Polecamy Recenzje

„Życie sekretne” Anthony Reynolds – największa biografia Leonarda Cohena

Leonard Cohen Życie sekretne
Avatar
Napisane przez Gandalf

Leonard Cohen. Jeden z największych artystów tego i ubiegłego wieku zmarły 7 listopada 2016 roku. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame autor wielu utworów, które trafiły na płyty niemal zawsze pokrywające się złotem i platyną. Na naszych półkach właśnie pojawiła się jego biografia – książka „Życie sekretne” Anthony’ego Reynoldsa, która pozwala zajrzeć, parafrazując słowa artysty, „in his secret life”.

Ocena Blog Gandalf:

Leonard Cohen Życie sekretne

21 października ubiegłego roku ukazał się ostatni album Leonarda Cohena – „You Want It Darker”, który tylko w Polsce pokrył się podwójną platyną. Nagrywany w domowym studio artysty stał się niejako jego pożegnaniem i próbą zawarcia w 9 kawałkach tego, czym muzyk chciał podzielić się ze światem w ciągu swojej trwającej 5 dekad kariery.  „Życie sekretne” Anthony’ego Reynoldsa to książka, która uzupełnia tę artystyczną wypowiedź. Fascynująca biografia jednego z największych pieśniarzy tego i poprzedniego wieku, który, jak sam podkreślał, został obdarzony „złotym głosem”. Historia jego młodości i życia w Montrealu, gdzie zaczynał tworzyć jako poeta oraz opowieść o licznych podróżach, miłościach i zrządzeniach losu, które ukształtowały jego filozofię i miały ogromny wpływ na późniejszą twórczość. Niezwykłe życie opisane w niezwykłych słowach i wyjątkowym stylu, który sprawia, że mamy wrażenie, iż Reynolds był tuż obok Cohena aż do ostatniej trasy koncertowej i nagrywania pożegnalnego albumu.

„Życie sekretne” to nie tylko biografia, ale i próba analizy twórczości muzyka. Twórczości, w której artysta niejednokrotnie podejmuje temat relacji z Bogiem (związany być może jego kryzysami wiary) i śmierci. To precyzyjnie i z wielkim rozmachem rysowany portret Leonarda Cohena oparty o dziesiątki wywiadów, które autor przeprowadził z myślą o stworzeniu tego tytułu. To wypowiedzi członków rodziny, znajomych, najbliższych współpracowników, managerów i wydawców, a także fanów, wrogów i najlepszych przyjaciół. To właśnie sprawia, że „Życie sekretne” jest tak wyjątkowym wydawnictwem i chyba jeszcze nigdy dotąd na rynku nie pojawiła się żadna książka opisująca tak szczegółowo życie i twórczość artysty.

„Życie sekretne” ukazało się na naszych półkach 15 lutego tego roku. Fanów twórczości Leonarda Cohena zachęcamy do zapoznania się z twórczością muzyka. Miłośników biografii zapraszamy natomiast do kategorii książek biograficznych, gdzie czekają na Was życiorysy i wspomnienia najbardziej inspirujących postaci w historii świata.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf