Polecamy

Zawody i zajęcia polskich pisarzy. Kto jest chemikiem, kto pracował w cukierni, a kto ma własne wydawnictwo?

zawody polskich pisarzy
Avatar
Napisane przez Gandalf

Nie jest odkryciem, że z pisania książek trudno się utrzymać. Nieosiągalne jest to szczególnie na początku literackiej kariery. Na chleb jednak trzeba zarobić, a niekiedy nawet na chleb dla rodziny. Pewnie dlatego pisarze zanim odnajdą tę właściwą twórczą ścieżkę, często decydują się na zdobycie konkretnego wykształcenia. Przeważnie, choć nie zawsze, są to studia. Wśród polskich pisarzy dominują kierunki humanistyczne, ale to nie reguła. Niektórym udaje się nawet podjąć pracę w zawodzie, a zawody pisarzy są naprawdę różne, a jeszcze bardziej rozmaite są zajęcia pisarzy, których się podejmują. Wielu twórców chwyta się rozmaitych prac, żeby tylko znaleźć czas na pisanie. Zdarza się też, że przychodzi moment, kiedy trzeba wszystko postawić na jedną kartę.

W tym wpisie przeczytacie, jakie wykształcenie mają pisarze i jakie zawody wykonywali, czy też nadal wykonują. Niektóre dziwią, inne zaskakują. Wy też na pewno znacie autorów, którzy robili, bądź robią coś nietypowego, ciekawego. Podzielcie się wiedzą w komentarzach – zachęcam :).

Zawody polskich pisarzy i ich zajęcia:

Janusz L. Wiśniewski

Janusz Leon Wiśniewski - zawody polskich pisarzy

fot. Agata Dyka

Janusz Wiśniewski – człowiek orkiestra 🙂 Nie wiem, czy mamy pisarza, który ma tak szeroki wachlarz kompetencji i profesji. Rybak dalekomorski, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii. Wiśniewski jest też magistrem fizyki i ekonomii. Pracuje w firmie informatycznej, gdzie stworzył program komputerowy używany przez firmy chemiczne na całym świecie.

Wiśniewski pracował między innymi w Ogólnouczelnianym Ośrodku Obliczeniowym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Pełnił też funkcję profesora nadzwyczajnego Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Pisarz-naukowiec współtworzy również naukowe czasopismo informatyczne wydawane w internecie. Jednak Janusz Wiśniewski to przede wszystkim autor poczytnych powieści. Debiutował 2001 roku „Samotnością w sieci”.

Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. Pisarz, poza niebywałym zaangażowaniem zawodowym, znajduje też czas na pomaganie innym. Od 2012 roku jest prezesem Fundacji Start z Kulturą, organizacji, która wspiera młodych twórców kultury.

   

Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola - zawody polskich pisarzy

fot. Celestyna Król

Katarzyna Grochola ma bardzo ciekawy background zawodowy. Jednak, jak pisze na swojej stronie, już w przedszkolu wiedziała, że zostanie pisarką. Jej pierwsze wprawki literackie powstały w podstawówce w zeszycie od matematyki. Zapał jej nie minął. W ogólniaku pisała na chemii i fizyce. Dalej było jeszcze ciekawiej. Po maturze pracowała w cukierni, ale to było zgubne dla jej figury i nie miała czasu na pisanie. Została więc salową. Idąc za ciosem zaczęła uczyć się zawodu analityka medycznego, a następnie płynnie przeszła do zgłębiania wiedzy o nauczaniu początkowym. Jednak to też nie było to. Grochola postanowiła więc nauczyć się porządnie pisać na maszynie. Umożliwiło jej to podjęcie pracy sekretarki i to za granicą. Kiedy wróciła do Polski pracowała jako korektorka. Kolejny zawodowy epizod to własna firma, która splajtowała. Światełkiem w tunelu była współpraca z kobiecymi pismami. Katarzyna Grochola pojawiała się w kolejnych tytułach.

Literacki debiut Katarzyny Grocholi „Przegryźć dżdżownicę” niewiele zmienił w życiu pisarki mimo dobrych recenzji. Dopiero „Nigdy w życiu!”, wydane cztery lata później, zagwarantowało jej stabilną pozycję na rynku literackim.

   

Dorota Masłowska 

Dorota Masłowska - zawody polskich pisarzy

fot. Kobas Laska

Dorota Masłowska po maturze studiowała na wydziale psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie na kulturoznawstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Już wtedy miała na swoim literackim koncie „Wojnę polsko-ruską”, która okazała się sukcesem wydawniczym, a do tego zebrała pozytywne recenzje. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji. Wokół Masłowskiej zrobiło się niezłe zamieszanie. To jednak temat na osobny wpis.

Poza pisaniem powieści Dorota Masłowska współpracuje z kilkoma czasopismami. To nie wszystko. Pisarka zajmuje się też muzyką. W 2014 roku ukazał się jej pierwszy album muzyczny. Wydała go pod pseudonimem Mister D. – „Społeczeństwo jest niemiłe”. Jak się okazuje Masłowska to też piosenkarka, kompozytorka i producentka muzyczna.

   

Jacek Dehnel 

Jacek Dehnel - zawody polskich pisarzy

fot. East News

Pisarz pochodzi z Gdańska. W rodzinnym mieście ukończył Liceum Ogólnokształcące, a później studiował w Warszawie na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych. Zawodowo Jacek Dehnel związany jest mocno z kulturą. To uznany pisarz i tłumacz literatury z angielskiego. Prowadzi też portal poetycki www.nieszuflada.pl, gdzie aktywnie się udziela. To, że w Dehnelu drzemie artystyczny duch pokazuje również jego zamiłowanie do malarstwa. Stylowe mieszkanie pisarza zdobią, między innymi, jego obrazy i dzieła jego znajomych. Pisanie zajmuje mu jednak sporo czasu i niewiele pozostaje na malowanie. Czytałam, że Jacek Dehnel planuje to zmienić. Wynajął pracownią i chce wrócić do malowania. Chyba nie ma wyjścia 😉 bo jego mama i spora część rodziny malują lub są w jakiś inny sposób związani są z tą sztuką.

   

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk - zawody polskich pisarzy

fot. Krzysztof Kuczyk

Olga Tokarczuk to nagradzana i ceniona autorka. Choć do pisania ciągnęło ją kiedy miała naście lat, to wybrała bardziej praktyczny kierunek. Pisarka studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie pracowała także jako wolontariuszka, opiekując się osobami chorymi psychicznie. Naturalnym zawodowym krokiem była praca o w Poradni Zdrowia Psychicznego w Wałbrzychu. Tokarczuk postawiła jednak na inną kartę. W 1989 roku zrezygnowała z etatu i poświęcając się pracy twórczej. Pierwsza jej powieść ukazała się w 1993 roku – „Podróż ludzi Księgi”.

Olga Tokarczuk poza tym, że genialnie pisze, dzieli się też chętnie swoją wiedzą. Warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim i zajęcia twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim, to mówi samo za siebie.
Okazało się, że Tokarczuk doskonale radzi sobie również z pracą scenarzystki. Może napisać w swoim CV – scenariusz do pełnometrażowego filmu. Chodzi oczywiście o „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Film oparty jest na powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Zadanie nie było łatwe, ale pisarka, jak zawsze doskonale sobie poradziła.

   

Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk - zawody polskich pisarzy

fot. Wojciech Pacewicz

Zawody pisarzy jak już zauważyliście, są różne tak jak i różne jest wykształcenie pisarzy. Jedni mają zapał do nauki i robią doktoraty, a inni mają mniejszą bądź większą awersję do tradycyjnego zdobywania wiedzy. Z całą pewnością do fanów szkoły nie można zaliczyć Andrzeja Pilipiuka. Podobno nienawidził szkoły i nauczycieli, którzy go szykanowali. Na szczęście udało mu się jakoś zdać maturę i dostać się na studia. Ukończył archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. Ten etap nauki zdecydowanie pasował pisarzowi, ponieważ mógł rozwijać swoje pasje. Choć lubił to co studiował, pracy w zawodzie nie znalazł. Oczywiście dla Czytelników to dobrze, ponieważ Pilipiuk mógł pisać, pisać i pisać. Jak to często bywa, nie od razu został doceniony. W latach 1997-2001 wielokrotnie próbował wydać zbiór opowiadań o Jakubie Wędrowyczu. Wydawcy nie byli specjalnie zainteresowani. Po 2001 roku, kiedy Andrzej Pilipiuk związał się z lubelskim wydawnictwem „Fabryka Słów”, jego kariera nabrała rozpędu.

Na koniec dodam, że pisarz startował w wyborach parlamentarnych (2005 rok), nie udało mu się zostać posłem. Podobnie, jak cztery lata później nie powiodło mu się w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

   

Andrzej Stasiuk 

Andrzej Stasiuk - zawody polskich pisarzy

fot. M. Szlaga

Pisarz wyjątkowej klasy, choć we wczesnej młodości pewnie niewielu wróżyło mu taką przyszłość. W szkole nie był orłem. Wyrzucano go z kolejnych placówek. Nie powiodło mu się w liceum zawodowym, technikum, a nawet zasadniczej szkoły zawodowej. Dobrze mu szło natomiast angażowanie się w sprawy społeczno-polityczne. Gorzej było z wojskiem. Za dezercję trafił na pół roku do więzienia.

Andrzej Stasiuk to przykład pisarza bez wykształcenia, który nie dość, że zdobył wiele liczących się nagród i został doceniony przez krytyków, to ma też spore grono wiernych fanów. Poza tym, że jest błyskotliwym publicystą, wytrawnym pisarzem, to ma też smykałkę do biznesu. Razem z żoną Moniką Sznajderman od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne . Oficyna specjalizujące się w literaturze faktu, eseistyce, oraz prozie światowej i polskiej.

Na deser dodam, że Andrzej Stasiuk wystąpił też w filmie „Gnoje” w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Zagrał alfonsa na bazarze.

   

Zawody polskich pisarzy, ich wykształcenie, podejmowane prace i droga do zaistnienia na rynku literackim, nie raz mogłyby być inspiracją do napisania powieści…

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf