydobywali albo nie, jak zwyciężali, nieraz w wielkim stylu, jak walczyli o prawa pracownicze, nie tylko dla siebie. Aktualna, poważna i dowcipna książka reporterska dla wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w drogę. A wybrały się już podobno dwa miliony.

Małgorzata Szejnert
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Czarne
Rok publikacji: 2014
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

RECENZJE - eBook - Angole

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mik

ilość recenzji:128

brak oceny 10-12-2014 19:48

Od 2004 roku kiedy to nasz kraj wstąpił do Unii Europejskiej zaczęła się masowa emigracja Polaków na szeroko rozumiany zachód, przede wszystkim do Wielkiej Brytanii. Emigracja była wielokrotnie opisywana i analizowana pod różnym kątem, stała się swego rodzaju problemem zarówno dla naszego kraju, albowiem wielu zdolnych, młodych i ambitnych ludzi, którzy mogliby budować tutaj swoje kariery i tym samym przyczyniać się do wzrostu PKB własnego kraju postanowiło realizować się gdzie indziej. Z kolei ogromna liczba naszych rodaków, która zjawiła się w Wielkiej Brytanii na tamtejszym społeczeństwie wywarła dość niejednoznaczne wrażenie. Z jednej strony Polacy są cenieni za pracowitość z drugiej jednak są oskarżeni o to, że żyją na zasiłkach, odbierają Anglikom, Szkotom, Walijczykom i Irlandczykom pracę itd. Opinie są różne, zależy której strony spytać, dlatego też Ewa Winnicka autorka wyśmienitej książki pt. "Angole" postanowiła szukać odpowiedzi u źródła i przeprowadzić wywiady z Polakami, którzy osiedlili się w UK. Obraz wyspiarskiego kraju jaki wyłania się z opisów naszych obywateli jest dość niejednoznaczny. Jest to kraj zarówno wielu szans jak i niebezpieczeństw. Odnajdą się w Wielkiej Brytanii z pewnością ludzie wykształceni z dobrymi zawodami jak lekarze, inżynierowie czy finansiści, którzy nie widzą dla siebie szans na rodzimym rynku i muszą sięgać dalej. Natomiast niewykształceni, z brakiem znajomości języka angielskiego tak naprawdę nie mają czego w obcym kraju szukać i tyczy się to nie tylko Wysp ale również każdego innego państwa i tego wątku rozwijać nie trzeba albowiem jest oczywisty. Ktoś kto nie zna podstawowych zasad życia na obcym terenie na każdym kroku może być oszukany, pozbawiony należnych mu praw, a praca pozostaje tylko tych najniższych lotów za którą trudno wyżyć. Te wszystkie czynniki pociągają za sobą coraz gorsze samopoczucie aż niektórzy lądują w szpitalach psychiatrycznych. Wyjazd za granicę jest dla ludzi, którzy mają jasną koncepcję po co jadą i jak to chcą osiągnąć, natomiast kiedy emigruje się na zasadzie "jakoś to będzie" to jest to najgorsze co można zrobić. Z książki Winnickiej właśnie taki obraz się wyłania, do bólu prawdziwy ale przez to wartościowy, taki z którego warto skorzystać bo bazuje na prawdziwych historiach często trudnych ale też pozytywnych.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

emigracja

ilość recenzji:118

brak oceny 15-02-2016 11:56

Już od kilkunastu lat temat emigracji polskich obywateli jest obecny w krajowych mediach. Oczywiście dzieje się to za sprawą naszego wejścia do UE sprzed blisko dwunastu lat. Siłą rzeczy tak interesujące zagadnienie socjologiczne musiało znaleźć swoje odbicie w rodzimej literaturze. Księgarnia internetowa "Gandalf" oferuje wiele tytułów, i to nie tylko dotyczących tak popularnego kierunku emigracji jak Wielka Brytania, ale również książki o krajach skandynawskich- Islandii czy Szwecji. Są to zarówno osobiste zapiski, tzw. historie emigrantów jak i szeroko zakrojone prace, mające pomóc w zrozumieniu obcych kulturowo krajów. Jeśli ktoś myśli o tym aby wyjechać z Polski to warto aby nie skupiał się tylko na forach internetowych czy doświadczeniach znajomych ale również na literaturze fachowej. Literaturze, w której skupia się coraz więcej głosów emigrantów, którzy mieli bardzo różne motywacje, tak jak ma to miejsce w książce Ewy Winnickiej pt. "Angole". Wsłuchanie się w rozmaite głosy osób, które zarówno odniosły sukces jak i spotkały się z porażką jest niezwykle cennym intelektualnym doświadczeniem. Nie ma przecież jednego, uniwersalnego obrazu emigranta. Każdy rozłąkę z rodziną, miejscem zamieszkania, rodzimą kulturą i obyczajami przeżywa w inny sposób. Jedni wyjeżdżają z nadzieją na to, że zarobią i wrócą do macierzystego kraju inni nie wiążą z dotychczasową ojczyzną już żadnych planów. Biorąc te wszystkie elementy pod uwagę warto sięgnąć po "Angoli" Ewy Winnickiej i dowiedzieć się jakie motywacje mieli bohaterowie jej książki.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?