Agnes Grey - mobi, epub / Anne Bronte 17,78 zł | eBook w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

E-book

przeczytaj fragment

Agnes Grey - mobi, epub

ebook

Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
 • mobi
 • epub

 • Wydawnictwo MG
 • Rozmiar pliku 0.88 MB
 • Zabezpieczenie Znak wodny
 • Produkt cyfrowy

Agnes Grey - mobi, epub - opis produktu:

Pierwsze polskie wydanie!Zmartwiona sytuacją finansową rodziny, a jednocześnie motywowana pragnieniem poszerzenia własnych horyzontów, młodziutka Agnes Grey postanawia zostać guwernantką. Przepełnia ją nadzieja i przekonanie, że wystarczy jej pamiętać siebie taką, jaką była w wieku swoich podopiecznych, by zdobyć ich zaufanie i przyjaźń. Jednak dzieci, którymi przyjdzie jej się zajmować okażą się niezwykle rozpieszczone i niesforne, a pracodawcy wymagający, wyniośli i nieprzyjemni. Czy objęcie posady u innej rodziny przyniesie tytułowej bohaterce choć odrobinę szczęścia? A może nawet spotka miłość życia?Agnes Grey to powieść inspirowana prawdziwymi przeżyciami Anne Bronte, pokazująca determinację kobiety, by zdobyć wykształcenie i pracę oraz by uzyskać niezależność, a jednocześnie demaskująca prawdę o trudach, samotności i upokorzeniach doświadczanych przez guwernantki - przedstawicielki jedynej profesji, której podjąć się mogła szanowana niezamężna kobieta w dziewiętnastowiecznej Anglii.
S
Szczegóły
 • Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
 • Kategoria: literatura piękna,  powieść biograficzna
 • Wydawnictwo: MG
 • ISBN: 978-83-7779-117-2
 • Język: polski
 • Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)
 • Wprowadzono: 28.11.2012

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Ten dzień - mobi, epub

Blanka Lipińska

18,75 zł 23.44
produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Obsesyjna miłość - mobi, epub

Elena Ferrante

27,77 zł 34.71
produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Królestwo - mobi, epub

Szczepan Twardoch

26,00 zł 32.50
produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Zobacz również

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Doktor i ja - mobi, epub

B. J. Hermansson

2,36 zł 2.95
produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Noc sylwestrowa - mobi, epub

Katja Slonawski

3,14 zł 3.93
produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

365 dni - mobi, epub

Blanka Lipińska

18,75 zł 23.44
 • RRecenzje
 • eBook, multiformat: mobi, epub
 • Agnes Grey - mobi, epub
4.9/5 ( 8 ocen )
  5
  7
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Sosenka

 • 27-11-2013
 • 12:01

Bronte to nazwisko, którego nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Jest ono znane w świecie literackim i nie tylko, bo wszystkie z sióstr Bronte są pisarkami niezwykle popularnymi w ostatnim czasie, szczególnie w Polsce. Ich utwory zaliczone są do klasyki literatury. Oczywiście najsłynniejszą z sióstr jest Charlotte, jednak dzisiaj przedstawię wam powieść nieco mniej znanej, lecz równie utalentowanej panny Bronte, Anne.
Powieść jest typową historią z dawnych czasów, z takimi się też kojarzy, a wszystko za sprawą użytego motywu - biednej guwernantki, szukającej lepszego życia. Zawód ten właściwie dziś już nie istnieje, dlatego tym ciekawiej jest poczytać o nim w świetnie zbudowanej i ciekawej książce.
Główną bohaterką jest młodziutka Agnes Grey. Wraz z rodzicami-ojcem pastorem i swoją siostrą, mieszka na plebani, gdzie wiodą szczęśliwe lecz biedne życie. Wszystko za sprawą kłopotów finansowych, w które poniekąd wprowadził ich ojciec. To pastor, człowiek naiwny i wierzący w ludzi aż nazbyt, co sprawia, że pewnego dnia, za namową pewnego mężczyzny, który obiecuje mu pomnożenie majątku, oddaje cały dobytek rodzinny, po czym okazuje się, iż ów człowiek zniknął z całym majątkiem. Zwykły oszust okazuje się być końcem sielankowego życia rodziny, nie chodzi już nawet o finansowy byt Greyów, lecz o uczucia ojca, który po tym incydencie zapadł się w sobie i całkowicie stracił wiarę w przyszłość. Choć materialnie jakoś udało się im utrzymać na powierzchni, pastor widział wszystko w czarnych barwach, uważał, że wiedzie im się znacznie gorzej niż było to w rzeczywistości. Ta sytuacja sprawia, że Agnes choć najmłodsza w rodzinie i mimo pełnoletności traktowana jak dziecko, postanawia rozpocząć życie na własną rękę, zdobywa pracę jako guwernantka. Jednak byłoby dużą nieprawdą stwierdzenie, że zmusiło ją do tego życie, bo od dawna Agnes pragnęła czegoś nowego, chciała spróbować zarabiać z dala od rodziny.
Mimo, że początkowo wszystko idzie dobrze, życie weryfikuje plany i wyobrażenia Agnes. Dzieci jakimi przyszło jej się opiekować nie są ułożonymi i grzecznymi aniołkami, jej praca to nie lekkie zajęcie w kulturalnej atmosferze, a marzenia o sielankowych lekcjach i wychowywaniu przyszłych, dobrze ułożonych ludzi jak na razie zastąpił codzienny koszmar rozpieszczonych i niechętnych do jakichkolwiek nauk dzieci z bogatych domów.
Anne Bronte napisała powieść lekką, nieco przygodową, połączenie obyczajówki i przede wszystkim mnóstwa życiowych prawd, bo o dziwo wiele z nauk jakie płyną z tej książki, można śmiało zastosować do dzisiejszych realiów. To powieść niesamowicie wciągająca i nowoczesna, jak na dawne czasy. Mamy w niej młodą bohaterkę, która samotnie zdobywa kolejne szczyty kariery i pozycji społecznej, stawia czoło trudnościom i nie boi się ciężkiej pracy. To lektura nasycona żeńskimi postaciami, nie zawsze dobrymi, co tylko nadaje charakteru historii. Oprócz tego mnóstwo humoru i zaskakujących wątków. Na pewno nie jest to książka stylem podobno do klasycznych dzieł innych sióstr Bronte, właściwie gdyby nie krajobrazy, scenografia i czas akcji, można by pomyśleć, że powieść opowiada o współczesnej singielce walczącej o lepsze życie. Zdecydowanie polecam!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Aga CM

 • 16-03-2015
 • 08:24

Często zdarza się, że debiut autorski wydaje się być najsłabszy w porównaniu do kolejnych prac. Debiutancka powieść Anne Bronte "Agnes Grey" blednie w porównaniu z jej "Lokatorką Wildfell Hall". Autorka tej powieści zanim została pisarką pracowała jako guwernantka. Powyższa powieść (na podstawie jej doświadczeń) ukazała się w druku w 1847 roku. Główną bohaterką uczyniła córkę pastora, którego rodzina była w trudnej sytuacji finansowej. Jako kobieta w tamtych czasach Agnes miała niewiele możliwości na zatrudnienie. Zatem jako niezamężna kobieta wybrała zawód, który nie przyniósł jej wstydu. Po drodze doświadczyła trudności z podopiecznymi i odczuła siłę wpływu bogactwa na zaburzenie moralności...

Agnes Grey niewiele wiedziała o reszcie świata. Była ośmieszana, doświadczała egoizmu. Jej życie było przyziemne. Była osobą wrażliwa, ukazaną jako purytańska męczennica. Pominięto tu romantyzm. Moim zdaniem, głównym problemem książki jest względny brak rozwoju w charakterze głównej postaci. Mimo że wiele doświadcza to na końcu powieść jest taka sama jak na początku. Niczego nie kwestionuje, nigdy nie wątpi. Przez większość czasu jest przygnębiona (tak bardzo, że czasami aż wydaje się marudna), pogardzana. Jednak stara się widzieć dobro w każdym. Trochę mnie irytował także sposób w jaki autorka przedstawiła pozostałych bohaterów. Wszyscy bogaci byli źli a ludzie z niższych klas społecznych byli z natury dobrzy. Przypominali karykatury samych siebie...

Napisana w formie pamiętnika w narracji pierwszoosobowej książka brzmi tak, jakby została stworzona przez prawdziwą córkę pastora. Zawiera mieszankę cech charakterystycznych dla romansów "chrześcijańskich". To powieść, gdzie wiara jest częścią nawet codziennych rozmów. Dziwi też fakt, że główna bohaterka ani razu w trakcie powieści nie ulega omyłkom, zatem nie ewoluuje, nie zmienia się. Jest najbardziej perfekcyjną istotą, jaką kiedykolwiek spotkałam. Ciągle moralizuje. Talent Anne Brontë w kwestii krytyki społecznej ujawnia się dopiero w drugiej części powieści. Niestety wątek romantyczny rozczarowuje. To jakby złączenie fragmentów z "Jane Eyre. Autobiografii" i Wichrowych wzgórz. Znalazłam tu kilka bardzo pięknych opisów przyrody - szczególnie w drugiej części powieści. Niestety pierwsza połowa książki jest zbyt wolna. Historia ma również jeden z najbardziej niezadowalających zakończeń, jakie kiedykolwiek czytałam. Od samego początku historia łączy silne sympatie feministyczne, ale te giną gdy Agnes znajduje pocieszenie w ramionach mężczyzny... Cóż za rozczarowanie...

Jednak autorka bardzo mnie zaskoczyła tym, że wyprzedziła swoje czasy w ukazaniu w powieści kwestii praw zwierząt. Niektórzy krytycy uważali, że Brontë próbowała w tak zawoalowany sposób przedstawić losy kobiet w społeczeństwie. Pewnym jest, że Anne Bronte ukazała tu pozycję guwernantek i wpływ tej profesji na życie tych młodych kobiet. Jej skrupulatne spojrzenie na cienki fornir szlachty, bogatej i pozbawionej moralności jest interesujące. Nakreślone oblicza rodzin bogaczy to przykład jednej z najbardziej skutecznych sztuk cichej grozy w literaturze. Pisarka ukazała tu również jak ulotna jest tymczasowa przyjemność z flirtu, a wynagradzana jest skromność i wiara w Boga. Ponadto nie bała się pisać o różnicach w sposobie postrzegania przez mężczyzn i kobiety. "Agnes Grey" to także jakby podręcznik bycia cierpliwym i posłusznym Bogu, momentami melodramatyczny. Poczucie tragedii i intensywnego romansu jest tutaj nieobecne. Książka jest daleka od ekscytujących.

Utwór można nazwać hołdem dla jednostki i jej prawa do poszukiwania szczęścia, niezależnie od płci i przynależności do klasy społecznej, a także panujących obyczajów. Trzeba jednak przyznać, że lektura jest bardziej o tolerancji i wytrwałości, niż o podejmowaniu jakichkolwiek działań. Dlatego może miejscami niemiłosiernie się dłuży. Krótkie rozdziały są często bardzo ponure. Proza jest bezpośrednia, zdarzają się także fragmenty dowcipne (od czasu do czasu autorka błyska humorem). Kilka razy, gdy pisarka pozwoliła sobie na sarkazm - brzmiało to fantastyczne, ale wiele z tej książki przypomina raczej "szarą", pedantyczną lekturę. Przepełniają ją chłodne obserwacje brytyjskiego podziału na klasy społeczne i płeć. Większość powieści to jakby zamaskowana autobiografia. Mimo że nie jest zbyt obszerna ciężko mi się ją czytało...

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

MP3

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Chłopiec z bańki - mobi, epub

Stewart Foster

17,63 zł 20.74
produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Aż do chmur! - mobi, epub

Emma Carroll

17,63 zł 20.74
produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

First last night - mobi, epub

BIANCA IOSIVONI

25,20 zł 31.50