Polecamy

Zabawki sensoryczne dla niemowląt i dzieci starszych – przegląd ciekawych propozycji

zabawki sensoryczne
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wszyscy rodzice chcą dla swoich dzieci tego, co najlepsze i to pod każdym względem – również zabawek, które zagoszczą w pokoju malucha. To dlatego starają się sięgać po produkty bezpieczne, ciekawe, nieczęsto też od renomowanych marek. Jednak zabawki powinny mieć jeszcze jedną istotną cechę – mianowicie pozwalać się dziecku rozwijać i stymulować ten rozwój zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Wśród dostępnych na rynku produktów, warto wyróżnić więc zabawki sensoryczne. Oddziałują one na różne zmysły, a to pozwala brzdącowi w ćwiczeniu koncentracji, spostrzegawczości czy zdolności manualnych. W niniejszym artykule powiemy, jakie zabawki sensoryczne będą idealne dla niemowlaka, a jakie ucieszą 4-latka.

Trochę psychologii

Każdy człowiek – i mały, i duży – odbiera świat poprzez zmysły: wzrok, dotyk, słuch, w mniejszym stopniu węch i smak oraz zmysł równowagi. Informacje pozyskane z otoczenia za pomocą zmysłów są następnie przetwarzane w procesie integracji sensorycznej. Oznacza to, że mózg dokonuje rozpoznania, segregacji i interpretacji impulsów, a następnie integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami, aby na tej podstawie stworzyć adekwatną do sytuacji tak zwaną reakcję adaptacyjną. U dziecka z nieprawidłową integracją sensoryczną mogą występować opóźnione reakcje na bodźce czy nadpobudliwość ruchowa.

Trenowanie i kształtowanie integracji sensorycznej zaczyna się już w życiu płodowym i trwa nieprzerwanie do 7 roku życia. W pierwszych latach życia dziecko dopiero uczy się odczytywać bodźce dochodzące ze świata zewnętrznego. Psychologowie zgodnie podkreślają, że nauka ta jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na rozwój malucha i jego prawidłowe funkcjonowanie w świecie. Rodzice powinni więc skupić się na tym, aby maksymalnie wspomóc rozwój integracji sensorycznej, a jednocześnie nie przyśpieszać procesów edukacyjnych na siłę. W nauce tej pomagają zabawki sensoryczne.

Czym są sensoryczne zabawki dla dzieci?

Sensoryczne zabawki to takie, które pomagają budować umiejętności odbierania, rozumienia i organizowania bodźców ze świata zewnętrznego. Do życia dziecka powinno się je wprowadzić jak najwcześniej. Bawić może się nimi już niemowlę!

Zabawki sensoryczne dla dzieci zazwyczaj mają nietypowe kształty i różnorodne faktury, które przypominają kompozycję patchworkową, a dodatkowo wydają z siebie różnorodne dźwięki, na przykład grzechotanie, szelesty, melodyjki. Ich wygląd oraz funkcjonalności mają zachęcać malców do poznawania świata poprzez dotyk, węch, wzrok, słuch, niekiedy nawet smak.

  • Rozwijające dotyk

Wśród zabawek sensorycznych dla dzieci ogromny wybór stanowią te, które wpływają na zmysł dotyku. W tej kategorii znaleźć można produkty o różnych fakturach, wypukłościach i wklęsłościach, a także kształtach. Dzięki tym cechom zabawka dostarcza maluchowi zróżnicowanych doznań dotykowych, pozwala ćwiczyć zdolność szybkiego reagowania i zręczność paluszków. W grupie zabawek sensorycznych rozwijających zmysł dotyku znajdują się między innymi gniotki, miękkie maskotki do ściskania, pluszowe książki, piłki oraz maty sensoryczne.

  • Rozwijające wzrok

Zabawki sensoryczne rozwijające wzrok tworzone są w taki sposób, aby maksymalnie przykuwać uwagę malucha, a przez to ćwiczyć jego spostrzegawczość. Wyróżniają się mocnymi, odblaskowymi kolorami. W przypadku zabawek sensorycznych dla niemowląt często stosowane są kontrastowe barwy (na przykład biały i czarny), które wspierają prawidłowe widzenie. Dodatkową stymulację wzroku zapewniają również elementy świetlne. Przykładem zabawek sensorycznych oddziałujących na zmysł wzroku są książeczki kontrastowe dla niemowląt oraz zabawki z projektorami, które pozwalają wyświetlać na ścianie lub suficie poruszające się obrazy i kształty.

  • Rozwijające słuch

Chcąc pozytywnie wpływać na zmysł słuchu dziecka, warto sięgnąć po zabawki emitujące delikatne i przyjazne maluchowi dźwięki. Mogą one imitować odgłosy natury (na przykład deszczu), zwierzątek, instrumentów muzycznych. Wśród najpopularniejszych propozycji zabawek sensorycznych oddziałujących na słuch znaleźć można grzechotki, puzzle lub książeczki dźwiękowe czy proste instrumenty muzyczne.

  • Rozwijające równowagę

Integracja sensoryczna to także ćwiczenie równowagi. O ten aspekt sensoryki u dziecka można zacząć dbać zanim jeszcze zacznie ono stawiać pierwsze kroki! Rozwój równowagi zapewnią takie zabawki jak: tradycyjne huśtawki, koniki do bujania, piłki, rowerki, hulajnogi.

Wiek ma znaczenie!

Wybór sensorycznych zabawek dla dziecka jest bardzo duży. Jakie więc są te najlepsze? To pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Dobre zabawki sensoryczne powinny być przede wszystkim dostosowane do wieku pociechy. Po inne produkty powinni sięgać rodzice niemowlaka, a po inne 4-latka.

Dla najmniejszych maluchów przeznaczone są produkty, które nie obciążają zanadto układu nerwowego, a także nie są zbyt skomplikowane. Starszaki chętnie sięgają po rozbudowane zabawki sensoryczne. Podczas zakupu warto zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe umieszczane przez producentów na opakowaniach. Dzięki nim można wybrać bezpieczne zabawki dla dzieci w przedziale 0-7 lat.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Integracja sensoryczna kształtuje się już w życiu płodowym, dlatego pierwsze zabawki sensoryczne powinny pojawić się już w pokoju niemowlaka. W pierwszych miesiącach życia malucha nie warto jednak sięgać po skomplikowane produkty. Do niemowlaków bodźce docierają w ograniczony i zwolniony sposób, co ma chronić wrażliwy układ nerwowy przed zbyt dużą ilością impulsów o sporym natężeniu. Nagromadzenie sygnałów spowodowałoby nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie i zmęczenie.

Za najlepsze zabawki sensoryczne dla niemowląt kształtujące wiele zmysłów uważa się grzechotki i wielofakturowe Przytulanki. Takie odnaleźć można w ofercie chociażby marki Fisher Price. Za przykład niech posłuży nam Lustereczko Małpka. Artykuł został wykonany z miękkich tkanin o różnych fakturach. Dodatkowo posiada aktywizujące elementy, na przykład szeleszczący materiał, dzwoniącą papugę czy klekoczące banany.

Innym przykładem zabawek, które oddziałują na kilka zmysłów, są karuzele zawieszane nad kołyską, maty sensoryczne oraz niezwykle popularne książki kontrastowe. ”Świat małego kwiatuszka” to książeczka, która aktywizuje zmysły dotyku i wzroku, ćwiczy koncentrację oraz rozwija zdolności manualne. Maluchy polubią tę zabawkę za miękki w dotyku materiał i przyjemne dla oka ilustracje.

Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka

Rok to przełomowy wiek dla dziecka – z niemowlaka przemienia się w bardziej świadomego i ciekawego świata malca. W tym okresie zaczyna stawiać pierwsze kroki, staje się bardziej ruchliwy i aktywny, chce badać otaczający go świat wszystkimi zmysłami. Proste książeczki kontrastowe czy grzechotki sensoryczne przestają być dla niego interesujące. Pora więc sięgnąć po zabawki sensoryczne uatrakcyjniające harce!

Roczne maluchy docenią zabawki sensoryczne marki Rubbabu. Są one wykonywane ręcznie z miłej w dotyku i miękkiej pianki kauczukowej, która jest w 100% naturalna i przyjazna środowisku. Roczniakom marka proponuje zarówno kolorowe sportowe piłeczki, jak i sensoryczne pojazdy na kółkach. Słonik, zwiadowczy SUV czy różowa świnka usprawniają motorykę malucha i pobudzają rozwój sensoryczny poprzez zabawę. Wszystkie pojazdy są w 100% antybakteryjne, odporne na roztocza, domowy kurz, pleśń, a także nie wywołują alergii.

Zabawki sensoryczne dla 2-latka

Dobrym momentem wprowadzenia bardziej skomplikowanych zabawek sensorycznych jest osiągnięcie przez dziecko 2 lat. Maluchy w tym wieku ucieszą się z książeczek dźwiękowych i dotykowych, a także dźwiękowych puzzli, takich jak na przykład Zwierzątka z zoo. Puzzle dźwiękowe ze zwierzakami wydają odgłosy po tym, jak maluch włoży ruchomy element na prawidłowe miejsce. Rozwijają one zmysł słuchu, uczą koncentracji i spostrzegawczości.

Dla 2-latków idealne będą też zabawki sensoryczne ćwiczące zmysły dotyku i wzroku. Chcąc rozwijać malucha w tym zakresie, warto sięgnąć po kule sensoryczne, które dostępne są w kilku kolorach i wielkościach. Zabawki tego typu można toczyć, rzucać czy turlać – zapewni to dziecku sporą dawkę ruchu i równocześnie będzie ćwiczyć jego równowagę.

Zabawki sensoryczne dla 3-latka

3-latkom można podarować proste instrumenty dźwiękowe, fabularne książeczki muzyczne, a także zabawki do sortowania i układania, które wymagają większego skupienia. Interaktywna książeczka „Zwierzęta na wsi” pozwala dziecku uczestniczyć w zabawnych perypetiach bohaterów. Dzięki niej brzdąc zaznajamia się z rodzajami zwierząt i poznaje ich zachowania. Liczne quizy, zagadki do rozwiązania i efekty dźwiękowe pozwalają na rozwój integracji sensorycznej u dziecka.

Zabawką oddziałującą na wszystkie zmysły są natomiast puzzle sensoryczne. Pokryte specjalną powłoką pobudzają wyobraźnie i pozytywnie wpływają na dotyk, słuch i wzrok. Puzzle sensoryczne dodatkowo edukują malucha, ucząc go kolorów, cyfr, kształtów, wzorów czy nazw zwierząt. Dziewczynki ucieszą się z puzzli ze Śnieżką, które przedstawiają jedną z ulubionych księżniczek Disney’a, natomiast chłopcom można podarować puzzle Montessori – Szczęśliwe Morskie Życie.

Zabawki sensoryczne dla 4-latka

Zabawki sensoryczne dla 4-latka wymagają dobrej koordynacji ruchowej i rozwiniętej percepcji wzrokowej. Ich zadaniem jest w dalszym ciągu doskonalenie integracji sensorycznej, ale nie tylko! Dzięki nim smyk – nierzadko z pomocą rodziców – dokształca się w naukach (takich jak na przykład matematyka czy geografia), które niebawem przyjdzie mu poznawać w szkole.

Małym podróżnikom spodoba się globus konturowy do malowania, który został stworzony zgodnie z duchem szkoły Montessori. Zabawa nie musi kończyć się na jednorazowym nałożeniu kolorów na mapę świata. Dołączona do zabawki gąbka umożliwia zmazywanie i kolorowanie globusa na nowo! Zabawki sensoryczne dla dzieci mogą też wspierać wiedzę matematyczną. Sorter autobus wesprze naukę liczenia oraz pozwoli brzdącowi zapoznać się z podstawowymi cyframi, przygotowując je do edukacji szkolnej.

Sensoryczne czy polisensoryczne?

Na rozwój zmysłów dziecka wpływają nie tylko zabawki sensoryczne, ale i polisensoryczne. Te są w stanie dostarczać kilku różnych bodźców zmysłowych jednocześnie, nie skupiając się tylko na jednym.

Zabawką, która na dłużej zaciekawi dziecko i jednocześnie zaktywizuje wiele obszarów jego mózgu jest przenośna mata sensoryczna marki Fisher Price. Ta zabawka sensoryczna wpływa na każdy ze zmysłów i zachęca dziecko do rozwijania umiejętności motorycznych, koordynacji wzrokowo-ruchowej, percepcji wzrokowej i słuchowej. Z mat sensorycznych mogą korzystać maluchy od pierwszych dni życia do 2-3 lat.

 

Zabawek sensorycznych nie powinno zabraknąć w pokoju żadnego dziecka. W dużej mierze przyczyniają się one do rozwoju malucha, jego edukacji i przygotowania do dorosłego życia. Zabawkami sensorycznymi może bawić się dziecko w każdym wieku. Korzystanie z nich będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym! Rodzice powinni pamiętać, że zabawki sensoryczne to nie tylko drogie gadżety, ale i niskobudżetowe artykuły, które można kupić za kilka złotych, nie nadwyrężając tym domowego budżetu.

Pamiętaj, że wszystkie wymienione zabawki sensoryczne dla dzieci możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf