„Zwierzogród” – animacja, którą pokochali dorośli. Jakie bajki jeszcze uwielbiamy?

Jakie bajki jeszcze uwielbiamy? Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

   Temat tego wpisu wpadł mi do głowy po obejrzeniu w kinie „Zwierzogrodu”. Animacja wciągnęła mnie od samego początku. Jedyne, czego się obawiałam to to, żeby moja córcia nie zechciała siusiu 🙂 Śmiało mogę powiedzieć, że to kawał dobrego kina.

   „Zwierzogród” to metropolia zamieszkana przez zwierzęta. Obok siebie funkcjonują drapieżniki i zwierzęta roślinożerne. Czuć, jak miasto tętni życiem. Twórcy przedstawili to bardzo realnie, a do tego opakowali w niebanalną formę. Tempo życia, wielkomiejski gwar, pogoń za karierą albo marzeniami, wszech obecnie panujące stereotypy, uprzedzenia, zazdrość, chciwość, przyjaźń… I właśnie tu trafia z prowincji Judy Hops – pierwszy królik w historii, który został policjantem. Jej droga do Zwierzogrodu nie była łatwa, a jak się okazuje dalej może być jeszcze gorzej. Judy została przydzielona do wlepiana mandatów za złe parkowanie. Jej szef (bawół) uważa, że mały królik nie nadaje się do niczego innego. Judy jest kompletnie załamana, bo chce być prawdziwą policjantką. Podczas służby trafia na lisa, lokalnego cwaniaczka – Nicka Bajera… Dalej jest jeszcze ciekawiej. Młoda policjantka poznaje burmistrza Lewina Grzywalskiego – lwa i panią wiceburmistrz Obłoczek, która jest owieczką. Trafia do miejscowego szefa mafii Pana Be, który jest… nie powiem. Pojawia się jeszcze urzędnik – leniwiec. Wyobrażacie to sobie? Koniecznie musicie to zobaczyć.

   „Zwierzogód” to fenomenalnie opowiedziana i pięknie narysowana historia. To świetne kino policyjne, w którym twórcy bawią się konwencją. To kryminalna intryga trzymająca w napięciu. To mnóstwo wątków humorystycznych na najwyższym poziomie. To elementy kina gangsterskiego. To animacja z przesłaniem. Ten filmowy patchwork jest idealnie skomponowany. Animacja świetna, zabawna, a do tego jest to mądra i błyskotliwa analogia naszego świata.

To właśnie przez „Zwierzogród” postanowiłam przypomnieć sobie filmy, które kochają nie tylko dzieci, ale i dorośli. 

   Wydaje mi się, że zaczęliśmy inaczej patrzeć na produkcje dla najmłodszych od pojawienia się „Shreka”. Dorośli uwielbiają serię bajek o zielonym ogrze. Lubimy też „Epokę lodowcową” i „Madagaskar”. Te animowane filmy pewnie na stałe weszły do repertuaru dorosłych i znają je wszyscy. Jest jednak więcej bajek, które możecie pokochać. Oto moja subiektywna lista.

Filmy animowane, które pokochali dorośli:

W głowie się nie mieści (2015)

W głowie się nie mieści film   Z całą pewnością jest to jedna z najlepszych animacji ostatnich lat. Nikogo nie zdziwiło, że dostała Oscara w kategorii najlepszy film długometrażowy. Film nominowany był też za oryginalny scenariusz. „W głowie się nie mieści” to opowieść, która nie tylko bawi, ale i wzrusza. Wyraziste postaci, humor, świeżość, a dodatkowo niesamowita uczta dla oczu. Wizualna strona animacji zachwyca i zadowala nawet najbardziej wymagających. Ta bajka podoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z całą pewnością to inteligentna rozrywka warta polecenia. Oryginalność i wyobraźnia Pixar została potwierdzona po raz kolejny.

Mały Książę (2015)Mały książę film

    Każdy dorosły zna na pewno książkę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, ale pewnie nie każdy widział film, a warto. Nie jest to bowiem jedynie oczywista ekranizacja utworu. Mark Osborn wykazał się ogromną inwencją przenosząc ponadczasowe dzieło na ekran. Nie zgubił przy tym przesłania.
Ta historia „Małego Księcia” rozgrywa się w alternatywnym świecie, gdzie na jednym z osiedli mieszka mała dziewczynka i jej bardzo zapracowana mama. Dziecko zaprzyjaźnia się z pewnym staruszkiem z sąsiedztwa, który jest nieco inny. Opowiada jej on o niesamowitym świecie…
Moim zdaniem bajka godna polecenia. Najpierw jednak koniecznie trzeba przeczytać książkę. Nie pozwalajcie dzieciom zrobić tego w innej kolejności, bo zepsują sobie niesamowitą przygotę, w którą zabiera Czytelnika Antoine de Saint-Exupéry.

Minionki (2015)

Minionki film

   Serię o żółtych stworkach ogląda się świetnie. Universal Pictures stworzył całkiem nowych bohaterów, których pokochał cały świat. Jeśli zastanawiacie się dlaczego, to polecam wpis „Banana? Czyli za co kochamy Minionki!”. Żeby zrozumieć fenomen tej animacji, trzeba po prostu to obejrzeć.

   W trzeciej części historii o minionkach fabuła koncentruje się na trzech żółtych stworkach. Są to  Bob, Stuart i Kevin. Podejmuję się oni misji znalezienia złoczyńcy, który mógłby zniewolić całą rasę minionków. Przemierzają świat i w końcu spotykają wielkiego Gru…

Wielka szóstka (2014)

Wielka szóstka film

   Animacja zdobyła w 2015 roku Oscara. Bajka inspirowany drużyną superbohaterów z komiksów. „Wielka szóstka” to współczesna opowieść o dziecięcych marzeniach. Dzieje się w miejscu, które jest skrzyżowaniem Tokio i San Francisco. Główny bohater to czternastoletni Hiro Hamada, wielbiciel robotów. Mieszka nad kawiarnią razem z bratem Tadashim, ciocią Kass i kotem Moherem. Pewnego dnia dochodzi do pożaru, w którym Tadashi ginie. Hiro wraz z Baymaxem, robotem, którego stworzył brat, wpadają na trop tajemniczego mężczyzny. Chłopiec musi zmierzyć się z szajką, która chce unicestwić miasto.

Kraina lodu (2013)

Kraina Lodu film   Niesamowita animacja. Widziałam ją kilka razy i pewnie jeszcze kilka razy obejrzę. Co ważne, oglądam to z własnej woli 🙂 Bohaterka bajki to Anna. Dziewczyna musi odnaleźć swoją siostrę Elsę, która za sprawą swojej magicznej mocy sprowadziła na królestwo Arendelle wieczną zimę. Annie pomaga przypadkiem poznany Kristoff, który zna góry jak własną kieszeń i jego lojalny renifer Sven. Do brygady dołącza również przezabawny bałwan o imieniu Olaf.
„Kraina lodu” to istny fenomen ostatnich lat. Film jest genialnie zrobiony od początku do końca. Rozmach wizualny, przepiękna muzyka, zabawne sceny, wątek przygodowy i romantyczny, chwytają za serca nie tylko dzieci.

Krudowie (2013)

Krudowie film   Ten film animowany jest inny niż większość bajek. Z humorem, ale i wartościami. Historia o poszukiwaniu i pokonywaniu lęków. Dla tych trochę starszych i dla tych całkiem dużych dzieci.

Hotel Transylwania (2012)

Hotel Transylwania film

   Ten hotel jest inny niż wszystkie. Hotele reklamują się, chcą być popularne, a tu jest odwrotnie. Hotel Transylwania ma być znany tylko dla wybranych. Wybrańcami są oczywiście różnej maści potwory, stwory, obrzydlistwa, dziwadła, wilkołaki, duchy, itp. Nic dziwnego, że właściciel, czyli sam Dracula, chce uniknąć wszelkiego rozgłosu. Prawda o tym miejscu jest jednak zupełnie inne. Więcej w nim zabawnych i śmiesznych sytuacji niż strasznych, czy groźnych.
Poza tym, że Dracula jest szefem tego niecodziennego obiektu, to przede wszystkim jest ojcem uroczej nastolatki o imieniu Mavis.
Pewnego dnia zupełnie przypadkiem do Hotelu Transylwania trafia chłopak. Przekraczając próg posiadłości nie ma pojęcia, co go tam czeka. Co ciekawe rezydenci ośrodka będą równie zaskoczeni… Na domiar złego Jonathan pozna córkę Draculi i … Możecie sobie tylko spróbować wyobrazić, do czego jest zdolny zaborczy tata.

Jak wytresować smoka (2010) i Jak wytresować smoka 2 (2014)

Jak wytresować smoka 2 film

   Ten film w 2011 roku zdobył dwie nominacje do Oscara, w kategoriach najlepsza animacja i muzyka. Historia opowiedziana jest zabawnie, a momentami wzruszająco. Niebanalna fabuła i postaci, świetne zdjęcia i muzyka.  Wszystko to robi wrażenie nie tylko na młodych widzach. A co najważniejsze – jest to opowieść mądra z pięknym przesłaniem. Co ciekawe, druga część bajki zdecydowanie dorównuje pierwszej, co zazwyczaj trudno jest osiągnąć.

  „Jak wytresować smoka” to animacja opowiadająca o nastoletnim wikingu imieniem Czkawka, który mieszka w wiosce Berk. Nie jest to miejsce, w którym można żyć spokojnie bowiem od wieków miejscowość nawiedzają smoki. Bestie atakują domy i porywają zwierzęta. Mieszkańcy próbują się bronić, ale żeby rozwiązać problem muszą  odnaleźć smocze gniazdo… W sequelu „Jak wytresować smoka” smoki i ludzie żyją w harmonii. Czkawka ma swojego Sczerbatka i wszystko byłoby dobrze gdyby na wioskę znów nie padł strach. Tym razem z powodu smoczego jeźdźca.

Fantastyczny pan lis (2009)

Fantastyczny Pan Lis Film   Twórcą tej wyjątkowej bajki jest Wes Anderson. Ta opowieść to ekranizacja książki Roalda Dahla pod tym samym tytułem – „Fantastyczny pan lis”. W 2010 roku bajka była nominowana do Oscara w kategoriach najlepsza animacja i muzyka oryginalna. W amerykańskiej wersji w dubbingu pojawili się między innymi George’a Clooneya i Meryl Streep. Natomiast reżysera animacji, Wesa Andersona, znacie między innymi z takich produkcji jak „Grand Budapest Hotel”, czy „Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom”.

   „Fantastyczny pan lis” opowiada o rodzinie zuchwałego zwierzęcia, który przez lokalnych farmerów zostaje wraz z rodziną zmuszony do ucieczki. Jak się domyślacie będzie się działo.

Ratatuj (2007)

Ratatuj film   Tym razem to nie amerykańska, a francuska historia. Film otrzymał aż 5 nominacji do Oscarów, z czego udało się wywalczyć statuetkę dla najlepszego filmu animowanego pełnometrażowego. Biorąc pod uwagę obecną modę na gotowanie i wszelkie kulinarne programy, „Ratatuj” to historia bardzo na czasie. Ta animacja zaskakuje pomysłowością, bawi, bo serwowany humor jest naprawdę pyszny, a na dokładkę dostarcza ogromną porcję pozytywnej energii.

   Szczur Remy zna się na jedzeniu. Potrafi gotować i wie, co jest dobre. Niestety jego najbliżsi nie doceniają kulinarnej pasji. Remy poznaje ducha właściciela restauracji. To wszystko zmienia…

Co sądzicie o tych filmach animowanych? Które bajki uwielbiacie?

Udostępnij:
12 marca 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.